Gospodarstvo

Povečanje proračuna v času krize?

Bruselj, 27. 04. 2010 19.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Evropska komisija je razgrnila predlog proračuna za 2011. Prioritete v prvem predlogu so oživitev gospodarstva, naložbe v mladino in v infrastrukture. Slišati je že prve kritike.

Evropska komisija je danes v Bruslju razgrnila predlog proračuna EU za leto 2011, prvega v skladu z Lizbonsko pogodbo, ki je težek 142,6 milijarde evrov. Prioriteti v proračunu za prihodnje leto sta po predlogu komisije spodbujanje oživitve gospodarstva ter naložbe v evropsko mladino in v infrastrukture.

Predlog Evropske komisije je prvi korak v težkih pogajanjih v postopku sprejemanja proračuna EU, v katerem imata glavno in po novem enakopravno vlogo Evropski parlament in Svet EU, v okviru katerega odločajo države članice.

Evropski proračun za naslednje leto naj bi bil večji, kar nekateri kritizirajo.
Evropski proračun za naslednje leto naj bi bil večji, kar nekateri kritizirajo. FOTO: Reuters

V primerjavi z letošnjim proračunom je komisija predlagala 2,2-odstotno povečanje sredstev za obveznosti ali odobrene pravice za porabo, torej 142,6 milijarde evrov. Predlagala je tudi 5,9-odstotno zvišanje sredstev za dejanska plačila, torej odobritve plačil končnim prejemnikom sredstev, in sicer 130,1 milijarde evrov.

Od skupno 142,6 milijarde evrov je po predlogu komisije približno 64,4 milijarde evrov namenjenih ukrepom za oživitev gospodarstva, kar je za 3,4 odstotka več kot v letošnjem letu. V podporo glavnim pobudam iz strategije Evropa 2020 pa 57,9 milijarde evrov, kar je približno 40 odstotkov proračuna.

Od teh 64,4 milijarde evrov naj bi po predlogu komisije EU v prihodnjem letu 51 milijard evrov porabila za izboljšanje infrastrukture in komunikacije ob uporabi strukturnega in kohezijskih skladov, katerih največje koristnice so države srednje in vzhodne Evrope.

59,5 milijarde evrov naj bi šlo za ohranitev in upravljanje naravnih virov.

Poudarek je tudi na izobraževanju. Financiranje programa vseživljenjskega učenja naj bi se povečalo za 2,6 odstotka na 1,1 milijarde evrov, tako da bi bilo študentom na voljo več kot 200.000 štipendij Erasmus.

Za programe na področju svobode, varnosti in pravice bo namenjenih 12,8 odstotka več sredstev, in sicer 1,1 milijarde evrov, kar pomeni, da se v predlogu proračuna za leto 2011 sredstva za noben drug razdelek ne bodo tako povečala. Znatna dodatna sredstva naj bi bila namenjena tudi za varnost in zaščito svoboščin ter upravljanje migracijskih tokov.

Tudi financiranje EU kot globalnega akterja se je povečalo, in sicer za 5,6 odstotka na 8,6 milijarde evrov. To je po mnenju komisije potrebno zaradi obljubljenih sredstev EU v okviru razvojnih ciljev tisočletja, za okrepitev podpore EU državam v razvoju pri obvladovanju podnebnih sprememb, za kar je namenjenih 65 milijonov evrov in za spodbujanje gospodarskega in socialnega razvoja turške skupnosti na Cipru (25 milijonov evrov).

Prednost v predlogu novega proračuna ima oživitev gospodarstva.
Prednost v predlogu novega proračuna ima oživitev gospodarstva. FOTO: Reuters

Cilj predloga proračuna je, da bi po krizi še naprej pospeševal oživitev gospodarstva, zlasti v korist najranljivejšim, poleg tega pa na proračunski ravni izraža nov celostni pristop EU k ustvarjanju delovnih mest in gospodarski rasti, je pojasnil evropski komisar za proračun Janusz Lewandowski.

Prvi proračun po uveljavitvi Lizbonske pogodbe sicer prinaša dve glavni novosti: celoten postopek je veliko hitrejši kot v preteklosti, saj je zdaj namesto dveh obravnav v Evropskem parlamentu le ena. Druga sprememba je, da imata Svet in parlament prvič enake pristojnosti pri sprejemanju proračuna.
Svet bo mnenje o predlogu proračuna podal junija, Evropski parlament pa oktobra. Če se bosta njuni mnenji razhajali, se bo začel 21-dnevni spravni postopek, pri katerem bo imela komisija vlogo poštenega posrednika. Končni proračun za leto 2011 naj bi parlament sprejel novembra.

