Gospodarstvo

Premestitev delavcev je bila zakonita

Jesenice, 13. 04. 2011 10.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
N.Š.K./B.G./P.J./V.L./STA
Komentarji
45

Vodstvo podjetja Hidria Rotomatika in sindikat se glede zahtev stavkajočih delavcev ne moreta dogovoriti. Zaradi stavke bo vodstvo razmislilo tudi o nadaljnji usodi lokacije na Jesenicah.

Stavkajoči delavci opozarjajo na nizke plače, pa čeprav ima podjetje dovolj dela in dobička.
Stavkajoči delavci opozarjajo na nizke plače, pa čeprav ima podjetje dovolj dela in dobička. FOTO: POP TV

Stavka v jeseniškem obratu Hidrie Rotomatike se nadaljuje. Vodstvo podjetja in sindikat se glede zahtev stavkajočih delavcev ne moreta dogovoriti. Medtem ko delavci opozarjajo na nizke plače in od vodstva zahtevajo dvig osnovne plače, pa vodstvo na drugi strani zatrjuje, da delavci nimajo zgolj minimalnih plač. Prav tako posebnih dogovorov in usklajevanj s sindikati ne napovedujejo, saj pogajanja o podjetniški kolektivni pogodbi že potekajo in bodo predvidoma zaključena 19. aprila.

Direktor Hidrie Rotomatike Dušan Lapajne je opozoril, da vsak dan stavke nastaja velika škoda, saj je proizvodnja kljub premeščanju drugih delavcev za jeseniške stroje nižja od običajne, vendar jo zaenkrat še obvladujejo. "Dejstvo pa je, da bomo sprejeli določene ukrepe, ki bodo seveda zakoniti," je poudaril Lapajne.

Najpomembnejši dosedanji ukrep je bil prerazporeditev določenih zaposlenih na lokacijo na Jesenice. "Verjel sem, da kar počnemo, počnemo z veliko družbeno odgovornostjo do vseh in danes je odločba delovnega inšpektorja pokazala, da so naše akcije zakonite ter jih bomo izvajali tudi v nadaljnjih dneh, če bo potrebno," je dejal Lapajne.

V štirih izmenah skupaj stavka okrog 80 delavcev v obratu na Jesenicah, kjer je po zagotovilih sindikata 130 zaposlenih, medtem ko vodstvo podjetja operira s številko 169.

O usodi lokacije na Jesenicah?

Zaradi stavke bo vodstvo Rotomatike razmislilo tudi o nadaljnji usodi lokacije na Jesenicah. "Sprašujemo se, ali so Jesenice zainteresirane za nadaljnji razvoj in za ohranitev teh 170 visokotehnoloških delovnih mest. V primeru neprijaznosti in nekonkurenčnosti dela na tej lokaciji bomo ne neki točki, da zadržimo naše programe, prisiljeni potegniti določene poteze," je bil skrivnosten tudi predsednik poslovodnega odbora Hidrie Iztok Seljak.

Kot je opozoril Lapajne, morajo sindikat Neodvisnost oziroma stavkajoči prevzeti materialno in moralno odgovornost za svoja dejanja. Pri tem pa se zavedati, da Rotomatika dela komponente za tovarne po vsem svetu in v primeru, da ne zagotavlja rednih dobav, lahko zaustavi tudi proizvodnjo takšnih velikih podjetij, kot je Bosch, ter s tem povzroči milijonske izgube.

Predsednik stavkovnega odbora Andrej Robič je na te izjave vodstva podjetja odgovoril, da odgovornosti ne morejo prevzeti, saj so ves čas na voljo za pogajanja, medtem ko je druga stran to ignorirala. Možnosti za pogovore danes vodilni niso izključili, Robič je celo prepričan, da se bo vendarle situacija premaknila iz pat pozicije in da se bodo nadaljevala v petek začeta pogajanja.

