Banka Slovenije v danes predstavljenem poročilu o cenovni stabilnosti napoveduje Sloveniji za leto 2011 gospodarsko rast v višini 1,8 odstotka, kar je 0,1 odstotne točke manj od lanske jesenske napovedi. Leta 2012 naj bi se rast povečala na 2,7 odstotka in leto pozneje na 3,1 odstotka.
Domača potrošnja bo vseskozi zaostajala za rastjo bruto domačega proizvoda (BDP); letos naj bi se povečala za manj kot odstotek in zatem za do dva odstotka, je danes na novinarski konferenci v Ljubljani povedal direktor analitsko-raziskovalnega centra Banke Slovenije Damjan Kozamernik. Po drugi strani so napovedi glede tujega povpraševanja bolj ugodne, letos naj bi se namreč povečalo za sedem in prihodnje leto za šest odstotkov.
Izvoz bo vseskozi prehiteval uvoz in tako pozitivno prispeval h gospodarski rasti, je napovedal Kozamernik. Predvsem zaradi hitrejše rasti izvoza od uvoza se bo primanjkljaj na tekočem računu plačilne bilance zmanjšal. Letos naj bi znašal 1,6 odstotka BDP in se čez dve leti spustil pod en odstotek BDP.
Rast bruto investicij v osnovna sredstva bi lahko bila letos negativna, predvsem zaradi neugodnih razmer v gradbeništvu. Medtem pa investicije v opremo in stroje že beležijo rast. Glede prispevka zalog k obsegu BDP pa je Kozamernik povedal, da naj bi se letos znižal. Potrošnja države se bo letos realno zmanjšala, predvsem zaradi restriktivne politike zaposlovanja v javnem sektorju.
Največ težav na trgu dela
Težave vidijo v Banki Slovenije predvsem na trgu dela. "Zaposlenost še vedno z zamikom nadaljuje svoje prilagajanje na nižjo raven proizvodnje, ki jo je povzročila kriza," je dejal Kozamernik. Najbolj ugoden položaj je trenutno v izvozno usmerjenih panogah, najmanj ugoden pa v gradbeništvu.
Napovedana gospodarska rast ne bo zadoščala za zmanjšanje brezposelnosti. Kot je dejal Kozamernik, naj bi se zaposlenost letos še nekoliko znižala, se prihodnje leto umirila in šele leta 2013 lahko pričakujemo zmanjšanje brezposelnosti in naraščanje zaposlenosti.
Povprečna letna inflacija, ki bo letos po ocenah centralne banke znašala 2,7 odstotka, se bo v letu 2012 znižala na 2,3 odstotka in se leta 2013 spustila pod dva odstotka, je še povedal Kozamernik.
Guverner: Investicije še vedno zelo nizke
Po besedah guvernerja Banke Slovenije Marka Kranjca je uresničitev predstavljenih številk v veliki meri odvisna od gibanj cen surovin in energentov na svetovnih trgih, deloma pa tudi od naših ekonomsko-političnih ukrepov, dogajanj na trgu dela ter gibanja stroškov in plač.
"Makroekonomska neravnovesja so še vedno zelo prisotna," je opozoril Kranjec. Imamo velik proračunski primanjkljaj, ki se bo moral zmanjšati, investicije pa so trenutno na zelo nizki ravni. Možnosti, da bi se te bistveno povečale, Kranjec trenutno ne vidi. "Tu je odločilna vloga ekonomske politike, da bo s svojimi ukrepi znižala primanjkljaj javnega sektorja in omogočila povečanje investicij," je dejal.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.