Evropski poslanci so sicer danes že kritizirali predlog proračuna, češ da povečanje proračuna v času krize ni primerno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

skydrol7
28. 04. 2010 20.01
zaceli bi lahko z zmanjsanjem Evropskega Parlamenta za 50%............
Odpri.oci
28. 04. 2010 01.05
27 politkomisarjev, ki so jih nastavile multinacionalke se dela norca iz vseh evropejcev.... Povečujejo porabo oz. zapravljanje denarja.... parlament, ki že itak nima skoraj nobenih pooblastil, pa je po novem zreduciran na "enega od dveh akterjev", ki odločata o proračunu..... . Si kdo upa staviti, da bo s svojim predlogom zmagala komisija ????? In dobro plačani EU parlamentarci bodo na koncu lepo tiho in še naprej kasirali plače in sodelovali pri ustvarjanju fašistične EU, vodene s strani 27 politkomisarjev, ki niso voljeni, niso nikomur odgovorni, o njihovih zakonih (lepše imenovano direktivah) ne glasuje nihče, nemogoče jih je odstaviti oz. odpoklicati, ...... In vsi ti komisarji so "mojstri za vse"..... . Verjetno si vsi spominjate komisarja Trajanija, ki je slovenijo "zajebaval" zaradi vinjet ???? . Do sedaj je bil komisar "za promet", sedaj je pa komisar za "industrijo in podjetništvo".... Pa ga. Reding, prej komisarka za "informacijsko družbo in medije", sedaj pa komisarka za "pravosodje, temeljne pravice in državljanstvo"... Pa ga. Ashton, prej komisarka "za trgovino", sedaj pa "zunanja ministrica EU".... Pa "naš" Potočnik... prej komisar za "znanost in raziskave", sedaj pa komisar za "okolje"... Pa Almunia, prej komisar za "ekonomsko in monetarno politiko", sedaj pa komisar za "konkurenco".... ..... ..... ..... Eni in isti polit-komisarji se sprehajajo med različnimi stolčki, vodijo jih pa itak multinacionalke !!! ..... Kako "demokratična" je EU komisija pove tudi dejstvo, da je polit-komisar Dalli 2.marca 2010 dovolil proizvodnjo GSO krompirja v Evropi.... Javnomnenjske raziskave kažejo, da je 60% Evropejcev ODLOČNO PROTI GSO.... G. Dalli je na svoj polit-komisarski stolček sedel 10.2.2010 - torej v 20. (dvajsetih) dneh je povozil mnenje Evropejcev in se PRIKLONIL KAPITALU....
krivulja
27. 04. 2010 20.23
Me zanima koliko miljonov dobi- Elizabeta iz tega EU kolača.Pazite EU poslanci,da gospa ne bo lačna!!
Maximusgladiato
27. 04. 2010 20.01
Grčiji je S&P oceno za državni dolg znižala z BB na BBB , kar je borze po svetu poslalo globoko v rdeče Bonitetna agencija Standard&Poor's je danes oceno za grški državni dolg znižala na raven ničvrednosti, obenem pa je oceno za dolgoročni portugalski državni dolg oklestila z A na A-. Novica je svetovne borze poslala še globlje v rdeče, obrestne mere na portugalski, španski in tudi irski dolg pa so se občutno povečale. Grčiji je S&P oceno za državni dolg znižala z BB na BBB . Tržno predvidevanje je negativno, kar pomeni, da bi lahko agencija Grčiji bonitetno oceno znižala znova. To je prvič, odkar obstaja evro, da se je to zgodilo kakšni članici evroobmočja. S takšnim znižanjem bonitetne ocene je Grčija na isti ravni kot Romunija in na slabšem kot Kazahstan, Madžarska in Islandija. S&P je grškemu dolgu za okrevanje dal oceno „4“, kar pomeni, da pričakuje, da bodo imetniki obveznic v primeru, da Grčija prestrukturira svoj dolg, dobili nazaj med 30 in 50 odstotkov svoje začetne investicije, še piše Reuters. Strah pred „grško okužbo“ se je razširil po celi EU.