Okrožno sodišče v Mariboru je danes začelo stečajni postopek nad družbo ŠC Pohorje. Stečajni upravitelj je Drago Dubrovski, upniki pa lahko terjatve prijavijo do vključno 16. januarja, je razvidno iz današnje objave sodišča na spletni strani Ajpes
Sodišče je stečaj začelo na predlog vodstva družbe na čelu z direktorico podjetja Barbaro Vtič Vraničar. Kot pravi slednja, je ponovna oživitev posameznih jeder družbe in zagon naprav za zimsko sezono še vedno možen. Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) je pred tem prevzela hotelske zmogljivosti.
Vtič Vraničarjeva je v izjavi za javnost zapisala, da so za družbo, ki je bila že konec junija tik pred stečajem, zadnje tri mesece intenzivno iskali zadnje možnosti rešitve, oddajo premoženja v najem, dokapitalizacijo ali vstop strateškega partnerja v lastništvo podjetja.
"Žal so se vsi napori izkazali za neuspešne. Družba bi namreč za svoje preživetje potrebovala dodaten vložek trajnih sredstev, kar je bilo s strani poslovodstva tudi jasno predstavljeno. Ponudbe raznih konzorcijev oz. potencialnih investitorjev so se izkazale za neverodostojne, saj bodisi niso imele trdne finančne podlage ali pa jih v resnici sploh ni bilo," je pojasnila direktorica mariborskega turističnega ponudnika.
Milijoni izgube
ŠC Pohorje, ki je upravljal tako s hotelskimi zmogljivostmi kot z žičniškimi napravami, je v osmih mesecih ustvaril zgolj 3,5 milijona evrov prihodkov, ob tem pa 1,9 milijona evrov izgube iz poslovanja ter štiri milijone evrov čiste izgube in je kapitalsko neustrezen.
Uprava se je po besedah direktorice dnevno soočala z dodatnimi tveganji, ki izhajajo iz preteklih pogodbenih in drugih razmerij družbe ter s posledicami pravnih, ekonomskih in kadrovskih nepravilnosti.
Finančno oslabljena družba ima blokiran transakcijski račun že od začetka septembra in je imela konec meseca 1,17 milijona evrov zapadlih poslovnih obveznosti.
Podjetje bi za svojo likvidnost samo za priprave na zimsko sezono potrebovalo vsaj 250.000 evrov, hkrati bi potrebovalo tekoča sredstva za financiranje stroškov poslovanja do začetka zimske sezone, med katere so vključeni materialni stroški, storitve ter plače za tri mesece, ob tem pa še sredstva za pokrivanje že zapadlih obveznosti. Glede na dane razmere družba ne more in ne sme prevzemati dodatnih obveznosti, saj v tem trenutku ni nobenega zagotovila, da jih bo zmogla izpolniti, pojasnjujejo v podjetju.
Slaba banka prevzela pohorske hotele
DUTB oziroma slaba banka je, še preden so razglasili stečaj, od ŠC Pohorje prevzela nepremičnine. Gre za hotele Arena, Videc, Bolfenk skupaj z bazenskim kompleksom in apartmajske hiše Bolfenk. Prevzemna tržna vrednost je poslovna skrivnost, s prevzemom pa se bodo zmanjšale njihove terjatve do finančno opešanega podjetja.
Kot so pojasnili v DUTB, so se za takšno rešitev odločili, da bi ohranili vrednost omenjenih hotelskih kompleksov in zagotovili možnosti za nadaljnje delovanje nastanitvenih zmogljivosti in ohranitev delovnih mest.
Dodali so, da so s prevzemom hotelskih nepremičnin vzpostavili tudi možnost pogajanj s potencialnimi najemniki, pri čemer se že pogovarjajo z resnimi upravljavci hotelov, ki so zainteresirani za najem oziroma za kasnejši nakup.
MOM: Stečaj smo glede na odnos DUTB napovedovali že od poletja
Vodstvo mariborske občine je prepričano, da je sprožitev stečajnega postopka povzročila škodo mariborskemu turizmu. Propad ŠC Pohorje za zimsko turistično sezono v Mariboru in regiji pomeni nepopravljivo škodo, še menijo.
"Očitno so ves čas računali, da lahko s stečajem in izterjavo poroštev za kredite, ki jih je podpisal nekdanji župan Franc Kangler, iztržijo več, kot od prodaje ali oddaje infrastrukture podjetja," so zapisali na MOM.
Župan Andrej Fištravec bo zato naslednji teden sklical ustanovno sejo mestnega sveta, da bi sprejel ustrezne ukrepe v nastalih razmerah. Mestna občina bo takoj po začetku stečajnega postopka ugotovila, da koncesijsko razmerje za žičniške naprave po zakonu preneha, zato bo koncesijo podelila drugemu koncesionarju ali prevzela v režijo in na ta način zagotovila obratovanje naprav v zimski sezoni. Ob tem so dodali, da je DUTB tudi tukaj ravnal neodgovorno, saj se ni držal podpisane predpogodbe in infrastrukture ni želel dati v najem preko Nigrada občinskemu podjetju Nipa, s čimer bi lahko preprečil stečaj. Sicer pa na mariborski občini večjo odgovornost pričakujejo od stečajnega upravitelja, ki mora omogočiti, da bodo na Pohorju vendarle lahko izpeljali zimsko sezono.
Sprožili bodo kazenski postopek proti DUTB, zahtevajo tudi razrešitev vodstva DUTB
Mariborska občina je zaradi stečaja ostala brez pojasnil, kako jim bo podjetje vrnilo skladno s predpogodbo že plačano aro v višini 310.000 evrov. Ker ocenjujejo, da je pri tem šlo za goljufijo, bo Nipa sprožila kazenski postopek zoper DUTB oziroma ŠC Pohorje.
O enostranski odločitvi, celo brez vednosti manjšinskega lastnika Mariborskega vodovoda, namerava Fištravec obvestiti tudi predsednika vlade Mira Cerarja. Seznanil ga bo s škodo, ki jo bo utrpel mariborski turizem, prav tako pa o posledično do 19-milijonskem finančnem tveganju, ki ga je s svojo odločitvijo DUTB povzročila Mestni občini Maribor. Vodstvo mestne občine zaradi neodgovornega ravnanja od vlade zahteva tudi takojšnjo razrešitev vodstva DUTB, od predsednika državnega zbora pa sklic izredne seje državnega zbora in seznanitev poslank in poslancev o "škodljivem dogajanju v Mariboru".
Ker kljub pozivom DUTB v pol leta, od kar je postala lastnica podjetja, ni sprožila nobenega postopka pri pristojnih organih zoper bivše lastnike in vodstvo zaradi izčrpavanja družbe, niti zoper bivšega župana zaradi očitne prekoračitve pooblastil, opustitve dolžnega ravnanja in nevestnega dela v službi, zaradi podpisa aneksa k pogodbi, ki ga ni potrdil mestni svet, bo to zdaj storila mariborska občina sama.
KOMENTARJI (139)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.