Preiskovalna komisija DZ za sporne menedžerske prevzeme, ki jo vodi Lojze Posedel (Zares), je zaslišala nekdanjega predsednika uprave Merkurja Bineta Kordeža.
Kordež je na zaslišanju dejal, da vodstveni kadri v Merkurju niso dobili kreditov za odkup podjetja zato, ker bi kdor koli pritiskal na banke. Kot je dejal, so banke na sestankih včasih same spraševale, kako to, da se vodilni v Merkurju ne odločijo za menedžerski prevzem, saj je denar na voljo. Poleg tega pa naj bi tudi na Kadu in Sodu spraševali, ali je morda kakšen kupec za državni delež v tem podjetju oziroma ali bi bili menedžerji zainteresirani za odkup, saj se je država želela lastniško umakniti iz podjetja. Na osnovi vseh sugestij so se potem odločili in pripravili načrt, ki so ga predstavili bankam, je dejal Kordež.
Na osnovi tega projekta se je potem osem bank odločilo podpreti projekt prevzema. Kordež je dejal, da tega niso storile zaradi sugestij, temveč zato ker so menile, da bo projekt uspešen. Spomnil je, da je bila situacija pred krizo drugačna, saj je bilo to obdobje gospodarske rasti.
Kordež je še dejal, da so domače banke pri odkupu sodelovale z manjšim deležem kot tuje. Domače banke so za celoten odkup prispevale od 20 do 25 odstotkov sredstev. Kot je dejal, je tudi sam v Merkur vložil vse prihranke, ki jih je v 20-letni karieri privarčeval, in ko je Merkur propadel, je tudi sam vse izgubil.
Kordež je sicer priznal, da so takrat precenili situacijo, saj niso računali na tveganja zaradi oslabitve naložb.
Če bi banke razkrile, koliko so izgubile zaradi financiranja menedžerskih odkupov, bi ugotovili, da iz tega naslova nimajo velikih izgub, je še dejal in pojasnil, da večina izgub bank izhaja iz slabega poslovanja podjetij.
Kordež je 23. junija lani odstopil z mesta predsednika uprave Merkurja, ki je nekaj mesecev pozneje pristal v prisilni poravnavi.
Prevzem Merkurja je pred nekaj časa veljal za največji uspeli menedžerski prevzem v Sloveniji, nekateri pa so ga označevali za "najbolj transparenten" menedžerski prevzem. Menedžerji Merkurja so namreč eni redkih dali javno prevzemno ponudbo za družbo in niso 'parkirali' delnic "pri prijateljskih podjetjih oz. na podjetjih – poštnih nabiralnikih".
Senco na prevzem Merkurja je nekoliko vrglo dejstvo, da je bila družba kupljena s sredstvi podjetja, saj je Merfin – tega je za namene prevzema ustanovil širši krog Merkurjevih vodstvenih delavcev – zastavil delnice podjetja, ki so ga kupovali, osebna zavarovanja deležnikov pa niso znana. Kordež je vseskozi ponavljal, da je bil Merkur kupljen v skladu z veljavno zakonodajo.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.