Delo v Luki Koper od ponedeljka v omejenem obsegu spet poteka, medtem pa delavci vztrajajo pri svojih zahtevah po odstopu ministra Petra Gašperšiča in državnega sekretarja Metoda Dragonje. A premier Miro Cerar je včeraj zatrdil, da minister uživa njegovo zaupanje in ga ne namerava menjati.
Uprava družbe pa je z delavci, ki so se minuli petek spontano uprli, dosegla dogovor o prekinitvi blokade koprskega pristanišča. Tako naj bi ob 22. uri delo steklo nemoteno, zaradi čimprejšnje odprave nastalih zamud pri odpremi blaga pa bodo zagotovili okrepljeno nočno izmeno in uporabili vse razpoložljive vire, so sporočili iz Luke. Na vseh terminalih bodo tako delali tudi tisti, ki običajno ne delajo ponoči.
'Vlado smo ujeli na laži'
Na protestnem shodu civilne fronte Vstala Primorska - vstala Slovenija v podporo delavcem Luke Koper se je pred upravno stavbo Luke zbralo okoli 2000 luških delavcev, študentov, predstavnikov sindikatov in drugih gibanj. Kot je razpoloženje množice ujel predstavnik Sindikata pristaniških delavcev Luke Koper Davorin Petaros, so vlado ujeli na laži.
Petaros je med drugim navedel Kajuhove verze, da "edino hlapci cvilijo ponižno kakor psi in lajajo, da nas je malo, da bi v uporu vse pobralo."
Zdaj pa cvili premier Miro Cerar, je nadaljeval: "Cvili in ustrahuje vodstvo Luke Koper, brani svojega podložnega ministra, nas pa še naprej žali, in to iz Pariza."
Kot je dodal Petaros, je peščica simbol delavstva, ki privilegirancem v vladi predstavlja pomembne volivce, čigar glas kupujejo z lažmi. "Ta peščica vas je ujela na laži in zavajanju ... Ujeli smo vas na dejstvu, da vam je za Luko Koper, Slovenijo in njene državljane prav malo mar," je nadaljeval.
Kot je še napovedal, so v Kopru dvignili val, ki pa se ne bo ustavil na luških valobranih: "Naš val bo segel do Ljubljane, Koroške, Štajerske."
Predsednik sveta delavcev v Luki Mirko Slosar pa je spomnil na dogajanje v zadnjih dneh in razkritje vladnega dokumenta, ki dokazuje sume delavcev. "Preko sobote, nedelje, ponedeljka in še danes smo dosegli, da jim je ta dokument lahko zgolj v sramoto," je ocenil.
Ob tem je pozdravil dosežen sporazum z upravo o prekinitvi blokade pristanišča. Z njim so prehiteli oz. prekrižali načrte, "da bi vrnili Jazbeca in točke na izredno skupščino". S tem je Slosar verjetno namignil na možnost, da bi vlada oz. Slovenski državni holding ob nadaljevanju blokade sklicala izredno skupščino ter razrešila tako nadzorni svet kot upravo Luke.
Protest so prišle podpret različne skupine ne le z Obale, ampak iz cele Primorske in Slovenije. Že pred popoldanskim protestom so danes prišli izrazi podpore luškim delavcem z najrazličnejših koncev, od mednarodnega sindikata pristaniških delavcev do Zveze združenj borcev za vrednote NOB.
Pobudniki shoda sicer opozarjajo na navedbe infrastrukturnega ministra Gašperšiča o pripravah prenove koncesijske uredbe in posledično koncesijske pogodbe, iz česar je po njihovem razvidno, da se na ministrstvu zavzemajo za ustanovitev pristaniške uprave.
"To pomeni konkurenco lastnemu podjetju, podjetju, ki je v lasti državljanov Republike Slovenije. S tem se ogroža poslovanje Luke Koper in zmanjšuje vrednost podjetja, ogroža delovna mesta, prihodnost Obale in vse regije," so zapisali.
Prepričani so, da se slovenskemu narodu prodajajo laži v korist izkoriščevalcem. "Zaradi vladne arogance in neupoštevanja volje naroda nam ostane edina možnost skupen upor," so dodali.
