Tudi minister za kmetijstvo Dejan Židan je izrazil "zaskrbljenost“ zaradi morebitne prodaje deleža v Mercatorju Agrokorju. V pogovoru za STA je dejal, da razume prodajo deleža v Mercatorju s stališča slovenske proizvodnje hrane kot sovražni prevzem. Za to je navedel dva razloga. Prvi je, da Agrokor že v preteklosti ni bil prijazen do slovenske proizvodnje hrane. Drugo pa je, da je Agrokor vertikalni poslovni sistem, ki vključuje trgovino in proizvodnjo hrane, zato je njihov poslovni interes, da je na policah več njihove hrane.
Minister je še dejal, da se je ideja, da je hrana globalna dobrina in da se jo prodaja na globalnem trgu izkazala za napačno. "Hrana se vedno večinoma prodaja na lokalnem trgu, evropsko povprečje je, da posamezna država proda navzven manj kot 10 odstotkov hrane, ki jo sama proizvede,“ je dejal. V Sloveniji sicer izvozimo okoli 18 odstotkov hrane, ki jo proizvedemo.
Za slovenske proizvajalce je zato pomembno, da imajo stik s potrošnikom preko domačega trgovca, meni minister. Navedel je tudi neuradne podatke, da naj bi se preko Mercatorjevih polic prodalo od 38 do 40 odstotkov hrane, ki je proizvedena v Sloveniji.
V Sloveniji je sicer v kmetijstvu zaposlenih okoli 80.000 ljudi, v živilskopredelovalni industriji okoli 14.000, okoli 5000 ljudi pa proizvaja hrano znotraj obrtništva. Od proizvodnje hrane tako živi okoli 100.000 ljudi. Poleg tega je proizvodnja hrane tudi strateško pomembna, saj zagotavlja prehransko varnost, še pravi minister.
Židan se glede Mercatorja zavzema za lastnika, ki bi Mercatorju omogočil samostojno pot razvoja v Sloveniji in na tujih trgih. Ni pa toliko pomembno, ali je to tuji ali domači lastnik.
Kot je znano, Pivovarna Laško prodaja 23,34-odstotni delež v Mercatorju, saj potrebuje denar za zagotavljanje likvidnosti. Junija namreč pivovarni zapade večina kratkoročnih posojil, ki jih brez prodaje ne bo mogla odplačati. Druga možnost je, da bi banke Laškemu posojila reprogramirale. Na javni razpis za prodajo deleža v Mercatorju se je prijavilo več ponudnikov, od katerih naj bi Agrokor ponudil največ za delnico. Sprva je ponudil 206 evrov za delnico, potem pa je ponudbo zvišal na 221 evrov za delnico.
Medtem pa je tudi Urad za varstvo konkurence izdal odločbo, s katero je Pivovarni Laško in tudi vsem bankam prepovedal razpolaganje z delnicami Mercatorja. Kot razlog za tak ukrep so v UVK navedli usklajeno delovanje na skupščini Mercatorja, kjer so leta 2009 zamenjali nadzorni svet družbe. V nadzornem svetu Pivovarne Laško so zato prekinili glasovanje o prodaji Mercatorja, Agrokor pa je svojo ponudbo podaljšal.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.