Agencija za telekomunikacije, radiodifuzijo in pošto (ATRP) družbo Telekom Slovenije obvestila, da obnavlja postopek v zvezi z odločbo, ki jo je izdala 6. novembra in s katero je potrdila, da Telekom 1. decembra lahko uvede dva naročniška paketa za fiksno telefonijo. Agencija bo tako do izdaje nove odločbe v celoti zadržala uvedbo novih Telekomovih naročniških paketov, katerih cene je Telekom pretekli petek objavil v Uradnem listu. Z novo odločbo, v kateri bo v osnovi potrjena že sedanja ponudba naročniških paketov, pa bo agencija določila časovne roke in nanje vezane cenovne ravni, v katerih se bo odločba izvedla v letu 2003, so sporočili iz ATRP.
Agencija sicer stoji za argumenti, na podlagi katerih je 6. novembra izdala sedanjo odločbo, hkrati pa razume stališče vlade, da bi podržaitev še v tem letu premočno vplivala na stopnjo inflacije, še pojasnjujejo v ATRP. To so namreč pokazale ugotovitve strokovne študije, ki jo je ministrstvo za gospodarstvo naročilo pri uradu za makroekonomske analize in razvoj, ter odziv na to v javnosti.
V agenciji še pravijo, da se zavedajo pomena harmoničnega usklajevanja svojih ciljev s cilji vladne politike, saj razmere na telekomunikacijskem trgu zelo pomembno vplivajo nanjo. Hkrati vztrajajo pri svoji začrtani strategiji in ciljih, ki jim jih nalagajo zakon o telekomunikacijah in smernice Evropske unije. Razlog za vztrajanje pri cenah naročniških paketov pa je po njihovih besedah v cilju, da bi agencija s svojimi odločitvami vplivala na uravnovešenje cen na telekomunikacijskem trgu. Dvig cen z uvedbo naročniških paketov je le eden od korakov pri tem uravnovešanju, pojasnjujejo v agenciji.

"S tem je zaustavljen proces rebalansiranja telekomunikacijskih cen oz. je v letošnjem letu očitno potekal večinoma enostransko, to je v smeri zniževanja Telekomovih cen," je za STA po prejetju sklepa povedal predsednik uprave Telekoma Peter Grašek. Telekom je namreč samo letos znižal cene pri svoji ostali ponudbi - na področju medomrežnega povezovanja, zakupljenih vodov in dostopa do interneta -, za skoraj osem milijard tolarjev prihodkov, je pojasnil Grašek. Z zvišanjem cen ob uvedbi dveh naročniških paketov v fiksni telefoniji bi Telekom sicer pridobil dve milijardi tolarjev.
"Dolgoročno je to nevzdržno. Če na eni strani samo znižuješ in si pod cenami kjerkoli v Evropi, na drugi strani pa moraš v poslu, ki predstavlja več kot 40 odstotkov poslov Telekoma Slovenije - to je klasična, analogna telefonija -, delati 30 odstotkov pod dejanskimi stroški, je vse skupaj nevzdržno, nelogično," je razložil prvi mož Telekoma. Ob tem je še dodal, da se je povsod v Evropi, kjer je bila uvedena liberalizacija telekomunikacijskega trga, rebalans cen uvedel praktično z dnem uveljavitve tega režima. "V Sloveniji pa ta rebalans cen urejamo še leto in pol po uradni liberalizaciji trga ter kar konsistentno v škodo Telekomu," ugotavlja Grašek.
To v skrajni točki po Graškovih besedah pomeni manj sredstev za razvoj in nove storitve ter celo nazadovanje celotne panoge, če se bo takšno stanje nadaljevalo. Vseeno v Telekomu razumejo vlado, katere glavna prioriteta je zadržati, še posebej v času vstopanja v EU, inflacijo na primerni ravni. Grašek sicer pričakuje, da bo Telekom lahko uvedel nova naročniška paketa že v začetku prihodnjega leta - sicer bo Telekom moral iskati druge vire prihodkov na področjih, kjer cene niso pod jurisdikcijo regulatorja.