Na podobnem protestu proti menjavam treh luških nadzornikov pred tednom dni se je v Kopru zbralo med tri in štiri tisoč ljudi, na koncu pa je Slovenski državni holding (SDH) umaknil svoj predlog, predsednik uprave SDH Marko Jazbec pa je odstopil s položaja. V ponedeljek je nadzorni svet SDH za začasno predsednico uprave holdinga imenoval članico nadzornega sveta Lidio Glavina.
A delavci so nato vztrajali tudi prek konca tedna, saj so v delovanju SDH in vlade v minulih tednih prepoznali napad na Luko kot edinega koncesionarja v koprskem pristanišču in poskus privatizacije družbe ter zato zahtevali odstop ministra za infrastrukturo Petra Gašperšiča in državnega sekretarja na ministrstvu za finance Metoda Dragonje in pogovor s premierjem Mirom Cerarjem.
V soboto jih je nato razburil še delovni dokument ministrstva za infrastrukturo, ki jim je prišel v roke. V njem ministrstvo navaja, da pripravlja aneks h koncesijski pogodbi in omenja možnost podelitve več koncesij v pristanišču v okviru reševanja problematike neamortiziranih vlaganj.
Cerar: Vodim vlado, ne podjetja. Za ureditev razmer je odgovorna uprava
Cerar je dejal, da se z delavci nima namena pogovarjati, ker vodi vlado in ne državnih podjetij. Dejal je, da je kot predsednik vlade vedno podpiral dialog, a ne more kot predsednik vlade nadomestiti tistih dejanj, ki jih mora izvršiti vodstvo podjetja. "Sicer me bodo jutri povabili tudi v druga podjetja in se bom ukvarjal z vodenjem podjetij, ne pa z vodenjem države," je pojasnil Cerar.
"Zavzemam se za pravno državo, za vodenje podjetij po načelih korporativnega upravljanja in v skladu s tem je za dogajanje v Luki odgovorno vodstvo podjetja, ki bo morali dati ustrezna pojasnila," je bil oster.
Prepričan je tudi, da je minister za infrastrukturo Peter Gašperšič že in da tudi še bo ponudil javnosti vse potrebne odgovore. Po njegovih besedah ni korektno, da se ministra obtožuje za nekaj, česar ni storil. Gašperšič vladi ni predlagal nobenega dokumenta, ki bi nakazoval kaj takega, kot se v javnosti govori, vlada tega tudi ni sprejela, je poudaril premier. Po njegovem mnenju bo minister taka pojasnila tudi še dal sam.
Še enkrat je poudaril, da vlada ne namerava prodati Luke Koper, za ureditev razmer pa je odgovorna uprava in ne vlada.
Vlada: Luka ne bo privatizirana
Da ne nameravajo prodati Luke Koper so sporočili tudi iz vladnega urada za komuniciranje in ponovno poudarili, da je "Luka strateško pomembna naložba, ki ne bo privatizirana, k čemur se je ta vlada kot edina vlada do sedaj zavezala v Strategiji upravljanja kapitalskih naložb države. Vlada si sistematično prizadeva, da poveča vrednost Luke Koper, posebej z izgradnjo 2. tira, in s tem tudi v naprej zagotavlja zanesljiva delovna mesta v koprskem pristanišču".
S tem namenom je vlada prejšnji teden sprejela program razvoja pristanišča, ki opredeljuje petletni razvojni plan Luke Koper. "Ker je Luka Koper pomembna za Slovenijo, njeno gospodarstvo in njene državljane, je v skupnem interesu vlade, uprave Luke Koper in njenih zaposlenih, da se čim prej v celoti vzpostavi nemoten delovni proces v koprskem pristanišču in s tem prepreči nadaljnja nedopustna gospodarska škoda," so še sporočili.
Ne le gospodarska škoda, temveč tudi izguba ugleda Luke, ki lahko prežene stranke
Prevozniki, ki v Luko vozijo blago, si želijo čimprejšnje normalizacije razmer. Tudi špediterji tarnajo, da se morajo strankam opravičevati za zamude pri dostavi blaga. V Luki sicer pravijo, da bodo zamude nadomestili do petka, prevozniki pa napovedujejo, da bo za to potrebno več kot mesec dni. Kakšna natančno bo škoda, bodo še izračunali, vsi pa se bojijo izgube ugleda Luke kot zanesljivega partnerja, kar lahko stranke prežene v druga pristanišča.
