V Pravilniku o učinkoviti rabi energije, ki je bil sprejet v začetku maja 2022, sta ključna 17. in 22. člen. Prvi namreč določa, da uporaba generatorjev toplote, kot so bojlerji, IR-paneli, električni radiatorji in talno gretje, ni dovoljena. Drugi člen pa določa datum začetka prepovedi. Z novim letom tako prepoveduje vgradnjo nekaterih naprav, ki neposredno uporabljajo elektriko za ustvarjanje toplote.
Kot je več sogovornikov poudarilo že v naši včerajšnji oddaji 24UR novi pravilnik v popolni negotovosti pušča tako uporabnike kot prodajalce in monterje. Alternativa električnemu bojlerju je sicer toplotna črpalka, a ta ni primerna za vsak prostor, sploh ne za manjša stanovanja, prav tako pa predstavlja tudi velik finančni udarec.
Na slednje so danes opozorili tudi v poslanski skupini Socialnih demokratov. "Takšna ureditev je izredno problematična iz vidika enakovredne obravnave in pravičnosti zelenega prehoda," so poudarili v dopisu, ki so ga poslali na ministrstvo za naravne vire.
Problematična se jim zdi prepoved, ki ni omejena zgolj na novogradnje, temveč se uvaja tudi v primeru prenove in vzdrževanja obstoječih stavb. S tem pa stanovalci večstanovanjskih stavb v primeru okvare bojlerja tega ne bodo mogli zamenjati,"razen če je električna energija pridobljena iz obnovljivih virov energije". Kot so dodali, končni odjemalci praviloma nimajo univerzalno zagotovljene možnosti za odkup električne energije iz obnovljivih virov pri distributerjih energije . V večstanovanjskih stavbah je to domena upravnika, zato se jim zdi takšna ureditev diskriminatorna.
V dopisu so dodali, da je ministrstvo za naravne vire in prostor pojasnilo, da tega ukrepa ne bodo izvajali, saj da imajo premalo inšpektorjev, ki bi lahko izvajali nadzor. Tudi dejstvo, da v veljavo stopa ukrep, za katerega ministrstvo samo priznava, da ga ni sposobno izvajati dosledno, je po njihovih besedah nesprejemljivo.
"Prvenstveno pa smo zaskrbljeni nad učinkom prepovedi na socialno najbolj ogrožene državljanke in državljane. Navadni bojlerji so namreč najcenejši in za vgradnjo najbolj enostaven vir ogrevanja. Hkrati pa se tudi najpogosteje pojavljajo v slovenskih gospodinjstvih," so še poudarili.
Zaradi vsega tega pristojno ministrstvo pozivajo, naj nemudoma razveljavi 17. člen Pravilnika o učinkoviti rabi energije, zagtovi pravičen zeleni prehod in zaščiti socialno najšibkejše skupine. "Vsi se zavedamo pomena zelenega prehoda in individualne odgovornosti, ki jo nosimo pri zaščiti planeta. Vendar pa je vlada odgovorna za izvedbo zelenega prehoda, ki je ob odgovornosti vsakega posameznika tudi pravičen ter solidaren," so dodali.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.