Škandal je izbruhnil leta 2003, ko naj bi na bančnem računu ene od Parmalatovih hčerinskih družb poniknilo štiri milijarde evrov. Ko so konec tega leta v Parmalatu odkrili več kot 10 milijard evrov finančnega primanjkljaja, je družba razglasila stečaj. Njen primanjkljaj pa naj bi skupaj dejansko znašal več kot 14 milijard evrov.

Nekdanjega svetovalca Parmalata, Luco Salo, pa so minule dni po nalogu švicarskih pravosodnih organov v zvezi s preiskavo o pranju denarja v primeru stečaja Parmalata prijeli v Sloveniji.
Sojenje je v teku, Sala pa je med soobtoženimi za zlom italijanskega podjetja. Novo sojenje naj bi se začelo 14. marca v Parmi. Na procesu bo med 247 pričami nastopil tudi italijanski komik Beppe Grillo. Ta je namreč že mnogo pred razkritjem finančne afere Parmalat v svojo kabarejsko predstavo, s katero je nastopal po Italiji, vključil opozorila, da koncern "leti proti zlomu". Izvedel naj bi namreč, da je nekdanji direktor marketinga multinacionalke Domenico Barili ponaredil bilance.
Obsežnost in zahtevnost "procesa stoletja" v primeru zloma koncerna Parmalat je oslabila civilni oddelek sodišča v Parmi, je dejal predsednik tamkajšnjega sodišča Stellario Bruno. "Število zaposlenih na civilnem oddelku sodišča se je zmanjšalo za kar 33 odstotkov. Od 15 tožilcev, ki so delali na civilnem oddelku, smo jih morali kar šest premestiti na kazenski oddelek," je še dejal in opozoril, da zaradi tega trpijo ostali oddelki sodišča.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.