Gospodarstvo

Pomoč Grčiji je 'pogojna in začasna'

Bruselj, 13. 07. 2010 16.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Državni svetniki niso izglasovali odložilnega veta na zakon o posojilu Grčiji. Križanič je poudaril, da je pomoč Grčji 'državotvorno, ne dobrodelno dejanje'. Predlagatelji veta so prepričani, da 'tega zneska naša država ne zmore'.

Minister Križanič
Minister Križanič FOTO: Dz-rs.si

Državni svetniki niso izglasovali odložilnega veta na zakon o posojilu Grčiji, ki ga je sprejel državni zbor in ki Sloveniji omogoča sodelovanje v mehanizmu pomoči, v okviru katerega bodo države z evrom tej globoko zadolženi državi v treh letih posodile do 80 milijard evrov. Proti vetu je bilo 16 navzočih svetnikov, 14 pa ga je podprlo.

'Državotvorno, ne dobrodelno dejanje'

Prva tranša posojil Grčiji je bila izplačana 18. maja, vendar Slovenija pri tem še ni sodelovala. Drugo nakazilo je predvideno za september, v njem pa naj bi Slovenija že sodelovala. Finančni minister Franc Križanič je ob tem danes v Bruslju poudaril, da je pomoč Grčiji "državotvorno, ne dobrodelno dejanje". "Pomembno je, da smo tudi mi del tega kluba razvitih, da prevzemamo obveznosti in potem tudi koristi od tega ... Gre za državotvorno, ne dobrodelno dejanje, čeprav je videti dobrodelno," je poudaril minister.

'Del tega zneska država ne zmore'

Zahtevo za odložilni veto DS na zakon o posojilu Grčiji je vložila skupina devetih svetnikov s prvopodpisanim Bogomirjem Vnučcem iz vrst SDS. Kot je danes pojasnil Vnučec, predlagatelji sicer ne nasprotujejo pomoči Grčiji oz. evru, temveč "gre za to, da tega zneska naša država ne zmore". Grčija je delovala razsipno, evropske institucije pa niso pravočasno zaznale problema, je dejal Vnučec in dodal, da gre dejansko za zakon o reševanju evropske administracije, "ki je napačno ocenila težave". Vnučec tudi meni, da Grčija ne bo sposobna vrniti posojila, grški delavci pa od pomoči po njegovem ne bodo imeli koristi.

DZ je zakon o posojilu Grčiji sprejel 6. julija. Prispevek Slovenije v tem mehanizmu znaša 387,8 milijona evrov, od tega je v letošnjem proračunu zagotovljenih blizu 140 milijonov evrov. Grčija bo lahko posojilo črpala v več obrokih, vendar najdlje do 8. maja 2013, pri čemer bo spremenljiva obrestna mera za 300 do 400 bazičnih točk višja od trimesečne evropske medbančne obrestne mere (EURIBOR). Slovenija si bo lahko poleg tega obračunala tudi upravljalske stroške.

Minister za razvoj in evropske zadeve Mitja Gaspari pa je v imenu vlade opozoril, da je finančna pomoč Grčiji "pogojna in začasna". Pomoč se namreč pogojuje z izvajanjem varčevalnih ukrepov Grčije, ki doslej normalno uresničuje svoje obveznosti. V kolikor v nadaljevanju ne bo izpolnjevala pogojev, lahko države kreditorke, tudi Slovenija, prekinejo z nadaljnjim kreditiranjem, je pojasnil.

Glede nekaterih pomislekov, naj vsaka država sama rešuje svoje težave, pa je Gaspari opozoril, da imajo države v območju evra skupno valuto, zato je povezanost med njimi, predvsem finančna, večja, hkrati pa so večje tudi posledice. Vlada se je z ukrepom pomoči Grčiji strinjala, ker se je zavedala posledic, ki sledijo iz nesodelovanja v tem procesu. "Mislim, da je bil ukrep nujen, ne pa zaželen," je še dejal.

