Gospodarstvo

'Položaj ni tako resen, kot pravijo'

Ljubljana, 17. 09. 2012 18.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Ekonomisti so predsedniku Türku predstavili svoje poglede na gospodarsko in finančno stanje v državi. Strinjajo se, da je Slovenija v položaju, ko mora priti do učinkovitega dogovora glede reform pokojninskega sistema in delovnopravne zakonodaje, nujne pa so tudi spremembe referendumske ureditve.

Predsednik republike Danilo Türk se je danes z nekaterimi ekonomisti sestal na pogovoru o aktualnem položaju slovenskega gospodarstva.

Skoraj triurnega srečanja so se udeležili ekonomisti Ivan Ribnikar, Velimir Bole, Jože Damijan, Mitja Gaspari, Aleksandar Kešeljević, Mojmir Mrak, Janez Prašnikar in Marjan Senjur.

Danilo Türk vlaga kandidaturo za predsednika - 1
Danilo Türk vlaga kandidaturo za predsednika - 1 FOTO: Aljoša Kravanja

"Pogovarjali smo se o aktualnem gospodarskem položaju," je po srečanju novinarjem potrdil Mrak. Podrobnosti ni želel razkriti. Ostali ekonomisti so se prav tako izognili izjavam o vsebini pogovora, Ribnikar pa je povedal le, da položaj ni tako resen, kot pravijo, in da niso predlagali nobenih rešitev, saj je šlo za "debatni klub".

Iz urada predsednika republike so sporočili, da so ekonomisti na pogovoru predstavili svoje poglede na trenutno gospodarsko in finančno stanje v državi. Strinjali so se z oceno, da je Slovenija v položaju, ko mora priti do učinkovitega dogovora glede reform pokojninskega sistema ter delovnopravne zakonodaje, poudarili pa so tudi nujnost sprememb referendumske ureditve.

Ob tem so opozorili, da javnofinančni položaj Slovenije ni tako slab, kot ga kažejo bonitetne ocene, pri nižanju teh ocen pa da gre pogosto tudi za psihološki učinek. Pomen čimprejšnjega sprejetja načrtovanih reform je zato še toliko večji.

Medtem ko na finančnem ministrstvu pripravljajo zakon za sanacijo bančnega sistema, se slaba banka Ribnikarju ne zdi rešitev za aktualne težave. "Problem so tri banke, v katerih je država lastnica in mora v njih povečati kapital; zakaj bi torej sanirali bančni sistem?" je vprašal. Vse slovenske banke so sicer po Ribnikarjevih besedah visoko solventne.

Na vprašanje, ali bo Slovenija v kratkem potrebovala mednarodno finančno pomoč, pa je Ribnikar odgovoril, da je to vprašanje za finančnega ministra.

Današnji pogovor sodi v sklop srečanj predsednika Türka s predstavniki socialnih partnerjev in drugimi ključnimi dejavniki v iskanju možnih rešitev, ki jih je opravil v zadnjih tednih.

Predsednik se je v tem času pogovarjal s predsednikom vlade in ministroma za finance ter za delo, družino in socialne zadeve, z guvernerjem Banke Slovenije ter predstavniki delodajalcev in sindikatov.

Lahovnik in Zver: reforme, sanacija bančnega sistema in uravnoteženje javnih financ

O reševanju finančne krize sta na javni tribuni SDS spregovorila tudi evropski poslanec in predsedniški kandidat Milan Zver ter ekonomist Matej Lahovnik.

Razpad evra
Razpad evra FOTO: Thinkstock

Lahovnik je poudaril, da ne obstaja druga pot iz krize, kot je uravnoteženje javnih financ, sanacija bančnega sistema in pa strukturne reforme. Tudi Zver se je strinjal, da so reforme nujne, prav tako pa izhod iz finančne krize po njegovem mnenju ne bo možen brez varčevanja. Ponovno je izrazil upanje, da bo jeseni sklenjen kompromis o varčevanju ter vpisu fiskalnega pravila v ustavo.

Lahovnik je poudaril, da mora Slovenija sedaj sprejeti reforme, da bo tudi v prihodnje lahko suvereno odločala o svoji prihodnosti, saj bi po prejetju finančne pomoči te odločitve sprejemali v Bruslju. "V nekaterih stvareh bi prvaki političnih strank morali skleniti konsenz," je Lahovnik poudaril ob pozivu, da se v ustavo vpiše fiskalno pravilo. Morebitne stroške njihovega nestrinjanja bodo namreč plačevali vsi, predvsem najšibkejši, je dejal.

