Na Trgu kulture v Murski Soboti se je na shodu v podporo Murinim delavcem zbralo veliko ljudi, ki so navdušeno pozdravili prizadevanja za rešitev podjetja in delovnih mest. Odziv je bil velik, okoli 3000 udeležencev je med drugim kupovalo in nosilo majice, narejene za to priložnost. Na shodu je bilo tudi mnogo prekmurskih študentov, ki so prav tako podprli shod, saj so mnogi njihovi starši zaposleni v tem podjetju.
Zbrane na shodu, ki ga je organizirala Mestna občina Murska Sobota, so med drugimi nagovorili župan Murske Sobote Anton Štihec, predsednik ZSSS Dušan Semolič in predsednik sindikata Mure Drago Florjan. Sporočilo je bilo jasno: zaradi množice delavcev, odvisnih od podjetja, Mura ne sme 'umreti'. Podporo delavcem Mure so izrekli tudi domači glasbeniki Vlado Kreslin, Vedran Husar ter Prekmurska godba Bakovci.
Govorci so izpostavili, da je Mura v zadnjih desetletjih ogromno prispevala k razvoju mesta Murske Sobote in tudi drugih delov Pomurja. Gradila je bloke, sofinancirala različne dejavnosti na področju športa, kulture in še kje, širom regije. Mura je vpeta v življenje skoraj slehernega posameznika v naši občini in širše. Ko so Slovenijo prizadele poplave, potresi, neurja ter druge naravne nesreče, je bila Mura vedno med prvimi, ki je priskočila na pomoč, ne le Pomurju, temveč celotni Sloveniji. Delavci Mure so bili tisti, ki so delali nadure, svoj zaslužek pa nesebično podarili tistim, ki so ga v danem trenutku najbolj potrebovali.
''Zato je prav, da sedaj, ko se je v težavah znašla Mura, Pomurci pokažemo, da smo solidarni z njenimi delavci, ki so brez svoje krivde in kljub temu da so bili vsa ta leta pripravljeni marljivo delati za minimalni dohodek, pristali na robu eksistence. Povsem naravno je, da ji občina in naši prebivalci v teh težkih trenutkih stojimo ob strani in podpiramo pri iskanju najboljših rešitev tako tovarne kot slehernega delavca. Ti delavci so naši starši, sosedje, prijatelji ali znanci. Z njihovo usodo smo zato direktno ali indirektno povezani skoraj vsi,'' so sporočili z občine Murska Sobota, ki je bila tudi organizator dogodka.
Župan je izpostavil, da je Pomurje po vseh ekonomskih kazalnikih povsem na repu v Sloveniji. Glede na odnos odgovornih v Ljubljani velikokrat lahko dobimo občutek, ''da smo za njih Sibirija Slovenije''. ''Zaradi tega, ker se ekonomsko kaj ne izplača, smo Pomurci že neštetokrat potegnili krajšo. Če bo treba, bomo vse odgovorne tudi na druge načine opozorili, da Pomurci, ki smo velikokrat nesebično pomagali drugim delom države, tokrat pričakujemo in zahtevamo pomoč zase. Zanima nas rešitev, kjer bodo v ospredju predvsem interesi delavcev Mure,'' je dejal.
Shod se je zaključil z besedami, da naj nas težave družbe Mura in skrb njenih delavcev za njihovo prihodnost tokrat vse v Pomurju res poenoti. ''Vsi skupaj na koncu sporočamo, da Pomurci več ne bomo tiho.''
Na shodu tudi študenti
Na pomoč delavcem Mure so pozvali tudi v Klubu prekmurskih študentov, ki vse svoje člane, študente in dijake – vseh je okoli 2000 –, poziva, naj se udeležijo shoda. ''Študentje z zaskrbljenostjo spremljamo dogajanje v zvezi z najpomembnejšo pomursko tovarno. Delimo strah pred katastrofo, ki v prvi vrsti prizadene delavce. Tako čutimo iz dveh razlogov. Najprej zato, ker so v Muri zaposleni mnogi izmed staršev naših študentov in dijakov. Nadalje pa si stežka predstavljamo, kako bo Prekmurje izgledalo jutri. Kakšne bodo posledice za celotno regijo, lahko le ocenjujemo, čas pa bo pokazal svoje.''
Spomnimo ...
Država je zavrnila predlog, da bi za nadaljevanje poslovanja Mure zagotovila pet milijonov evrov. Skrbni pregled Mure, ki ga je naročila Slovenska odškodninska družba, naj bi namreč pokazal, da je stanje v podjetju veliko bolj zaskrbljujoče, kot so v vladi pričakovali, in tako slabo, da vložek države ne bi zagotovil dolgoročne rešitve za Muro in njenih 3300 delavcev. Zato se za Muro iščejo različne rešitve, v javnosti pa se največkrat omenja stečaj in razdelitev družbe na "zdrav del" in "del, ki nima prihodnosti".
Skupščina 21. avgusta
21. avgusta, na skupščini Mure, se bodo delničarji seznanili z letnim poročilom in konsolidiranim letnim poročilom za lani, skupaj z revizorjevim poročilom in poročilom nadzornega sveta o preveritvi letnega poročila. Odločali bodo tudi o podelitvi razrešnice upravi in nadzornemu svetu za leto 2008, ko sta Murino upravo vodila Aleš Kumperščak (do aprila 2008) in Franc Huber. Za revizorja družbe v letu 2009 je predlagana murskosoboška družba Audit&Co.
KOMENTARJI (228)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.