Slovenske železnice (SŽ) bodo v okviru letošnjih varčevalnih ukrepov v prvi fazi na čakanje napotile 1075 zaposlenih; obvestila o čakanju so jim v družbi vročali v četrtek in petek. To pa še ni dokončna številka, saj jih bodo v drugi fazi na čakanje lahko napotili do 2000.
Berdajs pripravljal seznam?
Že prejšnji teden so se v javnosti pojavili očitki, da je predsednik sveta delavcev Silvo Berdajs osebno pripravljal sezname zaposlenih, ki bodo napoteni na čakanje, kar pa je sam zavrnil. Seznami so po njegovih besedah sestavljeni na podlagi ugotovitev posameznih vodstvenih delavcev glede produktivnosti zaposlenih in obsega dela. Ne izključuje pa možnosti, da se je kdo uvrstitvi na seznam izognil na podlagi načela "blizu oči – blizu srca".
Iniciativni odbor čakajočih delavcev na SŽ je danes v izjavi za javnost znova zatrdil, da je Berdajs seznam napotenih na čakanje naredil sam, "s pomočjo svoji zaveznikov".
Največjo odgovornost za nastale razmere na Slovenskih železnicah velja po ocenah iniciativnega odbora poleg Berdajsu pripisati tudi delavskemu direktorju Albertu Pavliču. "V zadnjih štirih letih smo na Slovenskih železnicah zaposlili približno 2000 ljudi, še pred mesecem smo nekaterim, ki so bili zaposleni za določen čas, izdajali odločbe za nedoločen čas. Pavlič in Berdajs sta zaposlovala ljudi po svojem interesu in po svojih vezah," navajajo v iniciativnem odboru.
Ob tem jima očitajo, da nihče od novozaposlenih ne gre na čakanje, temveč so na čakanje napoteni zaposleni z več kot 20 leti delovne dobe. Na njihova delovna mesta pa prihajajo drugi ljudje, ki bodo enako delo opravljali za višjo plačo. "Berdajs in Pavlič sta se sedaj na Slovenskih železnicah očistila svojih nasprotnikov. Na delovnih mestih ostajajo ljudje brez izobrazbe, ki pa so zvesti privrženci Pavliča in Berdajsa," navajajo.
SŽ zanikajo očitke
Kot so sporočili iz Slovenskih železnic, so zaposlene, ki so napoteni na čakanje, "izbirali direktorji posameznih področij v sodelovanju z vodji posameznih organizacijskih enot glede na trenutni obseg dela in glede na ukrepe racionalizacije in optimizacije poslovanja.“
Navedbe, da je ta seznam sestavljal nekdo drug ali da je nanj vplival kdor koli drug, pa v SŽ zanikajo.
Kot še pravijo, so ti ukrepi nujno potrebni, saj je na SŽ dejansko preveč zaposlenih. Vprašanje presežnih delavcev bodo poskušali rešiti z upokojitvam, prezaposlitvami, z dogovori za prenehanje pogodb o zaposlitvi. V skrajnem primeru pa bodo, kot pravijo, tudi odpuščali.
Usmerjevalni odbor začel z delom
Usmerjevalni odbor za vodenje sanacije Slovenskih železnic, ki ga vodi minister za promet Patrick Vlačič, je z današnjim ustanovnim srečanjem začel svoje delo, so sporočili z ministrstva za promet.
Namen odbora je vodenje sanacije Slovenskih železnic v realnem času in predstavlja gibčen model usmerjanja vodstva v zvezi z vprašanji, kako izvajati sanacijo.
Poleg njega so člani odbora še generalni direktor železnic Goran Brankovič, delavski direktor Pavlič, prvi nadzornik Andrej Godec, dva predstavnika delavcev in predstavnik ministrstva za finance. Delavce bo v odboru zastopal Berdajs in še en predstavnik sindikatov.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.