Prihodnji dve leti bosta po mnenju nekdanjega gospodarskega ministra odločilni, saj bo zapadel velik del slovenskega dolga, ni pa jasno, kakšno bo takrat zanimanje tujih finančnih vlagateljev za slovenske obveznice. Zver je ob tem dejal, da se je Slovenija v zadnjih letih precej zadolžila, polovica teh sredstev pa je šla v javni sektor. Če bi bilo več sredstev namenjenih realnemu sektorju, bi bila Slovenija sedaj po njegovem mnenju morda v nekoliko manjši krizi.

Glavni problem slovenske nekonkurenčnosti je v nekonkurenčnosti slovenskega bančnega sistema, je ocenil Zver. Prepričan je, da je v Sloveniji prisotnega dovolj podjetniškega duha, da bodo na pogorišču nekaterih velikih podjetij lahko zaživela majhna in srednje velika podjetja. "Kriza je lahko tudi izziv, da Slovenija uredi tiste vidike finančnega sistema, ki jih še ni, med drugim tudi samo strukturo gospodarstva," je poudaril Zver.

Preden začnemo razmišljati o izhodu iz krize se moramo vprašati, zakaj je Slovenija krizo občutila veliko bolj kot nekatere druge države, je poudaril Lahovnik. Med glavnimi krivci za nastalo krizo je izpostavil neučinkovito delovanje državnih institucij. "Če se vprašamo, zakaj je v Sloveniji prišlo do tajkunizacije, se je treba vprašati tudi, kakšna je verjetnost, da je v Sloveniji bankir ali menedžer za uporabo nelegalnih sredstev ali zlorabe položaja tudi kaznovan," je še poudaril Lahovnik. Ob tem pa je spomnil, da se nekatere stvari že izboljšujejo in izpostavil sodbo v zadevi Merkur. Obsodbo v omenjeni zadevi je Zver označil kot precedenčni primer slovenskega sodstva.

