Vlada je sprejela Zakon za razvojno pomoč Pomurju za obdobje 2010–2015. Zakon bo vlada po hitrem postopku poslala tudi v državni zbor. Predlog je usmerjen predvsem v razvoj podjetništva, turizma in izrabo energije. Z ukrepi naj bi pomagali Pomurju, da kot najslabše razvita regija v državi dohiti druge. Kot pravijo v Službi vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko, bodo Pomurje poskusili prestrukturirati "v smeri njegovih dolgoročnih primerjalnih prednostih", kot so geotermalna energija, drugi obnovljivi viri energije, agroživilsko področje, razvoj podeželja in turizma.
V zakonu so predvidene tudi davčne olajšave za podjetja v regiji. Med drugim bi bila novoustanovljena podjetja za šest let oproščena davka na dobiček. Pri tem bo pogoj, da bodo podjetja v tej regiji tudi opravljala svojo dejavnost, kar bo po besedah ministra za gospodarstvo Mateja Lahovnika preverjal tudi Durs. Davčne olajšave pa bi vlada namenila tudi za nove investicije v regiji.
Država bi po zakonu kot davčno olajšavo priznala tudi del stroškov prispevkov, ki jih delodajalci plačujejo za dodatno zaposlene delavce, sredstva Evropske unije (4 milijarde evrov v tem obdobju) pa bi bila prednostno rezervirana za Pomurje. Kot je povedal Lahovnik, se je namreč izkazalo, da se slabše razvite regije tudi manj pogosto prijavljajo na razpise.
Vlada bo v Pomurju ustanovila tudi regijsko-gospodarsko središče. Za to središče bo namenila okoli 30 milijonov evrov. Še dodatnih 40 milijonov evrov pa naj bi namenili za dvig konkurenčnosti kmetijskih dejavnosti.
Vlada bo ustanovila tudi projektno pisarno v pomurski regiji, ki jo bo vodil državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Andrej Horvat.
Poleg omenjenih ukrepov bo vlada namenila sredstva tudi za prenovo infrastrukture pitne vode, saj, kot so ugotovili, okoli 40 odstotkov Pomurcev pije vodo, ki ni neoporečna. Ta projekt bo stal okoli 90 milijonov evrov.
Pahor je z odločitvijo vlade zadovoljen
Premier Borut Pahor je z odločitvijo vlade, da sprejme zakon, zadovoljen. Kot je povedal, bo vlada nadaljevala prakso obiskov regij, s katero je začela prejšnja vlada in kot prvo regijo obiskala ravno pomursko.
Pomurje med vsemi slovenskimi regijami že desetletja zaostaja v razvoju, saj BDP na prebivalca dosega le 66,2 odstotka slovenskega povprečja.
SLS: Namesto državnega sekretarja naj Pomurje dobi ministra
V SLS pa pravijo, da je Pahor še pred volitvami obljubil, da bo imelo Pomurje tudi svojega ministra, zato predlagajo, da bi premier ob morebitni rekonstrukciji vlade razmislil tudi o možnosti, da bi bil novi minister ali ministrica za lokalno samoupravo in regionalni razvoj iz Pomurja. "Z imenovanjem ministra ali ministrice, ki prihaja iz Pomurja, bi vlada pokazala, kako resno misli s pomočjo pri razvoju najmanj razvite slovenske regije, iz katere pa kljub temu prihajajo visoko izobraženi in sposobni kadri," še pravijo v SLS.
Mandič: Zakon o Pomurju bi moral veljati za vsa podjetja v Pomurju
Predsednik murskosoboške podjetniško-obrtne zbornice Vlado Mandič pa meni, da bi nov zakon moral veljati tudi za podjetja v regiji. Podjetniki bi namreč po mnenju Mandiča tudi potrebovali dodatna sredstva za širitev in razvoj.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.