Osnovno izhodišče prenove je ukinitev obstoječih REK obrazcev: REK-1, REK-1a, REK-2, REK-1f, PNiPD in statističnega obrazca ZAP/M, so sporočili s Fursa. Vsi ti obrazci skupaj danes obsegajo več kot 300 različnih rubrik za vnos. Za razliko od tega jih bo novi iREK obrazec imel le nekaj več kot 100. Z uvedbo iREK obrazca bo omogočeno popravljanje posameznega individualnega REK obrazca in plačniku davka ne bo treba popravljati celotnega predloženega REK obrazca, kot velja doslej. Gre za poenostavitve, ki bodo davčnim zavezancem, predvsem njihovim računovodjem, v veliko pomoč, so poudarili na finančni upravi.
Davčni zavezanec bo tako predložil le podatke na individualnih REK obrazcih po posameznem prejemniku dohodka oziroma zavarovancu. Ob tem bodo omogočili čim več avtomatičnih izračunov obračunanih obveznosti in obveznosti za plačilo ter izračun skupnih zneskov terjatev za davčno knjigovodstvo.
Prav tako bodo določili, da se v okviru popravljanja predloženih podatkov lahko popravljajo podatki na ravni individualnega REK obrazca brez popravljanja zbirnega REK obrazca. Izračun podatkov, potrebnih za vzpostavitev terjatev v davčnem knjigovodstvu, pa bo omogočen v sistemu eDavki.
Poleg tega bodo poskrbeli, da bo novi iREK obrazec racionalnejši pri delovanju Fursa. Že prihodnji teden nameravajo njegov koncept in osnutek predstaviti programerjem, teden pozneje bo sledila predstavitev računovodjem, davčnim svetovalcem in revizorjem, uvedba pa je predvidena 1. aprila 2022.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.