"Vlada ne more biti samo opazovalec ali opisovalec teh razmer," je opozoril predsednik ZSSS Dušan Semolič in poudaril, da od vlade zahtevajo, naj čim prej oceni prave vzroke inflacije in da razumno ukrepa na področjih, kjer lahko. Semolič je napovedal tudi, da bodo sindikati zaradi visoke inflacije že letos zahtevali popravke pri plačah.
"Govorjenje, da so cene hrane in nafte ter inflacija pogojene s svetovnimi dogajanji ali z uvedbo evra, je pogosto blef, da se skrije prave vzroke za nenormalni dvig inflacije v Sloveniji," je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani izpostavil Semolič. "Pregrevanje in inflacija zagotovo nista nastala zaradi delavskih plač," je poudaril in opozoril, da je visoka inflacija najbolj prizadela tiste, ki imajo podpovprečne in minimalne plače, ter upokojence in prejemnike socialne podpore.
Vlada bi po Semoličevih besedah morala odkriti vzroke visoke inflacije. Odgovoriti bi morala na vprašanja, ali je k pregrevanju povpraševanja prispevala sama (na primer z zadolževanjem za gradnjo cest) in ali morda ni pravočasno odreagirala, saj je znižala davke, ni pa znižala javnih izdatkov in s tem povečala agregatno povpraševanje, je nanizal. Na te vzroke po Semoličevih besedah opozarjajo tudi številni ekonomisti.
Problem nelojalne konkurence
Eden od pomembnih vzrokov za podražitev hrane je po prepričanju ZSSS pomanjkanje konkurence. "Ni dobro, da so lastniki prehrambene industrije hkrati lastniki trgovskih verig," je dejal Semolič in dodal, da je preveč monopolnega obnašanja. "V Sloveniji v tem delu ni realno mogoče določiti konkurenčnih cen, ker imamo tri trgovske sisteme, ki na trgu maloprodaje obvladujejo 90-odstotni tržni delež," je ponazoril.
Glede trgovine bi morala odgovor, ali ni dogajanje v Sloveniji v nasprotju z zakonodajo o prepovedi nelojalne konkurence, poiskati tudi ministrstva, zlasti kmetijsko, je dejal Semolič. "Država bi morala Mercatorju z več kot 40-odstotnim tržnim deležem povedati, kje so meje, ter preprečiti kartelne dogovore med največjimi trgovci," je ocenil strokovni sodelavec za ekonomske odnose v ZSSS Ladislav Rožič. Ob tem je ponudil primer Italije, kjer je država najvišje marže obdavčila kot dobiček in jih s tem oklestila.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.