Gospodarstvo

Pozimi nova plinska kriza?

Bruselj, 22. 10. 2006 16.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Pogodbe o dobavi plina med Moskvo in Kijevom naj bi bile slabo pregledne. Je na vidiku nova plinska kriza?

Zaradi tega dvostranskega spora o ceni plina se je s pomanjkanjem plina soočilo več držav petindvajseterice
Zaradi tega dvostranskega spora o ceni plina se je s pomanjkanjem plina soočilo več držav petindvajseterice FOTO: Reuters

Evropska komisija vseskozi zagotavlja, da se plinska kriza, v kateri se je Evropska unija znašla prejšnjo zimo, ne bo ponovila. Toda nekateri se s tem ne strinjajo, saj naj bi bile pogodbe o dobavi plina med Moskvo in Kijevom slabo pregledne, politično stanje v Ukrajini pa nestabilno, poroča bruseljski spletni bilten EUobserver.

Januarja je Rusija, iz katere EU uvozi četrtino svojih potreb po plinu, prekinila dobavo te surovine Ukrajini - preko slednje pa gre 80 odstotkov ruskega plina, namenjenega v unijo. Zaradi tega dvostranskega spora o ceni plina se je s pomanjkanjem plina moralo soočiti več držav petindvajseterice.

"Povsem sem prepričan, da letos ne bomo imeli težav pri tranzitu plina na evropski trg," je zagotovil evropski komisar za energetiko Andris Piebalgs, ki je v začetku oktobra obiskal največje skladišče plina v Evropi (v Nemčiji), in ocenil, da so rezervoarji "polni", navaja EUobserver.

V ruskih krogih so januarsko plinsko krizo opisali kot "kolcanje" in poudarili, da so skrbi glede energetske varnosti, ki se porajajo po Evropi, prenapihnjene, še poroča EUobserver. Ruske plinovodne cevi so bile postavljene pred 35 leti in v vsem tem času, "tudi med najtemnejšimi leti hladne vojne ni nikogar skrbelo zaradi ruskih zalog energije", je pojasnil predstavnik Rusije pri EU Vladimir Čižov.

Ukrajinski premier je predstavil sporazum, po katerem bo Kijev v letu 2007 Moskvi za 1000 kubičnih metrov plina plačal le 130 ameriških dolarjev
Ukrajinski premier je predstavil sporazum, po katerem bo Kijev v letu 2007 Moskvi za 1000 kubičnih metrov plina plačal le 130 ameriških dolarjev FOTO: Reuters


Ukrajinski premier Viktor Janukovič pa je v sredo predstavil sporazum, po katerem bo Kijev v letu 2007 Moskvi za 1000 kubičnih metrov plina plačal le 130 ameriških dolarjev, medtem ko ta znesek na evropskem trgu znaša 250 ameriških dolarjev. Na ministrstvu za energetiko pa so zagotovili, da so tranzitni plinovodi v "odličnem" stanju, in napovedali, da naj bi Kijev in Bruselj na ukrajinske meje namestila posebne merilne naprave, ki bi dajale podatke o tranzitu plina iz Rusije v Ukrajino ter iz slednje v EU.

Toda nekateri strokovnjaki pri Centru za evropske politične študije (CEPS) so v skrbeh, saj naj bi bil dogovor, ki sta ga sklenili skupni podjetji Rusije in Ukrajine RosUkrEnergo, registrirano v Švici, ter UkrGasEnergo, nepregleden. Podjetji sta bili ustanovljeni januarja, javnosti pa ni znano, kdo so lastniki deležev in čigavi podpisi so na pogodbah, ki so verjetno nastale v najvišjih političnih krogih.

Če je ukrajinski premier zares sklenil dogovor, potem ta najverjetneje drži, pravi analitik pri CEPS Michael Emerson. "A naj se ta pogodba pokaže, da vidimo, kdo jo je podpisal in kaj vsebuje," je pozval Emerson.

Ukrajinka ob peči
Ukrajinka ob peči FOTO: Reuters


Toda poleg sporazuma je pri vprašanju ruskega plina v EU treba upoštevati tudi vztrajno nemirne politične razmere v Ukrajini, poroča EUobserver. Manjšinski vladi Rusiji naklonjenega premiera Janukoviča namreč grozijo vse pogostejši spori s stranko Naša Ukrajina predsednika Viktorja Juščenka. Rusija je tako s sporazumom z Ukrajino njenim državljanom sporočila, da se je bolje držati proruskih in protinatovskih voditeljev.

Prav tako zaskrbljujoče so zaloge ruskega plina, ki morda ne bodo zadostovale, če bo v primeru izredno mrzlega vremena povpraševanje poskočilo. Pogodbe za dobavo plina, ki jih je Rusija že sklenila, predvidevajo premajhno količino plina, če bo zima zares mrzla. Poleg tega CEPS napoveduje, da se rusko pomanjkanje plina, če se razmere ne bodo spremenile, utegne do leta 2010 povečati na 126 milijonov kubičnih metrov.

"Pozimi smo imeli nekaj dni, ko je dobava zastala," je še dejal Emmerson in opozoril, da se to lahko ponovi v naslednjih letih, vsaj dokler ne postanejo dostopna tudi nova sredstva, še navaja EUobserver.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.