"Peko rešujemo, imamo več variant," je po seji vlade povedal minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Stanko Stepišnik. "Pri prvi varianti imamo problem, da garancije niso zadostne, da bi ta pogodba bila verodostojna," je povedal in pojasnil, da delavci, če bi prišlo do stečaja ali če bi družba ugasnila, ne bi imeli nobene garancije. Tako je minister prodajo Peka hrvaškemu Osimpexu postavil pod vprašaj. Načrt B bi bil, da Peko prodajo drugemu kupcu, ki bi dal boljše garancije.
Vlada o tem danes ni razpravljala in minister pravi, da bo to tema vlade v prihodnje. "Razumem pa, da je pri vseh teh podjetjih s težavami velik problem čas. Podjetja rabijo pomoč takoj, preden pa sprožiš vse postopke, se trije meseci obrnejo zelo hitro," je povzel.
Hrvaški Osimpex je v torek sporočil, da je po dolgotrajnih pogajanjih v ponedeljek prejel obvestilo, da ga je komisija za prodajo Peka izbrala kot najugodnejšega ponudnika. Predstavniki lastnikov Peka – država, DSU, SKB Banka in Gorenjska banka, ki skupaj prodajajo 100 odstotkov družbe – so konec marca z Osimpexom asignirali pogodbo in podali poročilo lastnikom o izbiri ponudnika. Soglasje k prodaji so dali nadzorni odbori, uprave in direktorji vseh lastnikov, še vedno pa manjka soglasje DZ, ki ga mora za prodajo svojega četrtinskega deleža v Peku pridobiti DSU.
DSU je na ministrstvo za finance urgenco za izdajo soglasja poslal v torek, na ministrstvu pa tega, kdaj bo o tem sprejeta odločitev na vladi, niso želeli komentirati. Prav tako niso želeli napovedati, kdaj naj bi o tem odločal DZ. V DSU so poudarili, da se veljavnost ponudbe hrvaškega Osimpexa izteče 30. aprila.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.