Stavka v Hidrii Rotomatiki je zakonita, prav tako ni v neskladju z zakonodajo premeščanje delavcev iz drugih Hidriinih obratov.
Stavka v Hidrii Rotomatiki je zakonita, prav tako ni v neskladju z zakonodajo premeščanje delavcev iz drugih Hidriinih obratov. FOTO: POP TV

Stavka poteka v skladu z zakonom

Je pa sindikat delavcev poslal poročilo ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, ki je v minulih dveh dneh opravljalo inšpekcijski nadzor v podjetju. Inšpektor za delo je med nadzorom ugotovil, da stavka poteka v skladu z zakonom. Sindikat Neodvisnost KNSS je stavko vodstvu podjetja prijavil 4. 4. 2011, pisna napoved pa vsebuje vse potrebne elemente, ki jih predvideva zakon o stavki. Prav tako je v skladu s stavkovno zakonodajo premestitev sedmih delavcev iz obrata v Idriji na Jesenice. Ker ne gre za delavce, ki bi bili na novo zaposleni v času stavke, ampak za delavce, ki so v družbi že dlje časa v rednem delovnem razmerju, prav tako pa imajo možnost občasne premestitve navedene v svoji pogodbi o zaposlitvi, ne gre za kršenje zakonodaje, ugotavlja inšpektor za delo iz Kranja Bogomir Ahec.

Minister je napovedal, "da se bo v prihodnje na očitne laži odzval z vsemi pravnimi sredstvi."
Minister je napovedal, "da se bo v prihodnje na očitne laži odzval z vsemi pravnimi sredstvi." FOTO: Blaž Garbajs

Podjetje Gradeja brez koncesije

Hkrati pa je inšpektor ugotovil, da vodstvo družbe ne krši zakona o stavki dodatno s tem, ker naj bi na Jesenice pripeljal agencijske delavce iz Bolgarije in Makedonije. Kot pojasnjuje inšpektor Ahec, je 12 pogodbenih delavcev že dlje časa na delu v podjetju na Jesenicah, torej jih Hidria Rotomatika ni najela v času stavke za nadomeščanje stavkajočih delavcev. S tem podjetje ni kršilo zakonodaje.

Je pa inšpektor ugotovil, da podjetje Gradeja iz Ljubljane, ki je Hidrii Rotomatiki posredovalo 12 tujih delavcev, nima koncesije ministrstva za delo, družino in socialne zadeve za posredovanje dela delavcev drugemu delodajalcu. "Zato bo zoper oba delodajalca začet postopek o prekrških; zoper delodajalca, ki opravlja dejavnost posredovanja dela drugemu delodajalcu, zato ker ni vpisan v register oziroma evidence, zoper delodajalca, kjer so delavci dejansko opravljali delo, pa zaradi tega, ker je na delo sprejel delavce delodajalca, ki opravlja dejavnost posredovanja dela delavcev drugemu delodajalcu in ni vpisan v register ali evidence,“ je v poročilu zapisal inšpektor.

Lapajne je zagotovil, da je bila izplačana le ena minimalna plača, pa še pri tej je prišlo do napake, medtem ko nikakor ne drži navedba stavkovnega odbora, da od 15 do 20 zaposlenih kljub dodatkom za delo v neugodnem času prejema minimalno plačo. Le februarja, ko je bil kratek mesec, je 11 zaposlenih prejelo minimalno plačo, je pojasnil.

Prejemali subvencije kljub uspešnemu poslovanju?

Hidria naj bi bila leta 2009 ena največjih prejemnic državnih subvencij za krajši delovni čas, čeprav so bile te rezervirane za podjetja globoko v težavah. Namigovanja, da naj bi Hidria subvencije za skrajšani delovni čas dobila zaradi tega, ker naj bi bila minister za delo Ivan Svetlik ter predsednik upravnega odbora Hidrie Edvard Svetlik v sorodu, je minister ostro zanikal. Kot pojasnjujejo na ministrstvu za delo, minister ni odločal o subvencijah, prav tako jih ni izplačeval, pač pa so to skladno z zakonom opravljale pristojne službe Zavoda za zaposlovanje.

