Današnji nemški poslovni časnik Financial Times (FT) Deutschland piše, da bo Evropska komisija septembra državam članicam predstavila predloge glede možnosti uvedbe posebne EU dajatve oziroma davka, s katero bi Unija okrepila lastne vire za financiranje proračuna sedemindvajseterice. Doslej so države članice take predloge sicer vztrajno zavračale.
Takšna zamisel se zdi v času, ko je večina držav članic EU v javnofinančnih težavah in tako pred težavno nalogo varčevanja, reform in stabilizacije javnih financ ter v luči dosedanjega ostrega nasprotovanja držav članic tovrstnim rešitvam "eksplozivna", vendar pa so se pogledi v evropskih prestolnicah po besedah evropskega komisarja za proračun in finančno načrtovanje Janusza Lewandowskega precej spremenili.
Lewandowski je za FT Deutschland povedal, da se želijo države članice znebiti dela bremen, ki ga predstavljajo prenosi v proračun Unije, zato se jim zdi zamisel o krepitvi lastnih virov EU skozi posebno "evropsko" dajatev bolj privlačna kot prej. "S tem se odpirajo vrata razmisleku o lastnih virih, ki niso obremenjeni s finančnimi ministrstvi," je zatrdil.
Lastno financiranje bi se okrepilo
S tem ko bi se okrepila razsežnost lastnega financiranja proračuna sedemindvajseterice, bi se prenosi iz nacionalnih proračunov zmanjšali. "Iz veliko prestolnic, vključno iz najpomembnejših, kot je Berlin, slišim glasove, da bi države želele zmanjšati svoj prispevek," je dejal komisar.
Na prihodkovni strani proračuna EU obstajajo trije viri. Okoli tri četrtine proračuna odpade na prenose iz nacionalnih proračunov na podlagi bruto nacionalnega dohodka, preostalo pa na lastne vire EU (carine in kmetijske dajatve), ki predstavljajo le malo nad 10 odstotkov prihodkov, ter na vir na podlagi davka na dodano vrednost, ki pa ni nič drugega kot mehanizem za prenos določenih nacionalnih proračunskih sredstev na podlagi administrativno izračunane harmonizirane davčne osnove za posamezne članice.
Berlin in Pariz podprla dajatev na letalski promet
Komisija možnosti za nov lastni vir EU vidi v posebni dajatvi na letalski promet ali pa v davku na finančne transakcije, ki sta ga v zadnjih mesecih podprla tako Berlin kot Pariz, medtem ko se v nekaterih prestolnicah bojijo, da bi enostranska uvedba tovrstne dajatve brez predhodnega globalnega dogovora prizadela evropski finančni sistem.
Poleg tega naj bi komisija tudi predlagala, da bi se prihodki od dražb emisijskih kuponov v okviru prenovljene evropske sheme za trgovanje z izpusti toplogrednih plinov zlivali neposredno v proračun EU in ne več v nacionalne proračune.
Lewandowski je zagotovil, da bodo predloge spremljali tudi natančni izračuni glede potencialnih učinkov. "Moramo narediti korak naprej. Predlogi morajo biti ambiciozni, a realistični," je zatrdil.
Lewandowski se sicer zaveda, da bi nekateri od teh predlogov povečali breme za državljane, zato pa v razpravi o prihodnji finančni perspektivi 2014–2020 obljublja zadržanost pri izdatkih in prestrukturiranje proračunske porabe, tako da bo ta bolj razvojno in okoljsko usmerjena.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.