Gospodarstvo

Presežni delavci v Leku

Ljubljana, 20. 01. 2006 10.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V Leku je nekaj deset presežnih delavcev, ki bodo delovno razmerje končali še letos.

Ljubljanska farmacevtska družba Lek, ki deluje v okviru Novartisove generične družbe Sandoz, bo letos predčasno upokojila ali prekinila delovno razmerje iz poslovnih razlogov nekaj deset zaposlenim. "Številka se utegne gibati med 40 in 50, vendar ni dokončna, saj imamo odprtih 50 novih delovnih mest," je povedala predsednica uprave Leka Janja Bratoš. Lek je lani ob 657 milijonih dolarjev prihodkov ustvaril 101 milijon dolarjev dobička iz poslovanja.

Zmanjšanje števila zaposlenih je predvideno na vseh poslovnih področjih z izjemo razvoja in biofarmacevtike, kjer bodo dodatno zaposlovali. Na teh dveh področjih utegnejo najti zaposlitev tudi nekateri od presežnih delavcev, zato predsednica sindikata v Leku Liljana Erženičnik ocenjuje, da številka o 40 do 50 presežnih delavcih ni dokončna in bo verjetno nekoliko nižja. Večina zaposlenih je s položajem seznanjena, je povedala ter napovedala, da se bodo o višini odpravnin, ki je sicer določena v podjetniški kolektivni pogodbi, še pogajali.

Lek je že lani zmanjšal število zaposlenih za 194 na 2843. Zmanjševanje števila delovnih mest je posledica nove organiziranosti Sandoza, ki so se ji morali prilagoditi tudi v Ljubljani, je povedala Bratoševa. Zagotovila je še, da Lek ohranja in razvija vse obstoječe lokacije v Sloveniji.

Nova vloga?

Sandoz je globalno podjetje. S svojimi lastnimi marketiško prodajnimi ekipami ali predstavništvi je prisoten je več kot 100 trgih, ima pa tudi veliko proizvodnih obratov na več trgih. Da bi lahko ključne faktorje uspeha čim boljše izrabljal, se je konec lanskega leta odločil za globalni tip organizacije, je pojasnila Bratoševa. To pomeni večjo avtonomijo trgom, večjo centralizacijo trgov, predvsem pa konkurenčno upravljanje z viri, je povedala.

V novo organiziranost je vpet tudi Lek. Kot je povedala Bratoševa, je Lek ključen steber razvoja, kar je razvidno tudi iz podatkov o višini naložb. Lekov razvojni center izvaja četrtino vseh razvojnih aktivnosti v skupini, obseg vlaganj v njegove razvojno raziskovalne aktivnosti pa je lani dosegel 72 milijonov dolarjev. "Smo kompetenčni center za razvoj vertikalno integriranih proizvodov, torej gotovih izdelkov, ki vključujejo naše lastne učinkovine," je pojasnila Bratoševa. So tudi globalni proizvodni center za učinkovine in gotove izdelke. Izpostavila je še, da je Lek ena redkih družb v Evropi, ki se je v 90. letih lotila biofarmacevtike.

V okviru nove organiziranosti se vsi trgi upravljajo centralno za Sandoz, Leku pa je podeljena nova vloga, je povedala Bratoševa. Z novo organiziranostjo se namreč pojavijo oskrbovalni centri za posamezne regije, ki zagotavljajo čim boljši servis posameznim trgom in Lek je pridobil vlogo oskrbovalnega centra za centralno in vzhodno Evropo ter Slovenijo. "To pomeni, da oskrbujemo regijo s proizvodi, ki prihajajo iz proizvodnih centrov po vsem svetu," je povedala Bratoševa.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10