Semolič je prepričan, da grški delavci od tega denarja ne bodo imeli koristi.
Semolič je prepričan, da grški delavci od tega denarja ne bodo imeli koristi. FOTO: Aljoša Kravanja

Skupina delodajalcev v državnem svetu je predlogu veta zaradi vpetosti slovenskega gospodarstva v evropsko območje nasprotovala. Kot je opozoril vodja skupine in generalni direktor Holdinga Slovenske elektrarne Borut Meh, je slovensko gospodarstvo močno izvozno orientirano - kar ustvari, ustvari predvsem na trgih EU in v območju evra, zato se Slovenija iz tega območja ne more kar tako izločiti, je dejal Meh.

Vodja interesne skupine delojemalcev in predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič pa je dejal, da težave Grčije izvirajo iz špekulativnega ravnanja finančnih institucij in "požrešnosti kapitala", ki je šel predaleč, k temu pa so močno pripomogli tudi politiki. "To je nesporno," je dejal Semolič in dodal, da so evropski nadzorni mehanizmi v tem primeru povsem odpovedali.

Semolič je sicer opozoril, da so predstave, da živijo delavci v Grčiji zelo lagodno, napačne. Podatki mednarodni organizacij namreč kažejo, da je položaj delavcev v Grčiji težek, je dejal in dodal, da "ni dobro, da bi se na tem gradil naš odnos do tega zakona". Tudi Semolič sicer meni, da grški delavci od tega denarja ne bodo imeli koristi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (31)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kolari10
16. 07. 2010 18.45
drugim bi pomagali a smo sami v super dolgovih pobrigajte se za našo revščino pol pomagajte drugim.
darvil
14. 07. 2010 12.54
prvo civiliizacijsko državotvorno skupnost so oblikovali grki ,torej daleč prej ko se je sploh pojavila zahodna civilizacija s svojim evropskim nadzornim mehanizmom za uničenje grškega gospodarstva s pomočjo evropskih ,predvsem nemških in tudi ameriških bank. Le peščica grških visokih uradnikov in številni visoki evropski uradniki so protagonisti domnevne grške krize,med drugimi večno prikimavajoči Potočnik . Kot je znano nekatere ameriške ,prevsem pa nemške banke so podkupile visoke grške uradnike kateri so prodali ,bolje rečeno podarili totalno vsa državna podjetja navideznim seveda strogov naprej določenim a sumlivim kucem ki so najeli že odobrene kredite z astronomsko obrestno mero .Ker pa je bilo v naprej dogovorjeno da iste kredite pod garancijo grške vlade ne bo nihče odplačeval , je domnevni dolg vrtoglavo narsel do magičnih številk.Po že uigranemu scenariju se je vlada spomnila ista podjetja ponovno odkupiti za astronomsko ceno seveda z novim kreditom istih bank.Sedaj se češ namenjeni denar za pomoč Grčiji le presipava iz vreče v vrečo v omenjenih bankah ,seveda pod nadzorom evropske banke za razvoj ,tako da ta denar nebo niloli prispel v grške roke .Torej umetna kriza je izmišlena iter kot takšna sploh ne obstaja.Slovenski delež v tem ne gre iz trezorov slovenskih bank ampak iz evropskih sredstev namenjen za razvoj slovenskega gospodarstva,torej ne gre iz našega žepa tako da ne jamrati češ kako zopet mi moramo pomagati nekomu ker tga denarja naša država preprosto nima .Dolžnost naše