V letu 2009 je Zavod za zaposlovanje izplačal Hidrii 283.440 evrov subvencij za krajši delovni čas. Hidria IP je v letu 2009 prejela 30.840 evrov subvencij, Hidria AET 104.400 evrov subvencij, Hidria inštitut za materiale in tehnologije 1.080 evrov, Hidria Perles 39.900 evrov ter Hidria Rotomatika 107.220 evrov.

Zavod nepravilnosti ni odkril

Z zavoda za zaposlovanje so za 24ur.com sporočili, da stalno izvajajo nadzor nad prejemniki sredstev na podlagi tega zakona, prav tako opravljajo tudi naključne ter redne nadzore. V dveh podjetjih Hidria je Zavod za zaposlovanje opravil nadzor, pri katerem ni bilo ugotovljenih nepravilnosti, sta pa dve družbi Hidrie (Hidria Perles, Hidria Rotomatika) ob končnem poročilu navedli, da sta v pogodbenem obdobju prekoračili dovoljeno povprečno število ur za določene zaposlene, kar pomeni, da sta ti dve podjetji zaradi ponovnega gospodarskega zagona (povečan obseg dela) Zavodu morali vrniti sorazmerni delež izplačane subvencije (to je 2,5 evrov na vsako prekoračeno uro, kar skupaj pomeni vračilo v višini 5.972,50 evrov).

Poročilo inšpektorja za delo v zvezi s stavko v Hidria Rotomatika
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (45)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

