Kot poudarjajo na Mednarodnem institutu za potrošniške raziskave (MIPOR), je bila glede na zbrane in preračunane podatke povprečna razlika med homologacijskimi in na cesti izmerjenimi podatki bencinskih motorjev dokaj sprejemljivih 13,8 odstotka, pri skoraj natančno polovici obravnavanih avtomobilih pa so ugotovili razliko, ki je nižja od desetih odstotkov.
Odstopanja so bila občutno višja pri dizelskih motorjih, saj je bila v povprečju razlika pri 50 najbolj pogostih modelih višja od 20 odstotkov. Če upoštevamo povprečne razlike, ki so jih izračunali pri najbolj pogostih avtomobilih na slovenskih cestah in jih prenesemo na celotni vozni park, merimo stroške zaradi nerealnih podatkov o porabi goriva v milijonih evrov – ti lahko za Slovenijo dosežejo od 135 do 190 milijonov evro letno, odvisno od tega, kateri podatek o številu prevoženih kilometrov upoštevamo.
Rezultati so v celoti prosto dostopni na www.potrosnikovZOOM.si
Primerjalno ocenjevanje laboratorijskih meritev, ki ga je sofinanciralo ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, je bilo izvedeno v sklopu primerjalnih ocenjevanj, ki jih Mednarodni institut za potrošniške raziskave (MIPOR) izvaja v okviru koncesije RS za opravljanje javne službe izvajanja primerjalnih ocenjevanj blaga in storitev.
Zgodba je zavajanju s porabo goriva je doživela vrhunec z afero Dieselgate, ko so ameriški okoljevarstveniki Volkswagnu dokazali, da je celo namenoma prilagodil programsko opremo v vozilih, da bi ta na laboratorijskih preizkusih prikazala čim nižje vrednosti porabe goriva. Da bi zgodbi prišli čim bolj do dna, so na MIPOR-ju ob koncu leta 2016 prvič primerjali uradno zabeležene podatke s homologacijskega kartona in porabo goriva, ki jo na nemški strani spritmonitor.de, nekakšni vseevropski bazi, sporočajo lastniki avtomobilov.
Po skoraj treh letih in pol so raziskavo ponovili. "Kot osnovo smo tudi tokrat vzeli slovenski vozni park ob koncu leta 2019. Bazo smo prečistili in izluščili po 50 modelov z dizelskim in bencinskim motorjem," je pojasnil način izbora vozil Boštjan Okorn in dodal, da so "primerjavo med homologacijsko in realno izmerjeno povprečno porabo goriva iz odstotkov preračunali v dodaten strošek, ki ga ima lastnik takšnega avtomobila zaradi nerealnih vrednosti porabe". Upoštevali so trenutno veljavno ceno goriva, ki je pri enem evru za liter med najnižjimi v zadnjih letih.
Bencinski motorji
Povprečna razlika med homologacijskimi in na cesti izmerjenimi podatki je pri avtomobilih z bencinskimi motorji "dokaj sprejemljivih" 13,8 odstotka, pri skoraj natančno polovici (24) obravnavanih avtomobilov pa so ugotovili razliko, ki je nižja od desetih odstotkov. "Prav desetina razlike je tista, za katero menimo, da je nekako 'naravna' in lahko odraža razliko med laboratorijskimi in realnimi razmerami na cesti," meni Okorn in izpostavlja prve štiri avtomobile s tabele, ki izstopajo v pozitivni smeri – trije Renaultovi in Citroënov, pri katerih je povprečna poraba praktično enaka kot v laboratoriju. Prav vsi trije sodijo med starejše modele.
V drugi polovici razvrstitve so starejši avtomobili redkejši, vse pogosteje pa se pojavljajo avtomobili z okoljevarstveno oznako EURO 5 in šele povsem na koncu tisti z oznako EURO 6. "Zelo dobro je razvidno, da novejši avtomobili s homologacijsko porabo vse bolj odstopajo od realno izmerjenih vrednosti. Ti so na dnu tabele, med njimi pa najdemo peterico najsodobnejših – Volkswagen Polo, Citroën C3, Renault Captur, Renault Clio in Peugeot 208, pri katerih poraba na cesti od laboratorijske odstopa vse do 41 odstotkov."
Dizelski motorji
Če so bili dizelski motorji vedno označeni kot bolj varčni, bi jim lahko glede na izračunane podatke nadeli še oznako bolj zavajajoči, menijo na ministrstvu. V povprečju je razlika pri 50 najbolj pogostih modelih namreč višja od 20 odstotkov. "Na papirju je poraba v zadnjih tridesetih letih sicer res padala, a v praksi se to ni pokazalo. Tudi sicer boste tudi pri dizlih med resnicoljubnimi avtomobili našli predvsem starejše modele," opozarja Okorn in izpostavlja, da je še najbolj nov Opel Insignia, star med sedem in 11 let, ki na 12. mestu razvrstitve v realnem prometu kot zadnji porabi za manj kot 10 odstotkov več goriva. A v zadnji tretjini avtomobilov, pri katerih poraba najbolj odstopa od homologacijske, starejšega od 11 let ni več zaslediti. Razlika pa hitro raste pri Renaultu Meganu (EURO 5) in Audiju A6 (EURO 6), kjer celo preseže 50 odstotkov.
KOMENTARJI (126)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.