
Slovenija je Evropsko komisijo in Evropsko centralno banko (ECB) uradno zaprosila za predčasno pripravo konvergenčnega poročila, s katerim bosta obe instituciji državi podali individualno oceno o njeni pripravljenosti za uvedbo skupne evropske valute evro, so povedali na finančnem ministrstvu v Ljubljani.
Da bo država to storila, je sicer že sredi februarja napovedal finančni minister Andrej Bajuk. Kot je pojasnil takrat, bo priprava individualne ocene potrebna, ker bosta komisija in ECB redno konvergenčno poročilo za vse članice, ki se pripravljajo na evro, objavili šele oktobra, kar pa je za Slovenijo prepozno, saj namerava evro uvesti 1. januarja 2007. Evropska komisija in Evropska centralna banka bosta svoji individualni konvergenčni poročili, s katerima bosta ocenili pripravljenost Slovenije na uvedbo skupne evropske valute evro, objavili maja.
Neuradno sicer Slovenija želi, da so vse pravne podlage za njen vstop v evroobmočje sprejete do julija - zasedanje finančnih ministrov EU, kjer bi lahko bile potrjene, je napovedano za 11. dan v omenjenem mesecu. Možnost, da zaprosi za individualno konvergenčno poročilo, državi daje pogodba o EU, ki sicer tudi predpisuje, da se redna poročila pripravlja najmanj vsaki dve leti; zadnje je bilo objavljeno oktobra 2004.
Pozitivno poročilo Evropske komisije in ECB o izpolnjevanju kriterijev za uvedbo evra je eden od predpisanih korakov na poti k širitvi evroobmočja z novimi članicami, hkrati pa tudi ena od podlag za sprejem dokončne odločitve o vstopu posamezne članice v evroobmočje.
Med kriteriji tudi stabilnost cen
Kriteriji za evro ali konvergenčni oziroma maastrichtski kriteriji so stabilnost cen (stopnja inflacije ne sme biti več kot 1,5 odstotka višja od referenčne inflacije, ki jo dosegajo tri najboljše države), stabilnost javnih financ, kar pomeni da morebitni proračunski primanjkljaj ne sme biti višji od treh odstotkov BDP, javni dolg pa ne od 60 odstotkov BDP, ustrezne dolgoročne obrestne mere, poleg tega pa mora kandidatka najmanj dve leti prebiti v mehanizmu menjalnih tečajev ERM II. Slovenija je vanj vstopila 28. junija 2004.
Slovenija je že za Silvestrovo oznanila, da izpolnjuje kriterije za evro, kar je nato v februarju javno potrdil evropski komisar za gospodarske in denarne zadeve Joaquin Almunia. Dejal je tudi, da je Slovenija trenutno edina v takšnem položaju, čeprav sta si cilj uvesti evro leta 2007 postavili tudi Estonija in Litva, ki obe od junija 2004 že bivata v ERM II.
Dodati velja še, da mora ob izpolnitvi maastrichtskih kriterijev Slovenija zagotoviti tudi skladnost svoje nacionalne zakonodaje, vključno s statutom nacionalne centralne banke, s pogodbenimi določili o evru. V ta namen naj bi slovenska vlada še ta teden sprejela novelo zakona o Banki Slovenije.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.