Projekt izgradnje šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš) in vsi njegovi protagonisti kraljujejo na nezavidljivem vrhu ''sramotilnega stebra'' Društva za sonaravni razvoj Focus. O projektu Teš 6 smo se pogovarjali s predsednico društva Lidijo Živčič.
Po navedbah Živčičeve za zdaj Slovenija sama pokriva svoje energetske potrebe. Trenutno kapacitet ni treba večati, da bi zagotovili dovolj energije za normalno življenje vseh prebivalcev Slovenije. Ker pa ima energetska infrastruktura določen rok trajanja, je treba že sedaj razmišljati o tem, ali bomo obnavljali stare objekte, gradili nove, se preusmerili v obnovljive vire ali spremenili energetske koncepte. Vendar če bi v tem trenutku ostali brez Teša in brez Jedrske elektrarne Krško (JEK), bi seveda nastala luknja in bi morali energijo uvažati.
Kot pojasnjuje Živčičeva, prav zato predlagajo, da se že obstoječe objekte sprva obnovi oziroma nadgradi z okolju prijaznejšimi tehnologijami, ob tem pa razvija sisteme za izkoriščanje obnovljivih virov, ki bi sčasoma lahko te stare tehnologije popolnoma zamenjali. ''Zdaj je čas, da se to začne,'' pravi. Če bi se sedaj lotili teh sprememb, bi sicer tu in tam lahko prišlo do kakšne manjše luknje v ponudbi elektrike, ki pa bi jo lahko zapolnili z manjšo količino uvožene elektrike, pojasnjuje Živčičeva. A kot še pravi, so v igri zelo močni lobiji, ki bodo le s težka dovolili, da se kar koli na tem področju spremeni.
''Prejšnja vlada je imela jedrski lobi, sedanja ima fosilni lobi,'' pravi Živčičeva. Ob tem pa je žal tudi dejstvo, da mnogi poslanci tako iz vladnih kot opozicijskih strank, ki nasprotujejo Tešu 6, tega niso pripravljeni povedati na glas, saj nočejo nasprotovati vodstvom svojih lastnih strank. Tako da je po njenem mnenju problem tudi v slovenski politični kulturi. ''V Sloveniji lahko narediš kar koli hočeš in nimaš nobene, ne politične ne moralne ne pravne odgovornosti. Nabor teh faktorjev v prepletu vpliva na to, da poslanci, čeprav se zavedajo, da je nekaj treba narediti, tega ne naredijo, da ne bi nasprotovali svojim strankam,'' pravi Živčičeva.
Na vprašanje, kdo pravzaprav sploh lahko naredi kaj na področju bolj smiselne energetske ureditve v Sloveniji, Živčičeva odgovarja, da je to edino premier Borut Pahor. ''Pahor je edina oseba, ki lahko reče ja ali ne,'' glede izgradnje Teša 6, pravi Živčičeva, ki pa meni, da včasih premier enostavno nima dovolj poguma za nujne, a manj priljubljene odločitve.
Smo talci delovnih mest
V razpravi okoli Teša 6 se veliko govori o izgubi delovnih mest v Šaleški dolini, če tega projekta ne bo. ''V mnogih primerih je država, in s tem mi vsi, talec nekaj tisoč delovnih mest, kot smo sedaj vsi talci delovnih mest v Šaleški dolini,'' pravi Živčičeva.
''Vsi govorijo, da bo izgubljenih 3500 delovnih mest. Ampak dejansko, če se stari bloki ugasnejo in se nadomestijo z novim, bo imelo v tem novem bloku delo 200 ljudi. Tudi rudnik bodo postopno ukinjali, tudi tam se bodo delovna mesta izgubljala in bo prišlo na 700 ali celo 500 delovnih mest. Po drugi strani pa bo na primer podjetje Bisol, ki gradi sončne elektrarne, postopoma v petih letih odprlo 500 novih delovnih mest, sicer v Prekmurju, lahko bi bilo pa to tudi v tej regiji, če bi se preusmerili,'' pravi.
''Naj nekdo že enkrat pove, ali bi bilo rudarju toliko težje delati v proizvodnem obratu, kjer se sestavljajo fotovoltaiki ali kotli za predelavo lesa, ali hoditi po gozdu in čistiti gozd, kot pa vsak dan hoditi globoko pod zemljo in čakati, kdaj se bo kaj slabega zgodilo? Bi res človek, ki ima na voljo vse te opcije, izbral rudarsko,'' sprašuje Živčičeva
Trenutno je v velenjskem rudniku zaposlenih okoli 1500 ljudi. Čez približno pet do 10 let bo po njenih besedah skoraj polovica teh rudarjev zrela za upokojitev zaradi starosti. Že s tem se ukine od 700 do 750 delovnih mest. Namesto srednje šole za rudarje, prek katere mlade ljudi usmerjajo v rudarstvo, panogo v zatonu, bi lahko ustanovili kakšno drugo šolo, na primer za obnovljive vire energije, pravi predsednica Focusa. S tem bi imeli dovolj usposobljenih kadrov v regiji za tovrstno delo in višjo stopnjo zaposlenosti. Razmisliti je treba tudi o osnovni logiki, da ne usposabljamo več kadrov, ki jih ne moremo zaposliti, opozarja Živčičeva.
Izsiljevanje v primeru obnovljivih virov ni mogoče
Razprava o delovnih mestih se je torej odprla, ni se pa še odprla razprava o demokratičnem pogledu na obnovljive vire, opozarja Živčičeva. ''Ko je tekla razprava okoli zamenjave Rotnika, je energetski sindikat rekel, če nam država posega v odločitev, kdo bo direktor, bo pa mrk, za kar pa niso imeli nobene pravne osnove. To velja tudi za razprave, v katerih nekateri govorijo, če ne bomo imeli novega bloka jedrske elektrarne, bomo vsi ostali v temi,'' pojasnjuje Živčičeva.
Če imamo velike centralizirane sisteme, je po njenih besedah bolj verjetno, da se bo nekdo lahko na tak način obnašal. Tudi teoretično, če doživimo nekakšen puč ali kaj takega, lahko nekdo z zaustavitvijo enega velikega objekta pahne polovico države v mrk. Pri obnovljivih virih energije pa to ni mogoče. Vsak si lahko zagotovi svoj vir energije.
Vprašanje je seveda, kako je mogoče našo porabo zadovoljiti s tem, kar imamo na voljo. Strokovno obstaja več scenarijev, od popolnoma ogljične možnosti do kombinirane možnosti in do popolnoma obnovljive možnosti. Ključno je, da se o tem pogovorimo in odločimo kot družba, opozarja Živčičeva. Večina bo zmagala, marsikdo pa bo razočaran, ampak to je demokracija.
''Problem pa je, da Slovenija v tem trenutku sploh ne ponudi te opcije. Naša vlada ne ponudi teh scenarijev, ponuja le, ali bomo imeli Teš 6 ali Jek 2. Na ta način se ne moremo pogovarjati, ker to ni res. Ti dve opciji nista edini opciji. Obstajata še najmanj dve opciji, plin in obnovljivi viri,'' je še dejala Živčičeva.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.