Slovenija bo prenosljivost telefonskih številk na področju fiksne telefonije uvedla že 10. maja letos, je pojasnil direktor agencije za pošto in elektronske komunikacije (APEK) Tomaž Simonič. S tem se je odzval na informacijo, da je Evropska komisija zaostrila postopek proti Sloveniji, ker država še vedno ne zagotavlja v celoti prenosljivosti telefonskih številk, storitve, ki uporabniku fiksne ali mobilne telefonije omogoča obdržati isto številko tudi ob menjavi operaterja.
"Roke smo pred kratkim skrajšali in za tem stojimo. Prepričan sem, da 10. maja ne bo več nobenega razloga, da bi se ti opomini še vlekli," je povedal Simonič. Prvotni rok za uvedbo prenosljivosti številk v fiksni telefoniji se je po njegovih besedah skrajšal za več kot mesec in pol, saj je bilo sprva predvideno, da bo Slovenija to uvedla šele s koncem junija.
K skrajšanju roka, tako Simonič, so prispevali razvoj dogodkov ter tehnične priprave in sposobnost telekomunikacijskih operaterjev. Delno pa so rok po Simoničevih pojasnilih skrajšali tudi zaradi tega, ker se jim je zdelo korektno, da se to prenosljivost ne uvede šele na začetku počitniške sezone, ampak že prej, še pred počitnicami.
Simonič je ob tem dodal, da je Slovenija pokazala vso resnost pri uvajanju celovitega sistema prenosljivosti, res pa je, da prihaja do zamud. Prenosljivost številk na področju mobilne telefonije je Slovenija sicer uvedla že s 1. januarjem letos.
"Spoštujem, da Evropska komisija pravzaprav vztraja na svojih stališčih, ker s tem dodaja resnost celi zadevi. Operaterji se mogoče pred časom niso zavedali resnosti implementacije prenosljivosti številk in če bi Evropska komisija bila zadovoljna že s tem, da nekdo pomaha, češ, saj bomo to uvedli, bi bilo to proti mojim pričakovanjem," je pojasnil Simonič.
Že drugi opomin evropske komisije
Evropska komisija je danes, kot omenjeno, zaostrila postopek proti Sloveniji, ker država še vedno ne zagotavlja v celoti prenosljivosti telefonskih številk. Prvi opomin na ta račun je Ljubljana dobila že julija lani, ker pa ni ukrepala v zadostni meri, ji je komisija poslala še drugi opomin.
Če tudi v tej drugi fazi v postopku - uradno gre za utemeljeno mnenje - država ne bo ukrepala, jo v tretjem koraku komisija pošlje pred Sodišče Evropskih skupnosti v Luksemburgu. Prenosljivost številk bi Slovenija morala zagotavljati že skoraj dve leti, od vstopa v EU 1. maja dalje, za zdaj pa jo je uvedla le delno.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.