Aleksander Svetelšek je na današnji seji nadzornega sveta odstopil z mesta predsednika uprave Petrola, nadzorniki pa so njegov odstop sprejeli. Svetelška bo 1. februarja nasledil sedanji predsednik uprave Istrabenza Tomaž Berločnik, do njegovega nastopa pa bo upravo največje slovenske energetske družbe vodil Rok Vodnik, član uprave Petrola.
Nadzorni svet Petrola je obravnaval poročilo uprave v zvezi s poslovanjem z največjim slovenskim gradbenim podjetjem SCT in odvetniško pisarno Dušan Korošec, preveril predlagano dokumentacijo in ustrezna pravna mnenja. Revizijsko komisijo je nadzorni svet zadolžil, da do konca februarja zagotovi izvedbo revizije vseh navedenih poslov, je po seji povedal prvi nadzornik Tomaž Kuntarič.
Svetelšek ostaja v Petrolu še šest mesecev kot svetovalec uprave. Nadzorni svet je namreč upošteval dosedanje delo uprave pod njegovim vodstvom. "Uprava je v tem času delovala dobro, poslovno-izidno je družba na nivoju izpred krize, začeti pa so tudi za družbo dolgoročno pomembni procesi poslovanja," je pojasnil Kuntarič.
Svetelšek je, kot je dejal Kuntarič, odstopil zaradi objektivne odgovornosti. "Želim povedati, da sem podal odstopno izjavo zato, ker se je o zadevi veliko polemiziralo. Družba potrebuje mir, zato da z velikimi koraki stopa naprej," pa je povedal Svetelšek in dodal, da je uprava Petrola "tudi v primeru SCT delovala v dobro družbe, tako kot v dobi celega mandata".
Zamenjal ga bo Berločnik
Svetelška bo na položaju predsednika uprave nasledil Berločnik, ki bo petletni mandat nastopil s 1. februarjem. "Berločnika nadzorni svet dobro pozna, bil je že član nadzornega sveta v tej sestavi, pomembno je sodeloval v reševanju Istrabenza. To mu je tudi uspelo, je priznan strokovnjak in menedžer in verjamemo, da bo uspešno nadaljeval vodenje tako pomembne slovenske družbe, kot je Petrol," je povedal Kuntarič.
Berločnik je ob tem dejal, da je imenovanje na čelo Petrola zanj "velika čast, predvsem pa odgovornost". S torkom bo podal odstopno izjavo kot predsednik uprave Istrabenza, o tem, kdo bo prevzel vodenje Istrabenza, pa ni želel govoriti. Petrol je sicer največji posamični lastnik Istrabenza, v koprskem holdingu ima skoraj tretjinski delež.
Spomnimo ...
Nadzorni svet Petrola je današnjo sejo sklical po tem, ko so v javnosti zaokrožile informacije, da naj bi Petrol novembra lani od odvetniške pisarne Dušana Korošca prevzel za 160.000 evrov terjatev do SCT. Nadzorniki so zato želeli preveriti, ali so v poslu med SCT, omenjeno odvetniško družbo in Petrolom nastale morebitne škodljive posledice za največjo slovensko energetsko družbo.
Mediji so poročali tudi, da naj bi SCT Petrolu dolgoval že več kot 10 milijonov evrov, čeprav so te navedbe v upravi naftne družbe minuli teden zanikali in zagotovili, da so terjatve Petrola do SCT bistveno nižje. Glede posla s Korošcem pa so dejali, da je bil ta izpeljan v korist družbe Petrol in njenih delničarjev ter v okviru že omenjenih prizadevanj za zniževanje terjatev do SCT, ki je konec minulega leta vložil predlog za prisilno poravnavo.
Po pisanju Financ pa naj bi se za prevzem terjatev s Petrolom dogovorili tudi v odvetniški pisarni Mira Senice. Na časniku so namreč dobili dokumente, ki kažejo, da je odvetniška pisarna sprva sklenila dogovor s Petrolom, da ta prevzame njihove terjatve do SCT, potem pa naj bi 29. decembra lani obvestili SCT, da so cesijsko pogodbo o odstopu terjatev s Petrolom razdrli. Višina terjatev odvetniške pisarne do SCT v dopisu, ki so ga prejeli na časniku, ni navedena.
KOMENTARJI (129)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.