Po pojasnilih sveta, ki deluje pri Gospodarski zbornici Slovenije, vodi pa ga Žiga Vavpotič, so nekatera podjetja prejela preklice pogodb o nakupu, nekatera sporočila o ukinitvi fizične ali spletne prodaje izdelkov, nekatera pa poročajo, da so kitajski partnerji izstopili iz že dogovorjenih poslovnih naložb.
Spet druga podjetja so spremljala izkušnje Litve, kjer se je zaradi spora s Kitajsko močno zaostril carinski postopek z največjim azijskim gospodarstvom, in poskušajo svoje delovanje preusmeriti čez druge države EU.
"Pri mednarodnem sodelovanju gre v največji meri za stabilnost poslovnega okolja in takoj, ko se to zamaje, gospodarstvo občuti posledice," so jasni v Slovensko-kitajskem poslovnem svetu.
Slovenija ima s Kitajsko za 3,7 milijarde evrov blagovne menjave in ta raste. V lanskem letu je bila za 3,5 odstotka višja kot v letu 2019. Več kot tristo podjetij pa s Kitajsko sodeluje tako neposredno kot posredno.
Izvršni odbor sveta je po številnih odzivih, ki so jih sprožile izjave premierja Janše glede Tajvana, že v sredo poudaril pomembnost stabilnih političnih odnosov za poslovno okolje v obeh državah in za napredovanje gospodarske izmenjave. Poudarili so, da morajo gospodarski odnosi ostati nespolitizirani.
Danes so zapisali, da je Slovenija izvozno naravnano gospodarstvo, Kitajska pa eden od njenih največjih partnerjev zunaj EU. V času gospodarskega okrevanja po koronski krizi ni v interesu gospodarstva nič, kar otežuje gospodarsko sodelovanje, so navedli.
"Čeprav so naši izdelki in storitve kakovostni in inovativni, vsaka sprememba v političnih odnosih spremeni dinamiko poslovanja. Zato moramo kot država poskrbeti, da so politični odnosi stabilni, saj lahko le tako pričakujemo tudi stabilno poslovno okolje," so dodali.
Opozorili so tudi, da je kitajski trg še posebej specifičen, saj si je s kitajskimi partnerji treba vzeti dovolj časa za vzpostavitev zaupanja. Zato jih skrbi, da bo to zaupanje zamajano.
Na izjave predsednika vlade glede Tajvana se je v sredo zvečer odzval tudi gospodarski minister in podpredsednik vlade Zdravko Počivalšek. Tudi on je podčrtal, da je Kitajska eden največjih slovenskih gospodarskih partnerjev zunaj EU, in dodal, da morajo "osebna stališča, četudi so podana z najboljšimi nameni, upoštevati gospodarsko realnost". Slovenska zunanja politika mora imeti po njegovem prepričanju pred očmi v prvi vrsti slovenske gospodarske interese. Danes pa so zaradi Janševih izjav predstavniki poslanskih skupin SD, LMŠ in SAB vložili zahtevo za nujno sejo Odbora za zunanjo politiko.
KOMENTARJI (1653)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.