Spontana stavka okoli 900 velenjskih rudarjev, ki se je začela v ponedeljek zvečer, se nadaljuje. V njej sodelujejo skoraj vsi rudarji, prirdružili pa so se jim tudi nekateri režijski delavci. Predstavnik stavkajočih rudarjev Asmir Bečarević je za oddajo 24UR ZVEČER dejal, da so na popoldanskih pogovorih z vodstvom uspeli le predstaviti svoje zahteve, od katerih ne nameravajo odstopiti. Prave pogovore o zahtevah pa bodo imeli z vodstvom jutri, je dodal.
S predstavniki vodstva rudnika in Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) so se namreč sestali danes popoldne. Predsednik uprave Premogovnika Velenje Ivan Pohorec pa je po sestanku dejal, da bo morala vsaka stran nekoliko popustiti. Na vprašanje, ali bo Premogovnik Velenje zaposlenim izplačal regres in nagrado ob 3. juliju dnevu rudarjev, je Pohorec dejal, da so problem finančne razmere v podjetju. Predstavniki stavkovnega odbora za zdaj niso dosegljivi za izjave. Pogajanja se bodo nadaljevala v sredo predvidoma od 11. uri.
"Za regres ni bilo denarja"
Uprava Premogovnika Velenje razume skrb zaposlenih za nadaljnje delovanje rudnika in se strinja, da je regres pravica, ki po kolektivni pogodbi pripada zaposlenim. "Regres je bil izplačan tudi po ostalih družbah skupine Holding Slovenske elektrarne(HSE), vendar Premogovnik Velenje zaradi zahtevne likvidnostne situacije ni imel na razpolago finančnih sredstev za izplačilo v mesecu juniju," so po pogajanjih sporočili iz velenjskega rudnika.
Navajajo tudi, da je zaradi razlike med stroškovno in prodajno ceno premoga premogovnik v težki likvidnostni situaciji, poslovanje je zelo zahtevno, kar se odraža tudi v odvisnih družbah.
Za Premogovnik Velenje in njegove hčerinske družbe je bilo s strani zunanje institucije izdelan osnutek načrta finančnega in poslovnega prestrukturiranje celotne skupine Premogovnik Velenje. V njem so razdelani potrebni ukrepi, ki zadevajo optimizacijo poslovanja, katere pa mora uprava skupaj s socialnimi partnerji še uskladiti oz. izpogajati, pri čemer pa pričakujejo konstruktivno sodelovanje tudi s strani socialnih partnerjev, so še navedli v premogovniku.
Stavkovne zahteve
Član pogajalske skupine je tudi rudar Aleksander Kavčnik, ki je dejal, da zahtevajo izplačilo zaostanka plač iz let 2012 in 2013 do konca letošnjega leta in zagotovilo izplačila plač po kolektivni pogodbi do 18. v mesecu, v nasprotnem bodo takoj začeli stavkati. Tretja stavkovna zahteva je izplačilo regresa v višini nekaj manj kot 800 evrov in nagrade ob 3. juliju dnevu rudarjev do 18. julija, četrta zahteva pa se nanaša na ohranitev obstoječih pravic zaposlenih v primeru prisilne poravnave ali stečaja ali rudnika.
Rudarji upravo opozarjajo, da ne sme uvesti nobenih sankcij za stavkajoče, med stavko pa morajo dobiti plačo in ostale pravice, ki jim pripadajo. Med stavkovnimi zahtevami so tudi spoštovanje in izvajanje sporazuma podpisanega marca letos med podjetniškim sindikatom, upravo rudnika in Holdingom Slovenske elektrarne (HSE), uprava rudnika pa mora v dogovoru z vodstvom HSE zagotoviti, da bodo v ceni premoga zajeti vsi stroški, ki nastanejo pri ali zaradi izkopa premoga.
Velenjski rudarji v primeru neizpolnitve njihovih stavkovnih zahtev napovedujejo, da bodo prenehali odkopavati premog, kar posledično pomeni ustavitev Termoelektrarne Šoštanj.
V Tešu so danes povedali, da imajo trenutno na deponiji približno 395.000 ton premoga. "Ob trenutni povprečni porabi premoga med 10.000 in 11.000 ton na dan, to pomeni nadaljnjo obratovanje Teša naslednjih 35 do 40 dni brez dobave premoga iz Premogovnika Velenje," pravijo v družbi.
"Štrajk" in ne stavka
Eden izmed rudarjev Sanel Šabanović pa je že prej povedal, da to ni stavka, ki mora biti napovedana, ampak "štrajk". "Štrajk" so začeli že rudarji v nočni izmeni, rudarji pa stavkajo v prozivnici. Podjetniški sindikat tokrat ni organizator te oblike izražanja nestrinjanja delavcev.
Vsaka izmena, tako Šabanović, organizira stavkovno stražo, stavkajoči pa so že zavarovali jamo, da ne bi spontano zagorelo. Stavkovni odbor so ustanovili danes tekom dneva.
Podporo zaposlenim v Premogovniku Velenje je izrekla velenjska občina, ki je na današnjo sejo mestnega sveta povabila Pohorca. Ta je na današnji seji velenjskega mestnega sveta povedal, da se premogovnik že od leta 2011 sooča s težavami. Po njegovi oceni so rešitve možne v več smereh – ali dokapitalizacija ali dvig cene premoga. Zahteve največjega lastnika pa je označil za skoraj nemogoče. Ta namreč predlaga, da premogovnik ukine vsa sponzorska sredstva ali pa da zaposlenim ukinejo vse ugodnosti ter jim za 10 odstotkov zniža plače.
Tretji scenarij pa predvideva dvig produktivnosti za petino, kar po mnenju Pohorca ni moč doseči zaradi varnostnih razlogov.
Neuradno naj bi bilo po načrtu finančnega in poslovnega prestrukturiranja celotne skupine Premogovnik Velenje presežnih 100 delavcev. Od junija lani pa do konca maja letos pa se je po naravni poti upokojilo 32 delavcev. Lani naj bi imel Premogovnik Velenje za 29 milijonov evrov izgube, dolgovi pa naj bi skupno znašali 60 milijonov evrov.
V HSE zaskrbljeni
V HSE pravijo, da z zaskrbljenostjo spremljamo dogajanja v velenjskem premogovniku. "Upam in verjamem, da bomo z nadaljnjimi pogajanji dosegli sprejemljiv dogovor za obe strani. Predvsem pa si želim, da bi za zgrešene odločitve, ki imajo milijonske posledice, končno nekdo odgovarjal," je izpostavil generalni direktor HSE Blaž Košorok.
Pravijo, da je dejstvo, da je Premogovnik Velenje v težki finančni in likvidnostni situaciji. "Likvidnostne vrzeli, kakršna je danes v Premogovniku Velenje, ne bo mogoče pokrpati brez kompromisov, odrekanj in prilagajanj," pravijo. V nasprotnem primeru bo ogrožen ne le obstoj Premogovnika Velenje, temveč tudi Termoelektrarne Šoštanj in trenutno največjega energetskega projekta v Sloveniji, TEŠ 6, s tem pa posredno celotne skupine HSE, so dodali.
KOMENTARJI (508)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.