Sindikati bodo v sredo pred obravnavo zakona zato organizirali protestni shod pred parlamentom. Vlada želi sicer z zakonom pomagati podjetjem, ki so se znašla v primežu finančne krize in jim primanjkuje naročil. Zato morajo krčiti proizvodnjo, namesto odpuščanja pa bi z državno pomočjo podjetja prešla le na skrajšani delovni čas.
Po predlogu bi lahko za subvencije zaprosile gospodarske družbe in fizične osebe, ki zaposlujejo delavce. Prejele bi jih lahko za največ šest mesecev, v tem času pa ne bi smele odpuščati delavcev. Poleg tega za poslovno leto, v katerem bi prejemale subvencije, ne bi smele izplačevati nagrad članom vodstva in nadzornega sveta.
V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije menijo, da predlog zakona ne zagotavlja, da podjetja, ki bi dobila subvencijo, ne bi delavcem zniževala plač. "Imamo nekatere primere, ko so v podjetjih znižali delovni čas, delavci pa so morali podpisati pogodbe za 10-odstotno znižanje plače," je pojasnil predsednik ZSSS Dušan Semolič. Ponekod so se za znižanje plač s sindikatom dogovorili, na primer v Acroniju in Gorenju, drugod, na primer v Kolektorju pa ne. Zato so sindikati že na ESS (Ekonomsko socialni svet) predlagali dopolnila zakona. Tako so predlagali jasnejša določila, da bi subvencije lahko dobila le podjetja, ki plač ne bi zniževala. Ker vlada teh dopolnil še ni vnesla, bodo sindikati v sredo pripravili protest pred državnim zborom. Semolič pravi, da je slaba popotnica za zakon, če ga ne podpirajo sindikati delavcev ne združenje delodajalcev.
Delodajalce pa moti predvsem to, da bi bili po predlogu zakona do subvencij upravičeni le tisti, ki bi delovnike skrajšali na 36 ali 32 ur. Zato so predlagali spremembe, ki bi delodajalcem omogočile zmanjšanje delovnega časa le za toliko, kot je za njih nujno potrebno. Poleg tega pa menijo, da je odveč, da se mora podjetje za skrajšanje delovnika na 32 ur dogovoriti z reprezentativnim sindikatom. Določilo, da delodajalec v obdobju prejemanja subvencije ne bo odpuščal delavcev, pa bi moralo po mnenju združenja delodajalcev veljati le za tiste delavce, za katere se uveljavlja subvencija.
Na nekatere pomanjkljivosti zakona opozarjajo tudi na gospodarski zbornici. Predlogu očitajo, da ne opredeljuje časovnega dometa zakona, da ni jasno, ali se subvencionirajo plače ali prispevki, in da niso jasni postopki za pridobitev subvencije.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.