Gospodarstvo

Prišel bo standardni priključek za električna vozila

Bruselj, 25. 05. 2010 18.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Države članice Evropske unije bodo od prihodnjega leta začele razvijati standardizirani sistem za polnjenje električnih vozil. S tem ukrepom bi skeptike prepričali v nakup električnih vozil.

Čevelj-20
Čevelj-20 FOTO: Blaž Garbajs

Ministri oziroma predstavniki ministrstev članic Evropske unije, pod katera spada tudi industrija, so na srečanju v Bruslju odločili, da bodo države članice od prihodnjega leta začele razvijati standardizirani sistem za polnjenje električnih vozil. Pri tem so povezljivost med električnimi avtomobili in polnilno infrastrukturo izpostavili kot prednostno nalogo na tem področju. Izpostavili pa so tudi potrebo po naslavljanju varnostnih vprašanj. Tako naj bi skeptične evropske uporabnike skušali prepričati k nakupu teh avtomobilov.

Skupna izjava navaja, da je harmonizacija po vsej Evropi "ključnega pomena" za to, da bodo električna vozila lahko polnjena, doma ali na javni polnilni postaji, brez težav kjerkoli v EU in z uporabo katerega koli polnilca. Tovrstna standardizacija in preprost sistem sta "prvi pogoj za sprejetje s strani potrošnikov in, posledično, masovno odločanje za električna vozila na trgu".

Vozila za zdaj še predraga

Ministri se sicer zavedajo, da bodo v kratkem in srednjem roku na evropskih cestah še naprej prevladovala vozila z bencinskim in dizelskim motorjem. Da se bodo kupci začeli množično odločati za električna vozila, se bodo morale namreč na primerno raven spustiti tudi njihove cene.

Čevelj-2
Čevelj-2 FOTO: Blaž Garbajs

Članice EU upajo, da bo širša uporaba električnih vozil pomagala uniji zmanjšati odvisnost od fosilnih goriv ter znižati emisije ogljikovega dioksida. Prav tako bi električna vozila pripomogla pri zmanjševanju hrupa na cestah, čeprav ostajajo pomisleki, da bi to lahko povečalo število nesreč, saj bi se pešci manj zavedali bližajočega se avtomobila. Ministri so sprejeli ta pomislek ter se odločili, da bodo o tem še razpravljali.

