Nemčijo še vedno pretresa največja davčna afera. Bogataši naj bi denar nalagali v sklade preko fundacij registriranih v Lichteinsteinu. V nekaterih primerih davčne utaje pa naj bi sodelovale tudi nemške zasebne banke in druga finančna podjetja. Kot poročajo nemški mediji, naj bi bilo v davčno afero vključenih okoli 50 fundacij, ki so na svojih računih shranjevale milijone evrov. Prav tako naj bi se v prihodnjih tednih preiskava razširila še v druge države, v petih preiskave že potekajo. Do konca tega tedna pa naj bi preiskovalci izvedli okoli 70 od načrtovanih 700 racij.
V Nemčiji je več sto ljudi z visokimi prihodki povedalo, da jih policija preiskuje zaradi domnevne davčne utaje, ker naj bi skrivali denar na računih banke LGT Group, ki je specializirana za vzpostavljanje fundacij.
Nemške oblasti pa so potrdile, da so plačale ovaduhu, nekdanjemu bančnemu delavcu, več kot štiri milijone evrov za informacije o davčnih prevarah. Informacije so vključevale tudi skrite bančne račune v Lichteinsteinu.
Finančni minister Peer Steinbrück je obtožil 'pohlepne' člane nemške elite, ker naj bi državo preko skritih bančnih transakcij prevarali za več sto milijonov evrov.
Že v sredo pa je kanclerka Angela Merkel napadla tradicionalno lichteinstejnsko bančno tajnost in zahtevala, da nemška vlada dobi vpogled v nemške investicije v alpski davčni oazi. Premieru Liechtensteina Otmarju Haslerju pa je dala vedeti, da bi Nemčija lahko novembra blokirala vstop države v schengenski prostor, če ne bo omilila pravil bančne tajnosti. Hasler na to ni odgovoril, obljubil pa je sodelovanje v preiskavi.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.