
Sklad bo predvidoma v prihodnjih štirih tednih zainteresirane vlagatelje pozval, naj podajo zavezujoče ponudbe, najugodnejšega ponudnika pa bi po napovedi podpredsednika hrvaške vlade in predsednika upravnega odbora sklada Andrije Hebranga lahko izbrali konec decembra in okoli novega leta z njim sklenili pogodbo o javno-zasebnem partnerstvu. Vplačilo sredstev in povečanje osnovnega kapitala Sunčanega Hvara je pričakovati februarja prihodnje leto.
Kot je po današnji predstavitvi modela povedal podpredsednik sklada Ivan Gotovac, bo sklad vlagateljem neobvezujočih ponudb za privatizacijo Sunčanega Hvara - med sedmimi ponudniki so tudi Terme Čatež - pozval, naj podajo zavezujoče ponudbe. Še pred tem, predvidoma v prihodnjih dveh tednih, ko bodo potencialni vlagatelji že imeli prve komentarje na predložene pogodbe, se bo sklad z njimi posvetoval, posvetovanja pa naj bi potekala tudi v hrvaškem ministrstvu za morje, turizem, promet in razvoj, je dejal Gotovac.
Model javno-zasebnega partnerstva, prvi tovrstni model privatizacije na Hrvaškem, temelji na tem, da se s sredstvi izbranega vlagatelja opravi dokapitalizacija Sunčanega Hvara, ki je zaradi sedanjega stanja družbe neobhodna. Vlagateljem bo ponujena sklenitev pogodbe o javno-zasebnem partnerstvu za obdobje najmanj petih let, pri čemer najnižji predvideni znesek dokapitalizacije znaša 40 milijonov kun. Zgornja meja vloženih sredstev ni določena, kar vlagatelju omogoča, da predlaga višji znesek dokapitalizacije in daljše trajanje pogodbe.
Kot so še pojasnili pravni svetovalci sklada - ta jih je za pripravo pravne strukture privatizacijskega modela izbral na javnem razpisu - naj bi se nove delnice Sunčanega Hvara vpisale v nominalni vrednosti 100 kun. Ker pa je to več od tržne vrednosti delnice družbe, ki znaša 80 kun, je predvideno, da se določeno število delnic na vlagatelja prenese brezplačno. Sklad je še napovedal, da se bo začel pogajati tudi z mestom Hvar, ki je zainteresirano, da mu pripade določen delež delnic.
S povečanjem osnovnega kapitala družbe se bo proporcionalno zmanjševal lastniški delež sklada za privatizacijo in mesta Hvar, vendar je predlog delničarske pogodbe oblikovan tako, da bo za strateške odločitve potrebno pridobiti soglasje sklada in mesta, ne glede na to, kolikšen je njun delež. V primeru kršitve dogovora je predvidena možnost avtomatskega prenosa delnic, pridobljenih z dokapitalizacijo, od vlagateljev na tretjo osebo.