Ustavna komisija je soglasno sklenila, da DZ začne postopek za spremembo 148. člena ustave, s katero se bo v temeljni pravni dokument vneslo fiskalno pravilo o uravnoteženem proračunu. Sprejeli so tudi sklep o ustanovitvi strokovne skupine, v kateri bosta izmed ustavnih pravnikov Lojze Ude in Tone Jerovšek, skupino pa bo koordiniral Miro Cerar.
Poleg njih bodo v skupini še ekonomist Žiga Andoljšek, nekdanja državna sekretarka na finančnem ministrstvu Helena Kamnar, ekonomist Igor Masten, vrhovni državni revizor Jorg Kristijan Petrovič in ekonomist Tine Stanovnik.
Med člani komisije je vladalo široko soglasje, da je treba fiskalno pravilo uvesti v ustavo, razlike so bile le glede načina, kako do tega priti.
V SDS po besedah Branka Grimsa menijo, da je treba čim prej sprejeti jasen in nedvoumen signal, da ima Slovenija vzdržne javne finance in okvir za racionalno upravljanje z javnimi sredstvi. Franc Breznik (SDS) pa je dodal, da po uvedbi fiskalnega pravila nikoli več ne bo tako, kot je bilo, sprememba pa bo posegla v neupravičene privilegije in v neproduktivne načine razmišljanja.
V Pozitivni Sloveniji pa po besedah Romana Jakiča ocenjujejo, da bi morala vlada jasno povedati, kaj uvedba fiskalnega pravila pomeni za upokojence, javne uslužbence, dijake in študente ter socialno ogrožene. Vlada bi morala zato prej predstaviti izvedbene ukrepe, strokovna skupina pa natančno proučiti posledice novega pravila. Janko Veber (SD) pa je po drugi strani zatrdil, da je treba sprejeti tudi ukrepe za to, da se bo v Sloveniji ustvarilo več.
"Sprejem pravila še ne pomeni ne krčenja socialnih pravic ne dviga davkov," je zagotovil finančni minister Janez Šušteršič, ki dodaja, da pravilo ne govori o tem, s kakšnimi ukrepi bo država dosegla spoštovanje fiskalnega pravila.
Nekateri so za ukinitev državnega sveta
Pred sejo ustavne komisije DZ so predstavniki parlamentarnih strank razpravljali o tem, kateri predlogi bi lahko dobili potrebno dvotretjinsko podporo poslancev.
Predsednik DZ in prvak Liste Virant Gregor Virant je po sestanku povedal, da obstaja tudi resna možnost spremembe referendumske zakonodaje in razbremenitve ustavnega sodišča.
Pri tem so predlogi za omejitev pravice do predlaganja referenduma, ki bi ga denimo lahko predlagalo 40.000 volivcev, ne pa več tudi poslanci, v igri pa je tudi kvorum oz. najmanjši potreben odstotek udeleženih volivcev za veljavnost referenduma.
Velika večina strank se strinja tudi s spremembami na področju pristojnosti državnega sveta. Nekateri se zavzemajo za njegovo ukinitev, nekateri pa za preoblikovanje, ob čemer pa Virant ocenjuje, da obstaja realna možnost za ukinitev tega organa. Pogovori za ostale spremembe ustave so sicer neformalni, vendar jih bodo v prihodnjih tednih nadaljevali.
Vodja poslanske skupine Pozitivna Slovenija (PS) Jani Möderndorfer pravi, da so danes predvsem ugotovili, da je smiselno še nekaj časa nameniti razpravi o predlogih za spremembe ustave. Ukinitvi DS v PS nasprotujejo, a bi po njegovem mnenju lahko našli skupen jezik.
Tudi v SLS in NSi menijo, da je pomembna zlasti vključitev zlatega pravila v ustavo. Vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin pa dodaja, da imata po njegovem mnenju dvotretjinsko podporo v DZ ukinitev državnega sveta ter sprememba referendumske zakonodaje.
Janša se je srečal s Pahorjem in Jankovićem
Janković je potrdil, da se je pred srečanjem predsednikov parlamentarnih strank na temo dopolnitev ustave s fiskalnim pravilom v začetku marca sešel na kosilu s predsednikom SDS in predsednikom vlade Janezom Janšo. Tema srečanja je bila fiskalno pravilo, so dejali v stranki, kjer so še zagotovili, da ni šlo za dogovarjanje o sodelovanju na kakšnem drugem področju. Janković je tudi zanikal, da bi šlo za kakršen koli poskus kupovanja miru.
Srečanje so za 24ur.com potrdili tudi v kabinetu predsednika vlade. V kratkem sporočilu so zapisali le, da se je ''predsednik vlade Janez Janša v zadnjih tednih sestal z obema predsednikoma opozicijskih strank na temo zapisa zlatega fiskalnega pravila v ustavo republike Slovenije''.
Fiskalno pravilo v veljavo šele leta 2015
Vlada je pred slabima dvema tednoma sprejela predlog spremembe 148. člena ustave, s katerim bo Slovenija v skladu z medvladno pogodbo 25 članic EU o fiskalnem paktu v ustavo vnesla fiskalno oziroma zlato pravilo, po katerem morajo biti državni proračuni brez zadolževanja uravnoteženi ali v presežku. Vladni predlog spremembe ustave dovoljuje, da so proračuni tudi v primanjkljaju, kadar je to potrebno za odpravo večjih posledic naravnih nesreč ali drugih izjemnih okoliščin, ki imajo pomembne finančne posledice za državo. Tako nastali primanjkljaji pa se morajo pokriti s presežki drugih let.
Fiskalno pravilo se bo v skladu s predlogom začelo uveljavljati šele za proračun 2015, vendar pa morajo biti že proračuni pred tem letom pripravljeni tako, da bodo omogočili začetek veljave pravila.
KOMENTARJI (310)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.