RokyCash
14. 04. 2011 14.43
Hidria se sramoti in bo na koncu tudi osramočena,ko bodo ob dobrem delu novinarjev na dan pricurljale "majhne" skrivnosti "velikih" podjetnikov...ne glede na izid stavkajočih siromakov,ki so se uprli "velikanu"...
ochi
14. 04. 2011 13.10
najprej počistimo pred domačim rpagom z domačimi "investitorji" potem pa nergajmo glede tujih.
kleopatra-1
13. 04. 2011 21.33
zakonita - žal so zakone pisali kriminalci, ki nam vladajo in nas držijo v šahu. Naši zakoni so skregani z vsako zdravo kmečko pametjo realnega življenja in naši zakoni ne poznajo moralnih vrednot - moralne vrednote naj bi bile namreč osnova zakonov - zakoni pa namenjeni zaščiti večinskega poštenega prebivalstva. Lepo bi bilo zdaj napisati - politiki naše predragi, odstopite končno - ampak nima smisla, kdaj je pa že šla svinja prostovoljno od korita?
Danijel Fric
13. 04. 2011 21.22
Požrešnost lastnikov in države
Frane Šajn
13. 04. 2011 20.10
Premestitev delAvcev je bila zakonita! O JA ZA INŠPEKTORJE SLOVENSKEGA KOVA (KAKŠEN SLUČAJNO POSTEN IZUZET), VSEKAKOR, TO VSEKAKOR!
periot
13. 04. 2011 19.43
Vsi delavci bi morali biti enotni in stavkati ne pa da ostali delajo kot izdajalci!!!!!! Delavci zavedajte se če ne boste enotni ne boste dosegli popolnoma nič!!!!!!!
robba
13. 04. 2011 19.39
bravo gospod inšpektor,generalni, vse si povedal in pokazal. in kje je sindikat? tam pustijo enga siromaka vodjo stavkovnega odbora napram vsej tej mašineriji? najmanj kar je, bi moral podat kazensko ovadbo zoper te inšpektorje. a ne tov. semolič?
robba
13. 04. 2011 19.26
hcaine8 13.04.2011, 15:14 -10 V kakšni bolj razviti državi, bi bili vsi stavkajoči v eni uri na cesti! Pa naj tam stavkajo dalje! Bruto plače naj ostanejo take kot so, a z ukinitvijo socialnih podpor ljudem, ki od njih živijo že več let in polovičnim zmanjšanjem začasnih podpor, bi se lahko prispevki precej zmižali in posledično bi se neto plača za ljudi, ki DELAJO dvignila. a si ti kdaj prestopil črto svojga domaćga praga?
robba
13. 04. 2011 19.25
hcaine8 13.04.2011, 15:09 -12 Stavke uničujejo gospodarstvo. Zakonsko bi morali omogočiti najem stavkokazov in način kako kaznovati stavkajoče v primeru neupravičene stavke. Če je vse zakonito, se nimajo kaj pritoževat! Trg dela sam določa cene, če jim ne paše, naj gredo drugam, NJIHOV PROBLEM! Socialistično mišljenje in še zakonodaja, narejena po zgledu bivše Juge povzroča veliko škodo v vsakdanjem življenju. bravo tovariš,jari gospodič, točno tako. ni več juge in socializma,takrat se ni moglo in smelo štrajkat. saj se spomniš, če si takrat živel sam sedaj je ta grdi kapitalizem, veš,in se sme in se lahko štrajka, v okvirih zakona. če tvoji predniki ne bi štrajkal, bi ti delal sedem dni na tedenx52 tednov. a boš tud letos praznoval 1.maj? če veš kaj to pomeni.
periot
13. 04. 2011 19.19
waco popolnoma se strinjam s tvojim komentarjem!
korintos1
13. 04. 2011 18.21
Zakaj pa ne štrajkajo vsi delavci?
tali?ni tom
13. 04. 2011 18.01
hcaine8 ko te bojo prej al slej vrgl iz službe se nikakor ne poteguj za podporo , pa bomo vidl kolk časa ti bo šlo !!! dejstvo je eno samo da delat je treba ampak je delo treba tut plačat !!! bo pa zanimivo če bojo vse tovarne preselil iz evrope na kitajsko al pa na luno , kdo bo pol kupoval izdelke v evropi če bo večibna folka brez šihta ???? tale računica z globalizacijo se ne bo izšla in deluje le na kratki rok potem bo pa vse vzel vrag in vrnili se bomo v kameno dobo !!!!!!!! stavkokaze so pa včasih poštimal tako da niso NIGDAR več delal !!!!!!
odbogaposlan
13. 04. 2011 17.46
skratka: pranje denarja!
odbogaposlan
13. 04. 2011 17.46
Čudne so te ugotovitve, firma, ki ne more posojati delavcev, tam pa vse zakonito! Je glih tko kot, da bi prodajal mamila, denar od prodanih mail pa vložil v kafič in vse bi bilo čisto, ko bi naprej služil s kafičem!
Majda Božnar
13. 04. 2011 16.56
hcaine8 Strinjam se z vašim mišljenjem! Naša vlada je popolna, brez napak, zelo dobro vodijo to državico - samo zamenjati je potrebno ljudi, ki ji vladajo!!
Frane Šajn
13. 04. 2011 15.41
hcaine8 Ojla !, se boš kmalu zbudu? al boš še malo huliciniral?!
hcaine8
13. 04. 2011 15.14
V kakšni bolj razviti državi, bi bili vsi stavkajoči v eni uri na cesti! Pa naj tam stavkajo dalje! Bruto plače naj ostanejo take kot so, a z ukinitvijo socialnih podpor ljudem, ki od njih živijo že več let in polovičnim zmanjšanjem začasnih podpor, bi se lahko prispevki precej zmižali in posledično bi se neto plača za ljudi, ki DELAJO dvignila.
hcaine8
13. 04. 2011 15.09
Stavke uničujejo gospodarstvo. Zakonsko bi morali omogočiti najem stavkokazov in način kako kaznovati stavkajoče v primeru neupravičene stavke. Če je vse zakonito, se nimajo kaj pritoževat! Trg dela sam določa cene, če jim ne paše, naj gredo drugam, NJIHOV PROBLEM! Socialistično mišljenje in še zakonodaja, narejena po zgledu bivše Juge povzroča veliko škodo v vsakdanjem življenju.
siFBI
13. 04. 2011 14.45
Ne vem kako zaposleni mirno gledajo, kako stavkokazi delajo v škodo kolegov. S takimi so nekoč in še danes lepo obračunali. Tud pri nas bo potrebno narediti red in takim cvetkam pokazat kar jim gre.
pikksi
13. 04. 2011 13.44
Seveda je zakonito, saj so zakoni pisani za Svetlike, Šrote, Bavčarje, .Hilde etc.... Sravka kmalu ne bo več zakonita.