V grobem naj bi sicer bile evropske norme za elektronske avtomobile sprejete pred koncem leta. Kar se tiče finančne plati pa naj bi Evropska komisija predlagala finančne spodbude za kupce tovrstnih vozil, k čemur so jo ministri tudi pozvali.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (56)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
27. 05. 2010 11.17
Jules_Verne, tukaj si ga pa kiksnil, tudi v avto je bolje natočiti nafto, kot pa kopati premog v Trbovljah ali v Velenju ter pošiljati elektriko v Ljubljano, tu pa z njo filati avte, da ne omenjam energije za izdelavo teh akumulatorjev. Kje so pa pretvorbe? A so drugačne pri avtih? Kot da premog ni fosilno gorivo in ima elektrika, ki bo namenjena avtomobilom kakšno drugačno zgodovino od tiste za gretje?
Cofar
27. 05. 2010 00.08
blue05 se strinjam s tabo. to je tudi meni čudno!
damirg@email.si
26. 05. 2010 21.32
mancy-28, segrevanje ozračja povzroča tudi izhlapevanje vode. bolj kot je toplo, več bo oblakov. oblaki tudi delujejo kot zaščita pred sončnimi žarki. temu se reče konvekcija.
damirg@email.si
26. 05. 2010 21.28
prvo naj naredijo baterije, ki bodo obstojne in poceni...
blue05
26. 05. 2010 17.44
a ni čudn, pred leti je naftni lobi uničil modele električnih avtov. Odkar so se elektroavti začeli proizvajati pa nafta izteka iz vrtin na Aljaski, v Mehiškem zalivu,......pa tankerji se zaletavajo. Čudno naključje, mar ne!
DodgeFan
26. 05. 2010 15.33
A kdo kaj razume to mancy?
Mancy-28
26. 05. 2010 13.55
RE Nomine... Sončna energija ni čista energija, bela kapisa na Arktiki je tista ki odbija del žarkov nihče ne vani na zemljo primer asvalt ali trava v mestu. Hektari teh črnih kolektorjev bodo naredili ozračju več škode kot vse smrad, NOX-i, So-jevci iz termoobjektov. Tudi za vetrnjake v morju že tistim ,ki so jih postavljali stojijo lasje po konci. Zato enerhetsko lakoto mikoli ne bodo reševali ti ekonomsko sporni okolju še bolj neprijazni in vstitorji v te Argo juhice.
bremecg
26. 05. 2010 10.09
Mene zanima kdaj se bo na to elektriko plačevalo tošarino. Tud jaz bi se rad vozil z kurilnim oljem po 0,6€, pa še dizl k porab 4,3-5l(npr clio 1.5 82KM) ne prašam nič več
andi1111
26. 05. 2010 09.00
Ključni besedi: Nissan Leaf
Neikius
26. 05. 2010 08.52
Nekdo je omenjal dizla kot cenejšega na kilometer pri porabi, vsi pa pozabljajo, da dizli dosti bolj onesnažujejo z delci. Pa seveda da že po par letih smrdijo konkretno. Da ne govorimo o tem, da je vzdrževanje drago in izkoristek zelo slab če ne delaš relacijskih tur in se samo voziš po mestu. Koliko lastnikov dizlov se ponosno vozi po ljubljani od semaforja do semaforja? 95% bi rekel. Sej zato pa prihajajo evropske zelo stroge direktive glede novih dizlov :) Ker katastrofalno onesnažujejo. Zdaj bo pa potrebno samo še stare dizle spravit s ceste. Se grem stavit da en 20 let star tovornjak onesnaži kot 100 novih.
Neikius
26. 05. 2010 08.48
Zakaj ne narediti kot je bilo predlagano nekje - kar baterije, ki se zamenjajo. Ko prideš na "črpalko" samo zamenjaš prazne za polne in je to to. Polnijo jih pa drugi.
KrEnKrNeki
26. 05. 2010 07.56
@Mancy-28 "Drugače ima pa sončna energija tisočkta slabši vpliv na naravo kot tisti smrdljivi premog." WOW... sončna energija, se pravi energijo ki jo pridobimo od sončnih žarkov, ki itak padajo na zemljo, če jih izkoristimo ali ne, je bolj škodljiva kot fosilna goriva... ok
KrEnKrNeki
26. 05. 2010 07.50
Vse ki na to preveč negativno glejate. Vsaka omenjena težavca tukaj se da rešiti precej enostavno, in za to ne rabiš biti neki genij elektrotehnike itd. Za marsikatero izmed omenjenih težav je dovolj zdrava kmečka pamet. Za primer polnjenje, itak da se ne da tako hitro polniti kot nafta ali bencin. Ampak se zato da zamenjat akumulator. Nekdo je omenil da se bo bencin še vedno zelo veliko uporabljal ampak pač v elektrarnah... Sweet... Medtem ko so vedno bolj uveljavla fotovoltaika... No te pa že... Je pa res da bi lahko najprej poskrbeli za malce več električnega javnega prevoza, ki pa je že tako ali tako zelo dobro razvit...
aquauris
26. 05. 2010 07.49
xyz123: Koliko fosilnih goriv pa se potroši, da se izdela ena sama baterija za en tak elektromotor v avtomobilu? Za realen občutek o "izkoristku" je treba gledati širšo sliko in "čisti" električni avtomobili še zdaleč niso tako čisti in še zdaleč nimajo tako odličnega izkoristka. Gre samo za prerazporeditev potrošnje fosilnih goriv. S sedanjimi motorji svinjamo mi, pri električnih bodo pa bolj svinjale tovarne, ki bodo te eko-bisere izdelovale. Tako pač je... Na žalost.
Mancy-28
26. 05. 2010 07.41
Fotovoltajka, mlini, toplotne črpake, sončna vse skupaj ni za Knedlc v Argo juhi. Gre za nespametno razmetavanje denarja, kot bi si Norce bril premog lahko nadomesti le nekaj bolj resnega kot je fuzija ali podobna alternativa ki bo prinesla konkretne MW/ ali GW energije. Drugače ima pa sončna energija tisočkta slabši vpliv na naravo kot tisti smrdljivi premog.
scipio
26. 05. 2010 07.35
tako prihaja napredek v naše kraje. Avstrijci so nam dali železnico (prej smo furali in splavarili), Amerikanci internet in GPS (prej smo si pisali dopisnice in tavali po vaseh in zaselkih), tale evropa pa elektriko na kolesih (do takrat si bomo pa še naprej smodili in si kazali dvignjene sredince). konec koncev je pa tudi prav, da še kdo drug kaj stori , da nam je lepo na tem svetu, a ne?
orangensaft
26. 05. 2010 07.34
Že 2 leti se odločam za prodajo moje kripe in nakup novega avtomobila. Ampak še vedno čakam na prodajo cenovno dostopnega električnega avtomobila. Raje hodim peš, kot pa da kupim novega bencinca. Tako da upam, da moja kripa zdrži še kako leto ali 2. Če bo vsa nafta stekla v Atlantik (tako kot trenutno kaže), se zna to zgodit še prej.
JanezNovakJohn
26. 05. 2010 07.33
Akomulatorje nam bodo na cestninskih postajah v nekaj sekundah menjali avtomati. Ven - not, plačamo in že letimo. Akomulatorji morajo biti standardizirani in ne bodo last uporabnika. Vsakič bomo plačali amortizacijo akomulatorja in polnenje. Zvečer ga bomo jasno priklopili doma, na vtičnico ki bo imela poštene kable.
xyz123
26. 05. 2010 06.30
@shando 26.05.2010, 01:32: Ali si upošteval, da imajo elektromotorji precej boljši izkoristek kot dizelski oz. bencinski motorji? Ali si upošteval, da imajo EM bolj linearno karakteristiko navora ter da EM ima spodoben navor že pri 0 obratih, medtem ko pa imajo "fosilni" motorji šele pri 2000 obratih? Ali si upošteval, da se pri zaviranju z EM polni akumulator, medtem ko se pri trenutnih avtomobilih nucajo zavorne ploščice? Ali si upošteval, da avtomobili z EM ne bodo namenjeni temu, da se boš vozil s hitrostjo 200 km/h? Ali si upošteval, da bodo avtomobili z EM nekoliko lažji? Ali si upošteval, da bodo avtomobili z EM imeli fotocelice namesto pleha in se bodo ob lepem vremenu kar sami polnili? itd Menim, da zadeva je perspektivna, vendar še ni tako blizu, kot bi si želeli. Se pa strinjam s tabo, da se avtomobila ne bo dalo napolniti v 5 minutah. Čez noč bi se pa že lahko za neko normalno uporabo za naslednji dan. Drugače se pa moč meri v W, energijo pa v Wh! ;)
JanezNovakJohn
26. 05. 2010 06.22
Brez fotovoltajike in viših subvencij ne bo šlo. Res je, da bomo polnili ponoči, ko je elektrike preveč in jo moramo odvajati in razbremeniti električno infrastrukturo. Nočna tarifa mora biti občutno cenejša.