Ocena škode - samo Slovenskim železnicam je blokada povzročila več kot dva milijona evrov škode na dan - bo po pojasnilih Luke znana v prihodnjih tednih. Takrat bo namreč tudi jasno, ali bodo poslovni partnerji uveljavljali odškodnine, skladno z določili komercialnih pogodb.
Škoda v Luki Koper nastaja v dveh primerih, pojasnjuje Sebastjan Šik. "Eno je izguba prihodka, če gre tovor drugam, drugo so penali oz. odškodnine, ki nam jih izstavijo poslovni partnerji. Dokler stanje ne bo normalizirano, teh podatkov tudi ne bomo imeli," je povedal.
Tudio na gospodarski zbornici (GZS) se bojijo, da se poleg neposredne gospodarske škode povzroča škoda tudi ugledu Luke Koper, ki je za razliko od drugih doslej veljala za zanesljivega partnerja, kjer ni izrednih razmer in pogostih stavk. "To lahko povzroči dolgoročne posledice v izgubi poslov," je dejal Robert Sever z GZS.
V ponedeljek odpremili približno 1000 tovornjakov
Po ponedeljkovi uvedbi osemurnega dela v Luki Koper se sicer odprema tovora počasi vrača v normalo. Že nedeljski dogovor med upravo in upornimi zaposlenimi, po katerem so delavci v ponedeljek in danes delali med 9. in 17. uro, ključne zadeve pa so opravili tudi zunaj tega urnika, je pripomogel k temu, da so z okrepljenimi ekipami omilili posledice blokade in nadoknadili velik del zamud.
Samo v torek so tako po pojasnilih upravljavca koprskega pristanišča zaključili delo na petih ladjah, odpremili okoli 1000 tovornjakov in približno 500 vagonov. Danes pa so privezali štiri ladje in jih odvezali pet, odpremili pa so okoli 1000 kamionov in 450 vagonov.
Nato je treba sesti za mizo
Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek je v odzivu na dogajanje v Luki Koper danes dejal, da je v tem trenutku najbolj pomembno čimprej vzpostaviti delovni proces v Luki, nato pa sesti za mizo in razrešiti vsa odprta vprašanja. Upravo Luke je znova pozval, naj stori vse, da se delovni proces čimprej normalizira.
Počivalšek pozdravlja napredek izhoda iz težkih razmer v Luki Koper, kjer je delo po treh dneh blokade v ponedeljek znova začasno steklo.
Minister je ob tem znova opozoril na škodo, ki se dela Luki, gospodarstvu Slovenije in tujini. Škoda ni samo neposredna, ampak tudi v smislu ugleda Luke in Slovenije, ki je ogromna.
Počivalšek je vse, ki so odgovorni za to, da delo znova v polni meri steče in zaostanki nadoknadijo, pozval, naj k temu pripomorejo. "Pozivam predsednika uprave Luke Koper Draga Matića, da naredi vse, da se delovni proces v Luki Koper čimprej normalizira," je dejal minister.
Ko se bo to zgodilo, je treba nemudoma sesti za mizo in razrešiti vsa odprta vprašanja. Slovenija ne more biti talec nesporazumov, ki se odražajo v ogromni gospodarski škodi, je poudaril. "Mesto za reševanje tako težkih vprašanj je miza, za katero sedejo vse zainteresirane strani," je poudaril.
Tudi drugi poslanci svarijo zaradi gospodarske škode in pozivajo k dialogu in prevzemanju odgovornosti
Več poslanskih skupin meni, da so shodi v Kopru usmerjeni proti vladi oz. premierju Miru Cerarju, zato ga pozivajo k dialogu.
Po ocenah SMC tudi javnost ugotavlja, da protesti v Luki Koper niso primerni, saj nastaja huda gospodarska škoda. Zato je potrebno zavedanje, da se protesti na tak način ne bi smeli dogajati, je v izjavi novinarjem opozoril poslanec SMC Igor Zorčič.
Po njegovem mnenju dogajanju botruje več dejavnikov, odgovornost pa je deljena in je zagotovo tudi na strani protestnikov. "Protesti so ustavna pravica, a takšni, ki povzročajo veliko gospodarsko škodo, so nedopustni," je dodal in ocenil, da je vprašanje tudi njihova zakonitost.