vlade je le to da navidezno odobri pomoč za Grčijo in stvar predstavijo javnosti tako kot se to trenutno dela .Kaj mislite zakaj je naš predstavnik v evropskem parlamentu Potočnik vedno deležen pohval ...zato ker nikoli nič ne predlaga ,niče ne osporava ,le prikimava vsem predlogom po naročilu seveda. To je klasični primer kaznovanja neposlušnih držav ,na vrsti je Španija ,Portugal,v neki meri Italija,Island...ker pa je stvar postala svetovni problem ki ga bo treba nekako prikriti so se visoki evropski prevaranti dogovorili in določili državam skupnosti izplačilo le obresti od glavnice ki nebo nikoil izplačana Grčiji. Nevem kako si sploh predstavljate da bi Slovenija nekomu pomagala če pa je splošno znano da je bukvalno vsaki slovenec ,od dojenčka do stoletnih starostnikov že zadolžen za famoznih 30.000 evrov . No pa uživajmo v bogastvu , razkošju in projektu ki nam ga financira in ponuja EU.
MiroF
14. 07. 2010 08.43
Pogojno in začasno bi morali prvo kot prvo pošlihtat doma, pol pa, če se kaj čez rob pocedi s tem pa lahko pomagamo drugim, tako vsi delajo samo pri nas ne, ker se ima Pahor za nekega 007 !!!
petdan
14. 07. 2010 07.27
Vse skupaj je skregano z zdravo pametjo. Grčija ima za tretjino večjo povprečno plačo in za tretjino večji BDP kot majhna Slovenija, in sedaj ji bomo pomagali s skoraj pol milijarde evrov, medtem, ko doma nimamo denarja za osnovne stvari, da bi še lahko funkcionirali kot socialna država. Ali se je res treba priklanjati vsem nesmiselnim odločitvam Bruslja? A naši predstavniki v EU niso sposobni razložiti, da tako majhna država takšnega bremena ne zmore? Ameriške in nemške banke s svojimi špekulacijami nosijo velik del odgovornosti za stanje v Grčiji in bodo iz naslova te pomoči s strani članic EU zopet pridno polnili svoje žepe. Kaj ima pri tem Slovenija za opraviti, ki letno uvozi nekaj kozarcev oliv in proda nekaj Gorenjevih gospodinjskih strojev v Grčijo, mi ni niti malo jasno. EU ni zvezna država, ampak je zveza držav, zato moramo znati braniti svoje interese tudi ko gre za tao nesorazmerno visoko finančno pomoč Grčiji. Grški kapitalisti doma in po svetu, premorejo toliko denarja, da bi lahko sami sanirali Grčijo.
skydrol7
13. 07. 2010 23.11
grska elita in korupt sistem bo ves ta denar pokradel ...........
yarrick
13. 07. 2010 22.09
@cemkcku4 Kdo pa jim bo zamrznil premoženje? Grška vlada sama? ali EU? EU je POMAGALA GRČIJI da je vstopila v euro območje čeprav še ZDALEČ NISO IZPOLNJEVALI pogojev. Kdo bo sedaj stegnil jezik eh? grki sami ne, ker sega korupcija v sam vrh vladnega sistema, Eu pa tudi ne bo ker ve kake grehe ima in jih lahko grki mirne volje izsiljujejo. Me zanima od kje bodo vzeli naslednjič denar, ko ga bo grčija potrebovala. Ali pa katera druga država, ni samo grčija tik(ali pa že v) pred bankrotom.
cemkcku4
13. 07. 2010 21.28
Enostavno naj zagovornikom pomoči zamrznejo njihovo kompletno premoženje(kakor v primeru g.Boško Šrota) in naj se jim zadeva odmrzne, ko bo denar z napovedanimi obrestmi v celoti vrnjen.Zelo enostavno, vendar me zanima, koliko bi zagovornikov še ostalo? Z tujim denarjem bi se tudi jaz brez straha igral, še zlasti, ko so naši politiki popolnoma zaščiteni pred kakršnokoli odgovornostjo.
