"Aktualna gospodarska kriza lahko odvrne pozornost od drugih globalnih problemov," je udeležence Svetovnega gospodarskega foruma (WEF) v Davosu nagovoril generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Moon.
Po njegovih besedah napori pri reševanju finančne in gospodarske krize ne bi smeli zasenčiti naporov pri reševanju drugih globalnih težav, kot so podnebne spremembe, dostopnost do pitne vode ter okoljski in gospodarski razvoj.
"Če kdaj, je zdaj čas, ko bi lahko pozabili na druge težave. Bogate države vlagajo na milijarde dolarjev v stimulacijske pakete. Prav zdaj pa najrevnejši tega sveta potrebujejo pomoč. Ne spreglejte jih," je 2500 političnih in gospodarskih voditeljev ter predstavnikov civilne družbe nagovoril Ban.
Banovo zavzemanje za revne sta posebej pozdravila dva svetovno znana človekoljuba, Bill in Melinda Gates, ki sta med drugim poudarila, da se morajo investicije v izboljšanje zdravstva in gospodarski razvoj revnejših držav nadaljevati, še posebej v času svetovne finančne krize.
Tudi britanski premier Gordon Brown je v pogovoru z Banom poudaril, da revnih kljub krizi, s katero se soočajo Velika Britanija, Rusija, Nemčija in ZDA, ne gre spregledati.
Brown je opozoril, da so se posojila državam v razvoju s 1000 milijard dolarjev pred dvema letoma lani znižala na 150 milijard dolarjev. "Če se bo to nadaljevalo, se bomo soočili z deglobalizacijo, zmanjšanim obsegom trgovine, kar bo vodilo v trgovinski protekcionizem, s katerim smo se že srečevali," je zatrdil britanski premier.
Udeležence je nagovorila tudi nemška kanclerka Angela Merkel in pozvala k oblikovanju novega globalnega organa, ki bi se ukvarjal z gospodarskimi vprašanji, ki bi ga lahko oblikovali po vzoru Varnostnega sveta ZN.
Incident
Za pravi incident na forumu pa je poskrbel turški premier Recep Tayyip Erdogan, ki je v četrtek zvečer zaradi prepira z izraelskim predsednikom Šimonom Peresom besno zapustil svetovni gospodarski forum v Davosu in odpotoval v domovino.
Peres je na okrogli mizi v Davosu namreč goreče in na dolgo zagovarjal izraelsko vojaško operacijo v Gazi in pri tem neposredno nagovoril tudi Erdogana. Izraelski predsednik, ki je leta 1994 dobil Nobelovo nagrado za mir, je vztrajal, da je bil Izrael prisiljen v ofenzivo proti palestinskemu gibanju Hamas zaradi več tisoč raket, ki jih je ta izstrelil na izraelsko ozemlje.
"Tragedija Gaze ni Izrael, temveč Hamas," je dejal Peres in dodal, da je to palestinsko gibanje ustvarilo zelo nevarno diktaturo. Ob tem je s prstom pokazal na Erdogana in dejal, da bi ravnal enako, če bi kdo z raketami obstreljeval Carigrad.
Ko je turški premier želel odgovoriti, ga je moderator razprave, novinar Washington Posta David Ignatius prekinil, češ da ni dovolj časa. "Hvala. Hvala. Hvala. Po tem se ne bom več vrnil v Davos," je odvrnil turški premier. "Zelo sem žalosten, da ljudje ploskajo temu, kar ste povedali, saj je bilo ubitih veliko ljudi," pa je Erdogan dejal Peresu, tik preden je zapustil razpravo.
Premierja je na letališču v Carigradu ob vrnitvi iz Švice pričakalo več tisoč ljudi. Vihteli so turške in palestinske zastave ter nosili transparente z napisi Dobrodošel nazaj, osvajalec Davosa in Svet, poglej našega premierja.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.