Država mora prevzeti reševanje Mure, so si bili edini pomurski župani in poslanci. Kot so poudarili, gre za strateško pomembno družbo ne le za Pomurje, temveč za celotno Slovenijo. Po njihovih besedah bo treba iskati zdrava jedra in možnosti za pridobitev dela. "Potreben je dolgoročni obstoj in prestrukturiranje v smislu ohranitve čim večjega števila zaposlenih," so se strinjali.
Kot je danes v Murski Soboti poudaril predsednik sveta Pomurske razvojne regije Anton Balažek, do prestrukturiranja Mure prihaja v najtežjem možnem času, zato vladi predlagajo, da v tem primeru prevzame aktivnejšo lastniško politiko.
Občine so po njegovih besedah skladno s svojimi zmožnostmi pripravljene pristopiti k socialnemu projektu in predlagajo okrepitev vseh socialnih funkcij v Pomurju in nove oblike spodbud.
Manipulacija in sprenevedanje NFD Holdinga
Župan Gornje Radgone in poslanec SD Anton Kampuš je izrazil razočaranja nad ravnanjem lastnikov v primeru Mure (največji, 18,5-odstotni lastnik družbe je NFD Holding, 12 odstotkov pa ima v lasti Slovenska odškodninska družba). Kot je poudaril, se je največji lastnik "zganil" šele po odločitvi države, da ne zagotovi potrebnih pet milijonov evrov. "To je velika manipulacija in sprenevedanje," je zatrdil Kampuš.
Lastniki morajo po Kampuševem mnenju pripraviti strokovno usposobljen nadzorni odbor, ki naj imenuje sposobno menedžersko ekipo, ki se bo upala soočiti z Muro. "Če dobre ekipe ne najdemo v Sloveniji, bo treba poseči po tujcih," je zatrdil. Dodal je, da je država Muri do zdaj namenila že precej sredstev, ki so bila namenjena izključno prestrukturiranju družbe, a so ta poniknila med lastniki.
Sindikat ne zastopa delavcev
Kampuš je precej nezadovoljen tudi z Murinim sindikatom, ki ga vodi Drago Forjan, saj pravi, da ta ne zastopa delavcev, temveč predvsem lastnike. "Svetoval bom, da sindikat v taki obliki odstopi; sindikat mora namreč zastopati delavce," je dejal Kampuš.
Györek: Za rešitev Mure ni politične volje
Poslanec SNS Miran Györek je poudaril, da vsa agonija okoli Mure kaže na nepripravljenost in nesposobnost vlade, da bi zadevo rešila v dobro regije in zaposlenih v družbi. Pravi, da mehanizmi za rešitev Mure so, ni pa politične volje. Zaradi tega v stranki zahtevajo odstop Pahorja in njegove vladne ekipe.
Cipot: Čim prej naj se ustanovi nova družba
Tudi župan Moravskih Toplic Franc Cipot je začuden, da vpleteni ne najdejo rešitve za Muro. Po njegovih ocenah je brez večjih naporov mogoče najti zdrava jedra, zato pomurski župani predlagajo, da se čim prej ustanovi nova družba ali družbe, na katere naj se prenese zdravi del proizvodnje. V teh novih družbah bi bile lahko delno lastnik tudi občine, v pretežnem delu pa bi to morala biti država, je prepričan Cipot.
Jurša: V regiji velika brezposelnost
Župan občine Ljutomer in poslanec DeSUS Franc Jurša se zavzema, da bi Murine delavce, ki bodo ostali brez dela, zaposlile druge družbe, saj se za nekatere projekte v posameznih občinah zanima kar nekaj vlagateljev. Po njegovih ocenah je nesprejemljivo, da bi se ljudje, ki bodo ostali brez dela, prijavili na zavod za zaposlovanje, saj se regija že brez Mure sooča z visoko brezposelnostjo.
Štihec: Stečaj ni najboljša rešitev
Predsednik SLS Radovan Žerjav je vlado in lastnike, ki se problematike Mure do zdaj niso resneje lotili, pozval, da "prenehajo igrati med dvema ognjema na igrišču Mure, temveč se resno lotijo reševanja tega najpomembnejšega vprašanja za Pomurje".
Da županov in poslancev Pomurja ne zanimajo igrice lastnikov, temveč zaposleni v Muri, je poudaril tudi murskosoboški župan Anton Štihec, ki je prepričan, da stečaj družbe ni najprimernejša rešitev. Za njim po njegovih besedah namreč ni primernega scenarija, ki bi predvidel rešitev za trajno presežne delavce.
Ohraniti bi bilo treba zdrava jedra Mure, pravi, pri čemer naj država spodbudi prevzemnike z začasnim odpisom določenih davkov (npr. na prihodke pravnih oseb), naj določen čas plačuje socialne prispevke za prevzete delavce, naj zagotovi dodatno delo zdravim jedrom (šivanje uniform in delovnih oblek) in naj prek državnih bank poskrbi za sprostitev bremen na delu nepremičnin.
Presežni delavci naj dobijo primerno odpravnino, pri čemer naj država, če lastniki ne bodo zagotovili dovolj sredstev za njihovo izplačilo, vstopi kot upnik delavcev. Država naj tudi financira prispevek za vrtec nezaposlenim, tistim, ki se bodo samozaposlili, pa naj dodatno pomaga (s plačilom prispevkov, odpisom plačila davkov za prvi dve leti delovanja). Ustanovi naj se tudi posebna pisarna za pomoč pri vzpostavitvi stikov z morebitnimi novimi delodajalci in pomoč pri samozaposlitvi, predlaga župan.
Za rešitev Mure se po besedah Geze Džubana zavzemajo tudi v LDS, kjer so stališče, v katerem kot neprimerno ocenjujejo ravnanje vlade, že posredovali na vrh stranke. Po Džubanovih besedah bo vodstvo stranke vladi posredovalo zahtevo, da se pogovori za rešitev Mure nadaljujejo.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.