Zaradi premajhnih zaslužkov podjetij se v zadnjem obdobju srečujemo s porastom zapiranja obratov v Sloveniji. Pri tem pa ne gre za težave s plačilno nesposobnostjo, temveč za odločitev, da bo lastnik obrat zaprl in likvidiral pravno osebo zavoljo nižanja stroškov družbe.
K takšni odločitvi pripomore tudi nizek strošek zapiranja podjetja pri nas, torej tudi nizke odpravnine delavcev, ki so po Zakonu o delovnih razmerjih odvisne od trajanja delovnega razmerja delavca pri zadnjem delodajalcu in omejene navzgor z desetkratnikom plače delavca.

Delodajalci bi sicer lahko delavcem izplačal višji znesek, vendar so obremenjeni tudi z davki in prispevki. "Ni pa razumljivo, zakaj so odpravnine v primeru zapiranja podjetij zaradi likvidacije na ta način omejene," so kritični pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Dodajajo, da sicer lahko razumejo, da je v stečajnih postopkih težko pričakovati višji znesek odpravnine od zakonsko določene, ne pa tudi v tem primeru.
"Pogosto gre za podjetja, ki so za odpiranje v času delovanja prejemala državne spodbude za zaposlovanje," pravijo pri ZSSS. Opozarjajo, da je bilo tudi v času koronavirusa kar nekaj sredstev vloženih v podjetja za ohranjanje zaposlitev. "Iz tega naslova ni smiselno, da odpravnino, ki je namenjena olajšanju preživetja delavcem v obdobju brezposelnosti, nad določenim zneskom država obdavči, saj to predstavlja oviro pri socialnem dialogu in pogajanjih o zagotovitvi višjih odpravnin delavcem ob likvidaciji podjetja."

Zato predlagajo, da država za zaščito delovnih mest v Sloveniji nemudoma opusti obdavčitev odpravnin v primeru likvidacije družbe. "S tem bo na eni strani delavcem ob izgubi službe zagotovila višji prejemek, na drugi pa omogočila premislek, ali bo podjetje zapiralo vrata prav v Sloveniji oz. ali jih bo sploh zapiralo," so prepričani.
Ob tem poudarjajo tudi, da gre pri nedavnih primerih za delavce, ki imajo že v osnovi nizke plače, zato odpravnina ne zagotavlja daljše socialne varnosti ob brezposelnosti, tudi če pri tem upoštevamo prejemke iz naslova brezposelnosti. Z opustitvijo obdavčitve odpravnin bi bil višji znesek še vedno predmet pogajanj, "bi pa bili odpravljeni vsaj razlogi, zaradi katerih se odhajajoči lastniki o tem niti ne pogovarjajo".
Med tujimi podjetji, ki so napovedala zapiranje obratov v Sloveniji, so tudi francoski Treves, italijanski Safilo in ameriški Adient. Ob zaprtju bi delo izgubilo tudi več sto zaposlenih.

KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.