Ajdovski gradbeni velikan Primorje je lansko leto sklenil s 7,6 milijona evrov čistega dobička, kar je 84 odstotkov več kot leta 2009. V pretežni meri je oblikovan iz finančnih prihodkov iz naslova dividend in deležev v dobičku družb v skupini, s čimer si je Primorje delno izboljšalo svoj likvidnostni položaj in poslovni rezultat.
Finančni prihodki iz deležev so lani znašali 8,7 milijona evrov, potem ko jih je bilo leto prej za skoraj 260.000 evrov, je razvidno iz letnega poročila o poslovanju za lani, objavljenem na Ajpesu. Dobiček iz poslovanja (EBIT) se je lani sicer znižal za 46 odstotkov na 6,4 milijona evrov, čisti prihodki iz prodaje pa za štiri odstotke na 208,7 milijona evrov. Na ravni skupine je čisti dobiček znašal 677.000 evrov (86,5 odstotka manj kot leta 2009) in EBIT 8,5 milijona evrov (39-odstotni padec na leti ravni), medtem ko so se čisti prihodki znižali za šest odstotkov na 355,5 milijona evrov.
Po mnenju Črnigoja je letošnje leto še eno krizno leto več
Gospodarska kriza je po oceni predsednika upravnega odbora Primorja Dušana Črnigoja pravi obraz pokazala lani – povpraševanje po gradbenih storitvah se je vse leto še naprej zmanjševalo, najhuje je družbo prizadelo veliko zmanjšanje javnofinančnih naložb. Zaradi občutnega pomanjkanja del so ponudniki nerazumno zniževali cene, slaba plačilna disciplina je panogo pahnila v splošno nelikvidnost in resno ogrozila dolgoletna poslovna partnerstva. Tudi trg nepremičnin ni doživel prepotrebnega oživljanja. Težke razmere so dodatno zaostrili vse slabši pogoji financiranja poslovanja, je v letnem poročilu pojasnil Črnigoj, ki meni, da je letošnje leto še eno krizno leto več.
Leto končali s skoraj 300 milijoni obveznosti
Primorje je imelo na zadnji dan lanskega leta za 275,5 milijona evrov potencialnih obveznosti – med drugim so to bančni limiti, posojila in zavarovanja. Višina obveznosti se je glede na leto 2009 povečala za 3,5 odstotka. Na ravni skupine so potencialne obveznosti na zadnji lanski dan znašale skoraj 338 milijonov evrov, kar je 3,2 odstotka več kot leto prej.
Številni ukrepi za izboljšanje poslovanja
Primorje je lani sprejelo številne ukrepe za izboljšanje pogojev poslovanja in za zmanjšanje likvidnostnih težav. Med drugim so to dezinvestiranje poslovno nepotrebnega premoženja, pospešena prodaja zalog tržne gradnje, dogovor z dobavitelji in podizvajalci o odlogu dela kratkoročnih obveznosti, optimizacija posameznih poslovnih procesov in posledično zmanjšanje stroškov poslovanja in stroškov dela, dogovor z bankami o reprogramiranju kratkoročnih kreditov ter pridobivanje novih poslov.
V družbi ocenjujejo, da bodo te ukrepe uspešno uresničili v letošnjem letu in s tem omejili likvidnostno tveganje. Primorje je v letošnjem letu začelo pogovore z bankami, na podlagi katerih bi reprogramirali finančne obveznosti in si zagotovili garancijski potencial za nadaljnje nemoteno poslovanje v načrtovanem obsegu družbe Primorje in družb Skupine Primorje.
V prvih štirih mesecih leta prihodki iz poslovanja niso dosegli načrtovanih, povečale so se težave z rednim poravnavanjem tekočih obveznosti do dobaviteljev in podizvajalcev ter občasno tudi zamude s plačili zapadlih obveznosti do bank.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.