Povprečna bruto plača se je v zasebnem sektorju v mesečni primerjavi znižala za 1,5 odstotka, v javnem sektorju pa za 0,2 odstotka. V institucionalnem sektorju država je bila nižja za 0,6 odstotka, so izračunali statistiki.
Najvišjo povprečno bruto plačo za september so prejeli zaposleni v osrednjeslovenski statistični regiji. Tam je znašala 2191,12 evra, s čimer je bila za 10,3 odstotka višja od slovenskega povprečja. Najnižjo povprečno bruto plačo pa so imeli zaposleni v primorsko-notranjski statistični regiji, in sicer 1745,59 evra, kar je 12,1 odstotka pod slovenskim povprečjem.
V primerjavi s plačo za avgust se je povprečna bruto plača za september najbolj zvišala v dejavnosti oskrba z električno energijo, plinom in paro, in sicer predvsem zaradi višjih izrednih izplačil (+9,3 odstotka). Po drugi strani se je najbolj znižala v strokovnih, znanstvenih in tehničnih dejavnostih, pri čemer so jo navzdol potisnila predvsem nižja izredna izplačila (–3,9 odstotka).
Statistični urad je postregel še z letno primerjavo, ki kaže, da se je bruto plača za september v bruto znesku nominalno zvišala za 6,1 odstotka, v neto znesku pa za 7,0 odstotka. Realno se je medtem znižala za 3,5 oz. 2,7 odstotka.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.