Niko_K
13. 07. 2010 20.44
... Pa tu nam bodo politiki skoraj tolko pokradli, kot so gradbeniki pri dogovarjanju, pri gradnji cest.. O tem se pa nič ne govori? Ubogi Slovenci, že ko se rodijo, jih začne lastna država TAKO HUDO KRAST, da so še mafijski karteli vajenci zanjo!
demidov6
13. 07. 2010 20.16
za ta denar ki ga bomo vrgli grciji bi doma lahko vseh 100 tisoc brezposelnih zaposlili jim dali minimalno placo in bi stalo le 50 miljonov na mesec, torej za 400 miljononov bi imeli brezposelnost enako 0% vsaj 8 mesecev. vendar je komunistom prioriteta dati denar za nagrado nekomu ki je nacrtno lagal in goljufal da bodo se vedno lahko imeli 16 placo. sej za to bomo pa vsi placevali se dolgo, ali nam bodo nizali place, ali pa bodo veselo visali stroske, in posledicno pluvali sami sebi v lastno skledo. evropska unija z to pomocjo pa postaja enaka jugo utopiji, ce bi resnicno hoteli resiti euro, evo vam alternativo liberalci bedni. grcija mora sama nositi posledice ne pa da je ravno zaradi nje padel euro. resitev stabilnosti evra bi bila mogoca le, ce bi grke kaznovali tako, da bi jih izkljucili iz eura, se vedno pa bi ostali v evropski uniji, zaceti pa bi morali tiskati ponovno tiste drahme ki so jih ze imeli, sam tecaj oziroma razmerje drahme proti euru pa bi morali ugotoviti tisti ki znajo vrednotiti neko valuto. (ne vem kaksen je bil vcasih tecaj vendar bi moral biti sedaj veliko vecji). ker so pac cisto sami krivi za taksen polozaj kjer so. nemce pa zastopim da jim zelijo pomagati zaradi tega ker imajo ravno tako kot v spaniji veliko investicij ter premozenja. tiste ki so pa grke v to situacijo pahnili pa bi se jim moralo premozenje po ostalih drzavah EU zapleniti ter prodati na drazbi, ljudi ki so pa to zagresili pa bi morali aretirati in soditi, v imenu ljudstva z dosmrtno jeco, ker jih je taksno neodogovrno dejanje pahnilo v najmanj 100 let suzenjstva, z nasim razmetavanjem denarja pa tudi posledicno propada EU oziroma se drazjega zivljenja v tej prelepi Evropi.
yarrick
13. 07. 2010 20.03
"Kot prvo bi bilo potrebno ugotoviti vzrok zaradi katerega je Grčija prišla v to situacijo,ne pa kar deliti tuje miljone....." Vsi vemo zakaj je prišlo do tega. KORUPCIAJ je ključna beseda,pa ZDA BANKE in pa MILJARDNI KREDITI. le kako bo grčija vračala evropi denar, ko pa je ameriki toliko dolžna? Povrh vsega pa bodo vsa zategovanja pasu v grčiji samo še spodbudila komunistično partijo tam doli da organizira čedalje več protestov(ja, tudi nasilnih) s tem pa povzročila čedalje večje primanjkljaje, ko ljudje ne bodo delali, da bi ustvarjiali "dobiček"( ki je seveda že vnaprej podeljen v privat žep, dela pa ga gre za povračilo dolgov). Sicer nisem ravno pristaš SDS-a, a v tem primeru ima Bogomir Vnučec prav. Zatajili so vsi varnostni sistemi EU, ki "bi lahko" preprečila krizo. Bah, vsi so vedeli, da gre grčija v Eu z takimi dolgovi da bi vsak malce razumen človek dejal: "ne hvala, vas ne rabimo".Le Eu očitno ni bila tega mnenja. Zato pa je na tem kar je, ostali pa moramo plačevati napake Grkov in EU !!!!
