Gospodarstvo

Prepiri glede menjalniških tečajev

Washington, 10. 10. 2010 08.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Zasedanje IMF in Svetovne banke so zaznamovali predvsem prepiri glede menjalniških tečajev. Ugotovili so tudi, da dobro mednarodno sodelovanje v času zadnje krize sedaj peša.

Zasedanja se je udeležil tudi minister za finance Franc Križanič.
Zasedanja se je udeležil tudi minister za finance Franc Križanič. FOTO: Dare Čekeliš

Z zasedanjem Mednarodnega denarnega in finančnega odbora IMF (IMFC) ter Razvojnega odbora IMF in Svetovne banke se je v soboto v Washingtonu sklenilo letošnje zasedanje finančnih ministrov in guvernerjev centralnih bank 187 držav članic obeh mednarodnih finančnih ustanov. Zaznamovali so ga predvsem prepiri glede menjalniških tečajev.

Zasedanja sta se udeležila tudi minister za finance Franc Križanič in guverner Banke Slovenije Marko Kranjec. Križanič je glede drugega najbolj vročega vprašanja, to je reforme kvot oziroma glasovalnih pravic v IMF, povedal, da Slovenijo najbolj zanima ohranitev dostopa do informacij, zato bo podprla tiste reforme, ki ji bodo to zagotovile.

Mednarodno sodelovanje peša

Na zasedanju so ugotovili, da dobro mednarodno sodelovanje v času zadnje krize sedaj peša. Kitajska in podobne države, ki dosegajo hitro rast, so že iz krize, razviti svet pa se ubada s problemom visoke brezposelnosti. Zaradi tega so predvsem s strani ameriškega finančnega ministra Timothyja Geithnerja leteli očitki na Kitajsko zaradi umetnega ohranjanja nizke vrednosti svoje valute juan, s čimer si pomaga pri izvozu.

ZDA želijo v 24-članskem odboru IMF zmanjšati vpliv razvitih držav na račun Evrope, ta pa predlaga delitev oblasti po sistemu rotacije. Slovenija v odboru spada v tako imenovano belgijsko konstituenco, ki je najbolj na udaru za ukinitev.

Predsednik Svetovne banke Robert Zoellick je opozoril na problem zaposlovanja v razvitih državah s podatkom, da je bilo v ZDA septembra ukinjenih 95.000 delovnih mest. Če se bo to nadaljevalo, se bo povečala nevarnost, da se države zaprejo vase, in mednarodno sodelovanje bo slabše.

Geithner je v nastopu pred IMFC naravnost povezal sprostitev valutnih tečajev z reformo vpliva v mednarodnih finančnih ustanovah. Po drugi strani Kitajska meni, da razvite države, kot so ZDA, s svojimi visokimi dolgovi, nizkimi obrestmi in nekonvencionalnimi stimulacijskimi politikami povzročajo težave državam v razvoju in škodijo svetovni rasti. Guverner kitajske centralne banke Zhou Xiaochuan je glede sporov okrog tečajev sicer menil, da bo to vprašanje ob okrevanju zbledelo.

IMFC je v sklepni izjavi pozval IMF, naj vključno z novimi študijami utrdi delo pri odpravljanju globalnih neravnovesij zaradi gibanj valutnih tečajev in vprašanj, povezanih z akumulacijo zalog vladnih rezerv. Države so se zavezale, da bodo še naprej sodelovale pri zagotavljanju rasti, zaposlovanja, uravnotežene rasti in pri boju proti protekcionizmu. Izjava vsebuje tudi poziv, naj IMF utrdi vlogo pri nadzoru makroekonomskih politik, ki lahko ogrožajo stabilnost.

Razvojni odbor IMF in Svetovne banke je v sklepni izjavi prav tako pozval države, naj se izognejo protekcionizmu glede na spore okrog menjalniških tečajev. Odbor se je sicer osredotočil na poziv k pospešitvi uresničevanja razvojnih ciljev tisočletja, o čemer so septembra razpravljali državni voditelji v New Yorku.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mog21
12. 10. 2010 08.40
sledi konvecionalna.....vsi se trudijo kdo bo prej padu....da posrkajo zadnje paketke pomoci
mog21
12. 10. 2010 08.38
valutna vojna je ze v teku.....
ivo55
10. 10. 2010 16.27
V kolikor bi resnično veljala svobodna trga v mednarodni trgovini , ni bile takšne debate odveč. V resnici pa je svetovna trgovina talec protekcionizma vseh barv, na račun katerega se varujejo privilegiji in okoriščanje ...Božje zapovedi očitno veljajo le za nebesa .
hot125
10. 10. 2010 16.17
Če bi bilo po Križaniču,bi po stari jugomaniri dodatno natiskali denar,ker on kaj drugega tudi ne obvlada,kot višati davke,trošarine in razne prispevke ter dušiti gospodarstvo in najrevnejše sloje prebivalstva.
Odpri.oci
10. 10. 2010 13.43
Citat : " Izjava vsebuje tudi poziv, naj IMF utrdi vlogo pri nadzoru makroekonomskih politik, ki lahko ogrožajo stabilnost." . Ja res.... dajte fašistom še več moči......
Odpri.oci
10. 10. 2010 13.42
IMF in Svetovna banka... dve najbolj fašistični organizaciji (poleg UN in IPCC), katerih cilj je zmanjšati (oz. ukiniti) suverenost in samostojnost držav in jih preko potiskanega ničvrednega papirja kontrolirati !!!!
antonino
10. 10. 2010 11.42
ČE SEDIJO SAMI TAKI, KOT NAŠ KRIŽANIČ, POTEM NE PRIČAKUJTE NIČ PAMETNEGA IN DOBREGA
AlternativeFacts
10. 10. 2010 10.51
"...ameriškega finančnega ministra Timothyja Geithnerja leteli očitki na Kitajsko zaradi umetnega ohranjanja nizke vrednosti svoje valute juan..." - Seveda Japonske ne bo nihče omenil.Oni tudi ohranjajo nizko vrednost poslikanega wc papirja.
cirenij
10. 10. 2010 10.20
Važni so ukrepi in ne le blebetanje v prazno. In ne le okoriščanje tistih pri koritu z visokimi dohodki v institucijah EU, ki jih vsi plačujemo.
proofreader
10. 10. 2010 09.05
Kitajska bo v kratkem prehitela ZDA in postala največje gospodarstvo na svetu.