
Po svetu se že kažejo znaki nove krize, s katero bi se lahko soočila že naslednja vlada. Ali kdo od politikov, ki si želi na oblast, razmišlja o tem, da bi se v času debelih krav na krizo pripravil? Zadnjo smo komaj prebrodili z milijardnim zadolževanjem.
Gospodarstvo je lani ustvarilo 3,6 milijarde evra neto dobička, dodatno je zaposlovalo. Skupaj smo tako ustvarili več kot 43 milijard evrov. Država je od tega pobrala rekordnih 16,8 milijarde evra, torej milijardo več kot leta 2016. Letos naj bi pobrala še milijardo več. Javni dolg se bo letos znižal pod 70 odstotkov BDP, dejansko pa se bomo do konca leta zadolžili za dodatnih 400 milijonov evrov.
Zanki krize
Slovenija je odvisna od trgov EU, predvsem od Nemčije, ki raste že od leta 2010. Tudi ZDA imajo drugo najdaljšo konjunkturo v zgodovini. Zato se resno pričakuje umiritev rasti. Izteka se tudi obdobje poceni denarja in nizkih obrestnih mer. Vse večja je nevarnost trgovinskih vojn.
Doma imamo staranje prebivalstva, in težave s konkurenčnostjo na globalnih trgih. Nova vlada bo torej morala zagristi v pokojninsko in zdravstveno reformo, sicer teh stroškov ne bomo prenesli.
Za dvig produktivnosti pa moramo spodbujati naložbe, predvsem tuje, kajti to so najbolj uspešna podjetja, ki izplačujejo najvišje plače. Nujno bo povečati vlaganja v raziskave in razvoj. In pritegniti oziroma zadržati moramo najboljše kadre, domače in tuje. To pa ne bo šlo, če jim država pobere več kot polovico prihodka.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.