Tudi Pivovarna Laško je napovedala tožbo proti Infond Holdingu. Kot je povedal direktor Pivovarne Laško Dušan Zorko bodo zoper Infond Holding sprožili pravne postopke, ker ni pravočasno poravnal svojih obveznosti v višini 110 milijonov evrov do skupine Pivovarna Laško. Po neuradnih podatkih Neuradnaj bi bila posojila Pivovarne Laško Infond Holdingu nezavarovana. Posojilo je bilo dano v času, ko je bil predsednik uprave Boško Šrot.
Infond Holding toži banke
Infond Holding je na sodišče vložil predlog za začasno odredbo za zavarovanje nedenarne terjatve. Če bi jim sodišče ugodilo, potem banke na prihajajoči skupščini Pivovarne Laško (31. avgusta) ne bi imele glasovalnih pravic. Kot je povedal odvetnik družbe Rok Čeferin za Delo, so predlog za zadržanje glasovalnih pravic za zdaj podali le za Novo Ljubljansko Banko oziroma njeno hčerinsko družbo Fin-Do, kateri je NLB prodala zastavljene delnice. V prihajajočih dneh pa nameravajo podobne predloge vložiti tudi za ostale banke, ki so Infond Holdingu zasegle delnice. V odvetniški pisarni Čeferin menijo tudi, da so banke Infond Holdingu premoženje zasegle nezakonito. Prodaja pa se jim zdi sporna predvsem zato, ker so banke delnice prodajale same sebi oziroma hčerinskim družbam.
Soršak: Šrotu tak prevzem ne bi uspel niti v normalnih razmerah
Direktor Urada za varstvo konkurence Jani Soršak je za Demokracijo povedal, da ni firme, ki bi lahko tak prevzem, kot si ga je zamislil Boško Šrot pokrila iz tekočega poslovanja v normalnih razmerah. Ob tem je povedal, da je slišati, da je bil načrt povsem drugačen: Banke naj ne bi zahtevale vračila posojil, temveč bi ta posojila spremenile v manjšinski delež. Rezultat bi bil, da bi banke postale manjšinski deležniki, Boško Šrot pa bi ostal večinski lastnik.
"Ne vem, ali je bil res takšen načrt, a kot sem rekel, v normalnih razmerah tako zamišljeni menedžerski prevzem ne bi nikoli uspel," je dejal. Ob tem je ocenil, da je povsem mogoče, da je s kakšnimi "insajderji" znotraj bank obstajal takšen načrt, ki pa se ni uresničil.
Soršak je še napovedal, da bo UVK sedaj ponovno preučil lastniško situacijo v Pivovarni Laško in Mercatorju. Po tem bodo postopke bodisi ustavili ali nadaljevali. Lahko pa bodo sprožili nove postopke proti bankam, če bodo odkrili, da so banke, ki so delnice prevzele, povezane. Ob tem je Soršak napovedal, da je zelo verjetno, da bo urad moral ustavljati postopke v zvezi s prevzemom Pivovarne laško, saj mogoče ni več samo enega lastnika.
Infond Holding potrdil zaseg delnic Mercatorja in Pivovarne Laško
Iz Infond Holdinga so danes preko spletnih strani ljubljanske borze tudi uradno potrdili, da so jim banke zasegle in prodale lastniške deleže v Pivovarni Laško in Mercatorju. Uradna obvestila o prodaji deleža so v Infond Holdingu prejeli od Banke Celje, Abanke Vipe in NLB. Od Gorenjske banke, ki naj bi deleže zasegla zadnja, uradnega obvestila še niso prejeli. Pri tem so jih iz Abanke in Banke Celje obvestili tudi o količini prodanih delnic, iz NLB pa ne. Kljub temu v Infond Holdingu sklepajo, da je NLB prodala vse zasežene delnice.
Na borzi nov posel z delnicami Pivovarne Laško
Danes je sta bila na borzi sklenjena še dva večja posla z delnicami Pivovarne Laško. Gre za sveženj 238.582 delnic družbe, ki so bile prodane za 8,05 milijona evra in sveženj 159.917 delnic, v vrednosti 4,5 milijona evrov. Skupno je bilo tako prodanih za 12,59 milijona evrov. Kdo je prodajalec in kdo kupec še ni znano, najverjetneje pa gre za nadaljevanje aktivnosti bank pri zaseganju zastavljenih delnic.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.