Predsednik uprave NEK Stane Rožman je za 24 ur radijske novice povedal: "Za nuklearko to pomeni začetek novih poslovnih odnosov. Vse podrobnosti, tako tehnične kot ekonomske, so dogovorjene. Določena je tudi stroškovna cena, dinamika plačil in ustrezna zavarovanja. Ne pričakujemo nikakršnih sprememb v poslovanju in delu."
Slovenija mora v skladu z nedavno uveljavljeno meddržavno pogodbo o ureditvi statusnih in drugih pravnih razmerij, povezanih z vlaganjem v NEK, njenim izkoriščanjem in razgradnjo Hrvaški zagotoviti polovico električne energije, ki jo proizvede NEK.
Prenos električne energije bo po najkrajši prenosni poti do slovensko-hrvaške meje zagotovilo podjetje ELES, ki bo nastopilo v vlogi sistemskega operaterja.
Plačilo dobavljene električne energije
V meddržavni pogodbi je določeno tudi plačilo dobavljene električne energije, ta pa v primeru neporavnanih finančnih obveznosti omogoča sankcije. Če kateri od družbenikov ne poravna svojih obveznosti, se prekine dobava, družbenik pa ima pravico preostanek električne energije prodati na prostem trgu. Družbenika bosta dobavljeno električno energijo plačevala po ceni, ki pokriva vse stroške poslovanja in je določena v poslovnem načrtu NEK, ki sta ga oba družbenika - HEP in ELES GEN - sprejela v četrtek.