yarrick
13. 07. 2010 19.44
BANDA KOMUNISITČNA, ke je moj post??!!! Če človek napiše da nas samo dirajo po dolegem in počez samo zato, da bi se začasno rešili iz dr.ek-a, pa mu brišete poste ste pa res DEMOKRATIČNI(ravno toliko kot je demokratičen sistem v Sloveniji. to pa tko vemo vsi koliko je)! Zdaj ga pa kar zbrišite, bom pa novega napisal. 100x če bo treba !!!
yarrick
13. 07. 2010 19.36
@roman.lovsin Hja denar se DA prihraniti. na NAVADNIH, že sedaj REVNIH ljudeh. Najprej bodo poizkusili z lepimi besedami o ZAČASNI zamrznitvi plač ali znižanju. Potem bodo brez soglasja ostalih to naredili( že vse videno).Naslednje bodo na vrsti penzije. Velika večina jih ima danes pod 700€(17% ali več pa pod 500€), kar jim bo seveda merilo, da še to znižajo za kako desetino ali več. Ker pa je itak premalo, bodo ponovno "prisiljeni" v ZAČASNO NIŽANJE PLAČ, in pa dvigu vseh trošarin, tako kot davkov. KO pa bo NAVADNE ČLOVEK stisnjen v kot, kot podgana pa bo pokazal zobe. le da upam, da se bodo takrat zavedali kaj so prej storili in nosili posledice svojih dejanj.
roman.lovsin@gmail.com
13. 07. 2010 18.55
Državni svetniki niso izglasovali odložilnega veta na zakon o posojilu Grčiji. Križanič je poudaril, da je pomoč Grčji 'državotvorno, ne dobrodelno dejanje'. Predlagatelji veta so prepričani, da 'tega zneska naša država ne zmore'. Seveda zmorejo barabe: 1. omejitev dela študentom na račun tistih, ki sploh niso študenti in vlečejo masten denar od države na račun pravih študentov 2. zamrzniti plače tistim, ki so delali 40 let in več ter se veselili umirjene penzije ter skrbnosti države do njih 3. Javnemu sektorju oklestiti plače, šparati na zdravstvu, šolstvu.... In vse to za to, da pomagamo Grkom ohraniti to, kar so do sedaj nakradli. Zakaj oni ne pokažejo nekaj kar bi prepričalo vso EU. Naj prodajo pol otokov in to je to. Mi naj zategujemo pas za to, da bodo oni ohranili obstoječe???????
volk55
13. 07. 2010 18.29
DRZAVNOTVORNO JE CE NAJPREJ POSKRBIS ZA SVOJ NAROD, DA SPLOH LOHKA ZIVI,KO BO VLADA SPOSOBNA NAJPREJ TO UREDIT, POTEM PA NAJ TALAJO OKROG DENAR.
zulj001
13. 07. 2010 18.28
Kot prvo bi bilo potrebno ugotoviti vzrok zaradi katerega je Grčija prišla v to situacijo,ne pa kar deliti tuje miljone.....
sherum
13. 07. 2010 18.21
Mislim , da bi bilo potrebno zamenjat politike , saj pri nas ni posluha za naše delavce , ko pša so drugi v težavah takoj priskočijo na POMOČ Butalci
sherum
13. 07. 2010 18.18
Sranje . Smo bolj mi potrebni pomoči kot Grki Saj statistika prikazuje da grki bolje živijo kot slovenci. Naš vrli poltiki pa takoj priskočijo na pomoč . Ko pa se gre da bi slovenskemu delavcu zvišali plačo za 10 evrov pa so vsi proti Joj kje smo in kam nas peljejo .
1A_
13. 07. 2010 18.13
Aja - pa baje je v Grčiji socialna podpora 500 €. To jim bo plačala Slovenija, doma pa nič ne da.
1A_
13. 07. 2010 18.12
Tipično slovensko - doma se kopamo v dreku, drugim bomo pa dajali denar. Naj gre ta država lepo v rit!
yeyo.white
13. 07. 2010 18.07
ce je slovenija RAZVITA, tko k krizanic in ostali wannabe politiki pravijo, sm jst papez