Skoraj polovica svetovnega prebivalstva (48 odstotkov), dovolj starih za upokojitev, ne prejema pokojnin, pravi poročilo ILO. Tako večina starejših ljudi nima zagotovljenih prihodkov, nimajo pravice do upokojitve in so zato primorani z delom nadaljevati, pogosto v slabih pogojih in za nizko plačilo.
Veliko razvijajočih se držav poskuša skozi različne reforme urediti to področje. Vendar pa raziskovalci ILO opozarjajo, da je možno pokojnine večjem deležu populacije zagotoviti le tako, da se višina pokojnin še dodatno zniža. Zato opozarjajo, da mora imeti vsak posameznik pravico do upokojitve, brez da bi zapadel v revščino.
Napovedi za Slovenijo kažejo na potencialno katastrofo
Ministrstvo za finance je že pred leti napovedalo, da bo po letu 2050 v Sloveniji število plačevalcev prispevkov nižje od števila upokojencev. Izsledki raziskave* družbe GfK Slovenija, kažejo, da je dodatno varčevanje za čas po upokojitvi za številne Slovence načeloma pomembna tema, vendar jih veliko, ko gre za konkretno individualno varčevanje, ob tem še vedno zmaja z glavo, saj doslej v tej smeri niso naredili še nobenih ustreznih korakov. Konkretno kar 43 % vprašanih Slovencev doslej ni naredilo ničesar, da bi si zagotovili finančno varno prihodnost po upokojitvi. Izkazalo se je, da je doslej le okoli 6 % vseh Slovencev, ki so se odločili za tako ali drugačno obliko dodatnega varčevanja, za svoje individualno pokojninsko varčevanje izkoristilo priložnosti, ki jih ponujajo kapitalski trgi.
Najtežje bo za tiste, ki se bodo upokojevali po letu 2035
Glede na izsledke raziskave "The Savings & Investment Policy (TSIP)", bo leto 2035 predstavljalo prelomno točko za upokojevanje. Od 40-ih let prejšnjega stoletja, kljub rasti prihodkov in premoženja, ljudje vse manj varčujejo in več zapravljajo. Ta trend bo najbolj vplival na tiste, ki se bodo upokojevali po letu 2035. Če ne bomo ukrepali, bodo 'babyboomerji' zadnja generacija, ki se bo upokojila razmeroma varno.
Podoben rezultat je pokazala tudi raziskava v ZDA**, ki kaže na to, da bodo Američani morali delati veliko dlje kot so to sprva načrtovali, saj jih bo veliko moralo delati do 70. ali celo 80. leta, da si bodo lahko privoščili upokojitev, pravi raziskava "The Impact of Deferring Retirement Age on Retirement Income Adequacy" (Vpliv odloga upokojitvene starosti na dohodke po upokojitvi).
Se boste upokojili ali predali?
Na ta problem smo v naših objavah že večkrat opozarjali, saj se bodo tudi naši bodoči upokojenci spopadali z istim problemom, če ne bodo sami poskrbeli za dodatek k pokojnini v aktivni dobi svojega življenja.
Čas je lahko vreden več od denarja
Na veliko presenečenje večine ljudi, za varno upokojitev niso tako pomembni visoki zneski varčevanja, kot pa čas, ki ga imate na voljo. Že z zneskom 19 evrov na teden lahko v daljšem obdobju privarčujete zajeten kupček denarja, iz katerega si lahko izplačujete mesečno rento po upokojitvi. Izrek "Čas je denar" je torej še kako primeren pregovor pri varčevanju za pokojnino. Temu pa lahko dodamo še izjavo fizika in nobelovca Alberta Einsteina, ki je dejal da je "obrestno obrestni račun najmočnejša sila v vesolju". Zakaj je ne bi obrnili sebi v prid?
Želite svoj osebni načrt dodatnega pokojninskega varčevanja?
Za vas ga lahko brezplačno pripravijo strokovno usposobljeni svetovalci Vzajemci Skupine, ki velja za vodilno finančno skupino s področja naložbenega svetovanja. Obrnite se na e-naslov info@vzajemci.com ali brezplačno telefonsko številko 080 35 08.
*raziskava, ki jo je leta 2012 po naročilu Raiffeisen Capital Management izvedla družba GfK Slovenija
** raziskava Employee Benefit Research Institute** (EBRI), ki so jo leta 2011 naredili v ZDA