
Svet Banke Slovenije je danes med drugim obravnaval in sprejel majsko poročilo o finančni stabilnosti. V njem ugotavlja, da aktualne gospodarske krize v državi ne bo moč preseči le s spodbujanjem izvoza in investicij ter z uravnoteženjem javnih financ in s strukturnimi spremembami.
V Banki Slovenije ugotavljajo, da bodo potrebne tudi spremembe pravne urejenosti delovanja podjetij, korporativnega upravljanja in pravnih razmerij med upniki in lastniki ter ob tem tudi spremembe poslovnih modelov bank in podjetij, katerih rast ne bo temeljila le na zadolževanju doma in v tujini.
Predvsem zaradi krčenja domače gospodarske dejavnosti se še naprej poslabšuje kakovost posojilnega portfelja bank, kar se preko višjih stroškov oslabitev in rezervacij kaže v izgubi iz poslovanja. Ta negativni medsebojni učinek je še posebej velik zaradi visoke odvisnosti podjetij od bančnih posojil, previsoke zadolženosti podjetij in visoke poslovne ter lastniške prepletenosti med njimi.
Izguba bank znaša že 436 milijonov evrov
Banke so lani že drugo leto zapored poslovale z izgubo, ki je po nerevidiranih podatkih znašala 436 milijonov evrov. Vse to najeda kapital bank in jim ob padanju bonitetnih ocen kljub začasnemu pozitivnemu učinku ukrepov Evropske centralne banke (ECB) otežuje dostop do finančnih virov na mednarodnih trgih, pojasnjuje Banka Slovenije. Letos sicer bankam zapade za 4,1 milijarde evrov obveznosti do tujih bank.
Banke zato še naprej krčijo kreditiranje gospodarstva, kar povečuje dohodkovno tveganje tudi letos. Na drugi strani pa prezadolžena podjetja zaradi pomanjkanja domačega kapitala in posledične slabe dostopnosti do alternativ bančnim posojilom ne uspejo znižati svojega finančnega vzvoda.
Prezadolženost gospodarstva, katerega skupni dolg se je lani zvišal na 99 odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP), in prepočasno razdolževanje podjetij ter povečanje deleža lastnega kapitala pa omejujeta kreditno sposobnost podjetij.
"Zgolj nadaljnja slabitev posojil in odpisovanje slabih terjatev brez potrebne rekapitalizacije največjih bank ter spremembe strukture financiranja podjetij ne bo vzpostavila potrebnega pogoja za začetek novega kreditnega cikla," poudarjajo v svetu Banke Slovenije.
Prav oslabitve in rezervacije so namreč poglavitni razlog za rdeče številke bank. Lani so tako dosegle kar 84 odstotkov bruto dohodka bank, na visoki ravni pa ostajajo tudi v začetku letošnjega leta. V nadzorniku bančnega sistema pravijo, da bodo za dolgoročno izboljšanje poslovanja bank ključne spremembe v upravljanju, aktivnejši lastniki, ki so sposobni zagotoviti dodaten kapital, in konsolidacija bančnega sistema.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.