V DeSUS so zaskrbljeni zaradi škode, ki nastaja. Po njihovih ocenah so vsi deležniki delali napake, tako v upravi in nadzornem svetu Slovenskega državnega holdinga ter Luke Koper kot v politiki, je pojasnil vodja poslancev DeSUS Franc Jurša. V DeSUS zato zahtevajo, da še pred parlamentarnimi počitnicami uredijo razmere, razčistijo položaj in poiščejo odgovorne.
Po njegovih ocenah dogajanje ne bo minilo, ne da bi padla katera od "odgovornih glav". Ne želi sicer ocenjevati, kdo mora oditi. "Bo pa moral premier oceniti, ali bo šel kdo drugi. Sicer bo posledice nosil on sam," je opozoril Jurša, ki je Cerarju že priporočal čim več dialoga.
Tudi po mnenju prvaka DeSUS Karla Erjavca le dialog lahko reši te težave, obžaluje pa vse dogodke zadnjih dni, ker mečejo slabo luč na Slovenijo. Spomnil je, da je Luka Koper pomembna za nekatere tuje države, zapleti pa gotovo ne promovirajo te poti, ki je na srečo povezana z zelo ugodno geostrateško lego Slovenije.
"Bojim se, da v teh igricah in spopadih lahko to geostrateško prednost izgubimo. Zato je treba vse storiti za to, da se zadeve umirijo," je opozoril. Prav bi bilo, da se dialog začne, je dejal Erjavec in s tem odgovoril na vprašanje, ali bi moral premier na pogovor v Koper. "Kot izkušen politik mislim, da se bo tako tudi zgodilo," je pristavil.
V ZL ocenjujejo, da je za dogajanje v Luki neposredno odgovoren premier Miro Cerar. Upor delavcev je odziv na odsotnost dialoga, meni poslanec Matej T. Vatovec. To po njegovih besedah kaže na prezir in aroganco predsednika vlade, ministra za infrastrukturo Petra Gašperšiča in ministrstva za finance. "Z odvračanjem dialoga lahko pričakujejo nadaljnje stopnjevanje upora, saj je že zgodovina pokazala, da brez dialoga ljudstvo ne more ostati mirno," je posvaril Vatovec. Po ocenah Vatovca je sicer gospodarska škoda, ki nastaja v Luki, majhna v primerjavi s tem, kar prinašajo poteze vlade pri privatizaciji.
Po besedah poslanca NSi Jerneja Vrtovca bi bilo treba ta gordijski vozel presekati tako, da bi odgovornost za nastale razmere prevzeli v upravi Luka Koper, infrastrukturni minister Peter Gašperšič in državni sekretar na ministrstvu za finance Metod Dragonja. Zatem bi bilo treba iskati dolgoročne rešitve glede Luke Koper, da do tovrstnih dogodkov ne bo več prihajalo, je dodal. Poudarja, da zato, ker vlada ne zagotovi komunikacije, dnevno izgubimo več kot milijon evrov in s tem hiramo Luko Koper.
Tudi po mnenju poslanke in predsednice Zavezništva Alenke Bratušek je čas, da se obe strani pogovorita in najdeta rešitev, pa tudi premier bi si moral vzeti čas za pogovor in pojasnilo, kaj namerava vlada narediti z Luko. Bratuškova se sicer ne strinja z načinom, ki ga ubirajo delavci, saj z blokado dela v Luki nastaja gospodarska škoda.
V SD so že v ponedeljek pa so poudarili, da od Gašperšiča pričakujejo pojasnila glede Luke. Po besedah prvaka SD Dejana Židana je državni upravljavec prejel zelo jasno sporočilo glede (ne)transparentnega delovanja. "Odločili smo se, da Luke ne prodamo. A je bilo to očitno premalo glasno povedano," je Židan dejal v izjavi novinarjem ob prihodu na srečanje v predsedniško palačo. V prihodnje pa je treba po njegovih besedah poiskati odgovornost. Kot je dejal, ga motijo nasprotujoče si izjave uprave in nadzornega sveta Luke ter SDH kot državnega upravljavca.
KOMENTARJI (885)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.