Drugič letos so se cene življenjskih potrebščin v primerjavi s preteklim mesecem v povprečju znižale, tokrat za 0,7 odstotka. Rast cen od začetka leta do konca julija pa je bila 1,7-odstotna, je objavil državni statistični urad. Storitve so se podražile za 1,2 odstotka, blago pa se je pocenilo za 1,6 odstotka. Med blagom so se cene poltrajnega in trajnega blaga znižale za 11,7 oziroma 0,6 odstotka, cene blaga dnevne porabe pa so se zvišale za 0,6 odstotka.
Poletne posezonske razprodaje oblačil in obutve so tudi letos vplivale na občutno znižanje cen v skupini obleka in obutev. Oblačila so bila cenejša za 17, obutev pa za 15 odstotkov. V skupini komunikacije so se na račun novih akcijskih ponudb najbolj znižale cene telefonskih storitev in aparatov, za 1,5 odstotka, v skupini raznovrstno blago in storitve pa so se najbolj pocenili osebni predmeti, in sicer za pet odstotkov.
V skupini prevoz, kjer so cene julija v povprečju ostale nespremenjene, so se opazneje pocenili rabljeni osebni avtomobili, za štiri odstotke. Nižje cene oblačil in obutve so skupno rast cen znižale za 1,3 odstotne točke, cenejši rabljeni avtomobili pa za 0,1 odstotne točke. Dodatne 0,1 odstotne točke pa so k znižanju prispevale še pocenitve v skupini komunikacije.
V juliju so se dvignile cene v naslednjih skupinah: rekreacija in kultura (za 3,1), zdravje (za 1,7), stanovanje (za 0,7), hrana in brezalkoholne pijače ter alkoholne pijače in tobak (za 0,6) ter gostinske in nastanitvene storitve (za 0,5 odstotka). Zaradi sezonskih dejavnikov so se najbolj podražile počitnice v paketu, za 10,7, najbolj pa se je pocenila oprema za šport, za 2,9 odstotka. V skupini zdravje so se najbolj podražile zobozdravstvene storitve, za 8,2, bolnišnične storitve so bile dražje za 0,8 odstotka. Zdravila in drugi medicinski izdelki pa so se malenkostno pocenili, in sicer za 0,1 odstotka.
Na gibanje cen v skupini stanovanje so najbolj vplivale višje cene goriv in energije, za odstotek; pri tem so se cene plina ter daljinske energije zvišale za 2,2 odstotka, tekočih goriv pa za 2,1 odstotka. V skupini hrana in brezalkoholne pijače so se cene sezonskih proizvodov julija gibale popolnoma drugače kot lani in tudi v nasprotju s pričakovanji. Cene so se namreč letos zvišale, in sicer sadja za 3,2, rib za 2,6 ter zelenjave za 2,3 odstotka.
Višje cene v skupini alkoholne pijače in tobak so bile tudi posledica zvišanja trošarin za pivo in druge alkoholne pijače. Pivo je bilo tako dražje za 1,7 in žganje za 1,3 odstotka, medtem ko so bile višje cene vina za 1,7 odstotka predvsem posledica končanih akcijskih ponudb. Julija so se opazneje podražila tudi pogonska goriva in maziva, in sicer za 1,6 odstotka.
K skupni mesečni rasti cen so 0,4 odstotne točke prispevale dražje počitnice v paketu, 0,2 odstotne točke pa dražja goriva in energija. Po 0,1 odstotne točke so prispevali še dražji prehrambni izdelki in podražitve v skupini zdravje.
Letna inflacija 2,1-odstotna
Letna rast cen se je nekoliko zvišala in je bila 2,1-odstotna. Prav tako se je nekoliko zvišala tudi povprečna 12-mesečna rast, ki je bila 1,3-odstotna. Najvišjo letno rast cen smo zaznali v skupini stanovanje, kjer so se cene v povprečju v enem letu zvišale za 12,4 odstotka. Sledile so skupine alkoholne pijače in tobak (za 5,2), zdravje ter hrana in brezalkoholne pijače (za 2,8) ter izobraževanje (za 1,9). V enem letu pa so se cene v povprečju znižale v naslednjih skupinah: obleka in obutev (za 2,1), prevoz (za 1,2) ter rekreacija in kultura (za 0,6). Blago je bilo dražje za 2,6, storitve pa za 0,9 odstotka. Cene blaga dnevne porabe so se v enem letu zvišale (za 6,1), cene trajnega in poltrajnega blaga pa znižale (za 6,2 oziroma 1,3 odstotka).
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.