Francoski predsednik Nicolas Sarkozy je na Svetovnem ekonomskem forumu v Davosu v luči gospodarske krize pozval h korenitemu premisleku kapitalističnega sistema. "Potrebujemo globoke in temeljite spremembe,“ je poudaril in dodal, da si želi vzpostaviti tudi moralno dimenzijo prostega trga.
Njegova izjava je sicer udarila že prvi dan foruma v Davosu, ki letos praznuje 40. obletnico. Poleg Sarkozyja so začetek gospodarskega foruma, ki se bo vrtel okrog izhoda iz krize, zaznamovale tudi debate glede vprašanja krčenja obsega bančnih velikanov.
'Okvir za razpravo o reformah v svetovnem finančnem sistemu'
Petdnevnega vrha se bo sicer udeležilo več kot 2.500 političnih in gospodarskih voditeljev iz več kot 90 držav, tudi slovenski predsednik Danilo Türk. Ta je forum ocenil kot pomemben pa tudi kot priložnost za vzpostavitev številnih formalnih in neformalnih kontaktov. Türk je sodeloval na pogovoru na temo Rastoči trgi: Okrepiti rast globalnega gospodarstva. Spregovoril je o problemu nizke gospodarske rasti v celotnem območju skupne valute evro, ki bo najverjetneje tudi v prihodnosti ostala nizka. Predstavil je izkušnje Slovenije, ki jo je kot izrazito izvozno naravnano gospodarstvo kriza močno prizadela in ki trenutno intenzivno išče nova tržišča izven EU. Izrazil je upanje, da se bo finančni sistem valute evro razvil tako, da bi pomagal državam, ki niso v središču evroobmočja in so odvisne od izvoza. Zato je kot strateško izpostavil vprašanje, ali bodo države z visokimi presežki pomagale tistim državam, ki ne morejo imeti tako visokih presežkov.
Začetek foruma v mondenem Davosu je sicer včeraj zasenčila tragedija – umrl je 61-letni glavni vodja varnostnikov Marcus Reinhardt. Šlo naj bi za samomor.
Sarkozy za moralno dimenzijo kapitalizma
"Če se ne spremenimo, bomo s tem pokazali nezaslišano neodgovornost,“ je Sarkozy nagovoril bankirje in politike, ki so se brali v mondenem švicarskem letovišču, in poudaril, da ne moremo ignorirati gospodarskih sprememb, ki so se zgodile v zadnjem času.
"Ne sprašujemo se, s čim naj nadomestimo kapitalizem, ampak kakšen kapitalizem si želimo. Spet moramo izumiti kapitalistični sistem in vzpostaviti njegovo moralno dimenzijo, njegovo zavest. Če postavimo prosto trgovino nad vse drugo, dobimo zgolj vse šibkejšo demokracijo,“ je bil odločen Sarkozy.
Omenil je tudi vrtoglave nagrade, ki si jih izplačujejo banke, in zagotovil, da teh gospodarstvo ne bo več toleriralo, saj niso v razmerju z dejanskimi zaslugami.
Politiki proti bankirjem
Prvi dan foruma se je sicer vrtel okrog reform bančnega oziroma finančnega sektorja po svetovni finančni in gospodarski krizi. Na eni strani se politiki zavzemajo za večji nadzor, bankirji pa si po drugi strani prizadevajo, da vlade ne bi šle v pretirano regulacijo njihovega sektorja. Prvi mož britanskega finančnega velikana Barclays Robert Diamond je tako izpostavil, da krčenje obsega finančnih velikanov, kar med drugim v ZDA napoveduje ameriški predsednik Barack Obama, ne bo preprečilo morebitne ponovitve finančne krize. Prej nasprotno, takšno krčenje bi po njegovem mnenju imelo negativen učinek na svetovno trgovino in gospodarstvo. Pridružil se mu je tudi eden od najbolj znanih svetovnih investitorjev George Soros.
Danes naj bi dogajanje na forumu zaznamoval govor Lija Keqianga, domnevno naslednjega premierja Kitajske. To bo njegov prvi vidnejši nastop na Zahodu, odkar je pred dvema letoma postal podpremier. Politični analitiki domnevajo, da gre za strategijo v luči vse glasnejših špekulacij glede morebitne zamenjave vodstva.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.