
Slike zaenkrat še ne bodo objavili, da ne bi vplivala na priče, je pojasnil tiskovni predstavnik policije Mats Nylen, dali pa jo bodo vsem policistom, da bi jim pomagala pri lovu na atentatorja, je še poudaril. Policija je sicer prepričana, da je atentat izvedel morilec, ki je nastopal sam in spontano.
Fotografije so snete s posnetka ene od 60 videokamer v veleblagovnici Nordiska Kompaniet, narejenega tri minute pred napadom na Lindhovo. Ministrico je v sredo popoldne med nakupovanjem v veleblagovnici v Stockholmu napadalec večkrat zabodel v trebuh, prsi in roko, zaradi hudih notranjih krvavitev pa je v četrtek zjutraj umrla. Moškega na videoposnetku še niso identificirali.
Fotografijo pa so kljub drugačnim zagotovilom policije objavili nekteri švedski časniki. "Fotografija osumljenca, s katero razpolaga policija," je na naslovnici zapisal tabloid Aftondbladet pod negativom moškega v tridesetih - njegov obraz je časnik zabrisal -, oblečenega v sivo majico in s temno baseballsko čepico na glavi. Podobno majico in čepico so našli po napadu na Lindohovo.
Tiskovna predstavnica policije je poudarila, da moškega na sliki ni moč označiti za "osumljenca", šlo pa naj bi za osebo, ki jih zanima. Obenem je izrazila nezadovoljstvo nad objavo negativa. "Te slike so označene kot zaupne in nismo jih dali medijem," je dejala. Objava fotografije bi po njenem lahko zmanjšala možnosti za obsodbo morilca, saj bi lahko vplivala na priče.
Naslednika Lindhove še nimajo
Švedska Socialdemokratska stranka bo imela prihodnji petek žalno slovesnost. Katere osebnosti iz Švedske in tujine so nanjo povabljene, pa še ni znano. Odprto je tudi še, kdo bo Lindhovo nasledil na položaju zunanjega ministra. Skoraj gotovo naj bi bilo, da minister za razvojno pomoč Jan Karlsson, ki je začasno prevzel vodenje ministrstva, ne pride v poštev kot dolgoročna rešitev.
Narašča delež neodločenih
Nekateri opazovalci napovedujejo, da bo nasilna smrt Anne Lindh, ene najbolj priljubljenih švedskih političnih osebnosti in goreče zagovornice uvedbe evra na Švedskem, vplivala na referendumski izid. Švedi so poleg Britancev in Dancev v EU edini, ki evra še niso uvedli.
Dan pred referendumom o uvedbi evra v državi so javnomnenjske raziskave kažejo različne podatke. Po raziskavi podjetja Tempo, ki jo je objavil časnik Dagens Nyheter uvedbi evra nasprotuje 46 odstotkov oseb, 40 odstotkov bi na referendumu obkrožilo "da", povečal pa se je delež oseb, ki so neodločeni, in sicer iz 10 na 14 odstotkov.
Po Gallupovi raziskavi kakih 43 odstotkov zagovarja uvedbo evra, 42 ji nasprotuje, 15 odstotkov vprašanih pa je še vedno neodločenih. Raziskava inštituta Gallup, ki je bila izvedena na vzorcu 1033 ljudi v četrtek, nekaj ur po smrti švedske zunanje ministrice Anne Lindh, je prva javnomnenjska anketa po novembrski napovedi referenduma, ki kaže na zmago zagovornikov uvedbe evra,