Zaskrbljujoče pa so ugotovitve tržnega inšpektorata. Februarja je namreč pod drobnogled vzel 141 podjetij, ki se ukvarjajo s posojanjem denarja.

Številna naj bi denar posojala za oderuške obresti, nekaj jih sploh ni registriranih in so ga posojala na črno. Po obisku inšpektorjev je nekaj posojilnic samoiniciativno prenehalo poslovati.
Gre za podjetja, ki so posojanje denarja ponujala v različnih oglasnikih. V 29-ih podjetjih, zaradi nesodelovanja le-teh, inšpektorji še niso končali z delom.
"Ugotovili smo tudi, da je več podjetij ustanovljenih za dajanje posojil, ki so nastanjena v istih poslovnih prostorih, kar je močno oteževalo pregled. Potem, da so njihove poslovalnice razpredene po Sloveniji, medtem, ko se dokumentacija, če sploh obstaja, nahaja čisto drugje," je povedal glavni tržni inšpektor Roman Kladošek.

Katera podjetja so to, nam inšpektor, zaradi zakonske določbe, da je v tej fazi preiskave to poslovna skrivnost, ni mogel povedati. Poleg že znanih, ki naj bi za oderuške obresti posojali denar, Orion-a in Rising Sun-a, pa naj bi se s tem, pravijo drugi viri, ukvarjali še dve podjetji. Poslujeta kar na Kotnikovi v Ljubljani, tako rekoč pred nosom resorne ministrice Petrinove. Denarja tam ne posojajo več. Svoja vrata sta, zanimivo, po obisku inšpektorjev zaprli.

"V 19-ih primerih pa ugotavljamo, da obstaja sum kaznivega dejanja oderuštva ali goljufije in v teh primerih bomo obvestili tudi policijo," je še povedal Kladošek.
Ukrepati pa niso mogli pri zastavljalnicah, ki zavarujejo plačila s t.i. slipi bančnih kartic, saj sedanji zakon to še dopušča. Najvišje posamezne kazni, ki so jih inšpektorji predlagali sodniku za prekrške, se gibljejo od 3-eh milijonov tolarjev navzgor.