Poleg gospodarske pa se tako Evropa kot Slovenija po Zverovem mnenju soočata tudi s politično krizo. V politični krizi ljudje manj zaupajo državi in pravnim institucijam, zaradi nezaupanja pa lahko pride do "rojevanja nevarnih stvari", med njimi tudi totalitarizmov, je dejal predsedniški kandidat Zver. Evropska družba ima vrsto mehanizmov za reševanje krize, zato je Zver prepričan, da bo našla rešitev za politično krizo, ki je nastala.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (28)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nevski
18. 09. 2012 19.42
+7
Kdaj bo kdo Gasparija kaj povprašal po zdravju? Bil je finančni minister v Drnovškovih vladah, kasneje pa še guverner Banke Slovenija in tako glavni arhitekt pravil, ki so omogočili rop stoletja, pardon privatizacijo v Sloveniji. Gaspari je nedvomno najbolj odgovoren za katastrofalno stanje v državi, saj bi moral kot finančni minister in guverner tovrstne nekrite kredite prvi preprečiti.
Gibson80
18. 09. 2012 15.14
+5
Mojega glasu že zdavnaj nima več!!!Upam da je še veliko takih ki razmišljajo podobno kot jaz...
Mamuth
18. 09. 2012 12.11
+4
Turk pa finance ja....
Skdesni
18. 09. 2012 10.41
+5
Bedniki kot Turk.
nemarx
18. 09. 2012 08.27
+4
Pa saj k drugorazrednemu ni prišel niti en resen ekonomist na pogovore. ti ki so prišli so sami nebodigatreba iz ropotarnice socialističnega samozapravljanja. Za njih ni nič resno, dokler imajo polne žepe, oziroma dokler si obetajo, da dobijo kakšen dodaten evro za nakladanje od kučanovega klana.
cirenij
18. 09. 2012 07.38
+8
Dajte, rešite že enkrat to našo Slovenijo. Nisem ekonomist, navaden pikzibnar, pa vem, kaj je potrebno. Samo naši veleekonomisti in veleministri ne spregledajo. Njihove malhe so napolnjene z nekaj 1000 EU. Vzamite si za vzor npr. Avstrijo...... Imamo vse danosti. Morje, planine, ravnine, polja,vrtove,...nekdaj srečne, presrečene ljudi.... Danes samo pesinizem za bodočnost svojih otrok in vnukov. Srce me boli.
mijavci
18. 09. 2012 06.35
+11
Men se tud ne bi zdel resen položaj če bi na zlatem stoku sedel.
Homesteader
18. 09. 2012 06.20
+4
Bernarda Jaklin, Spomenka Hribar, Tone Forneci in France Bucar so se opravicili.
Homesteader
18. 09. 2012 06.13
+0
Mencingerja niti povabili niso. On lahko samo z besedo razdeli vode. Nenazadnje je tudi Jankovic ekonomist.
?rnogled
18. 09. 2012 06.10
+5
Izjave,ki zahtevajo takojšnjo odstranitev z delovnih mest.Sami mojstri,ki so doštudirali v časih planskega gospodarstva.Če jim trend padanja rasti slov.gospodarstva ne pove nič,potem jih nima smisla poslušati.Večje bedarije,kot v včerajšnjem dnevniku,že dolgo nisem slišal.Smo v povprečju(torej v zlati sredini) med evropskimi državami - pa kje ta človek živi?
Homesteader
18. 09. 2012 06.17
+4
Diplomirali, Magistrirali in doktorirali so kar eden pri drugem. Akademsko so premocno inbred, da bi jih clovek poslusal. Realsoc Klon.
Homesteader
18. 09. 2012 06.04
+2
Kaj so Kadili?
Jermen
18. 09. 2012 04.11
+4
ce je pa Jansa pred kratkim govoril da reforme niso potrebne.enostavno norcevanje.ni se zinil da se ni zlagal
24Ppkur
17. 09. 2012 23.10
+4
:)) Turk z "levimi" ekonomisti .... kaj naj si človek misli
Komentiranje prepovedano
17. 09. 2012 22.58
+5
Pred davkoplačevalskimi očmi se trenutno odvija priprava terena za končno razgrabitev Slovenije. Družba se bo razslojila in elita dokončno zavarovala. Takt določa Majer, podporo pa ima v koalicijskih Pavlihah in pri priložnostnih prisklednikih, ki se imenujejo ekonomisti in seveda hijenski RKC. Sindikati so zanič, akademiki obračajo plašče, novinarji prestrašeni in davkoplačevalci nepovezani. Opozicija je prestrašena in us ra na. Trenutek je pravi in Slovenija se dejansko vrača v predvojne čase. Samo še plemiči se vrnejo pa smo kompletne Butale.
I G N O R A N T
17. 09. 2012 21.58
Vse je v redu brez skrbi.
lakomlacen
17. 09. 2012 20.57
+11
saj nič čudnega da je država tam kot je s takimi finančnimi strokovnjaki. verjetno jim doma žene finance vodijo,ker drugače bi bili že na beraški palici. gospoda,bo treba malo oči odpret in it med ljudi,da boste videli resnico.
dukenukem
17. 09. 2012 21.02
+2
to bi blo treba ja ,saj k bodo volitve bodo točno vedli kaj je treba,ampak to takoj pozabjo ...
dukenukem
17. 09. 2012 20.49
+8
kaj nakladajo pa pametujejo ,cel narod okol prsta vlečejo ,kriza je fin izgovor za mega tatvine,zakaj ima ferrari letos rekordni dobiček od prodaje ...delavci bodo pa peš začel na delo hodit,barabije brez primere
labersek
17. 09. 2012 20.46
+5
a res da ni tako slabo, kaj pa pravite na revne ljudi ki ne morejo preživet iz meseca v mesec so v dolgovih in si ne morejo privoščit niti osnovnih dobrin več , dejstvo je da je moja kolegica zadnjič bila v ljubljani na rdečem križu čakala dve uri na hrano , taka gužva je bila , kaj pravite na to g. predsednik a da ni tako hudo ???to je hujš kot ne vem kaj ....od kod pa mislite da je posledica socialna stistka ? ja od gospodarskega stanja
ubogislovenci
17. 09. 2012 20.46
+11
Ne bluzite, prosim vas lepo!!! Gospodarstvo je v riti, a tega ne kapirate??
Follow me
17. 09. 2012 21.48
+2
So preveč izobraženi, tega ne zastopijo. Jim treba bolj strokovno povedat.
drugi_maj
17. 09. 2012 20.36
+8
Ko bi bili tile gospodje brezposelni, bi stvari videli ravno obratno.