Pri banki SKB bodo z avgustom podražili storitve. Pravijo, da je dvig cen neizogiben zaradi rasti stroškov in nasploh razmer na trgu. Povedali so, da ves čas spremljajo tržne razmere in jih analizirajo, vodijo evidenco o povišanju cen za storitve, nato pa se glede na ugotovljene podatke odločijo, ali bo do dviga cen tarif prišlo. S prvim avgustom bodo na spletni strani navedli, za koliko se bodo cene zvišale, zagotovo pa bodo dražje tarife veljale za fizične osebe. Takrat bo tudi znano, če se bodo tarife povišale tudi za pravne osebe.
Po podatkih Banke Slovenije skupni neobrestni prihodki slovenskih bank padajo. V primerjavi z lanskimi so v obdobju od januarja do maja padli za skoraj 26 odstotkov, znašali pa so 198 milijonov evrov. Banka Slovenije je ocenila, da so glavni krivci za upadanje neobrestnih prihodkov manjši dobički in tudi izgube zaradi vrednostnih papirjev v prvem petmesečju.
Glede na to, da tarife sodijo med neobrestne prihodke bank, je možno, da bodo SKB banki sledile tudi ostale in na tak način dobile višje prihodke.
Pri UniCredit Banki so dejali, da tarife za fizične osebe oblikujejo v skladu z razmerami na kapitalskih trgih ter interno politiko. "Koliko, če in v katero smer se bodo tarife spreminjale do konca leta, tako v tem trenutku iz prej navedenih razlogov ne moremo napovedati. Vsekakor se bomo tudi v prihodnosti trudili, da bomo konkurenčni v primerjavi z drugimi ponudniki na trgu in da bodo stranke za svoj denar dobile optimalno storitev,“ so sporočili z omenjene banke.
V banki Sparkasse so zatrdili, da povišanja tarif storitev ne načrtujejo, načrtovano povišanje v poletnih mesecih pa zanikajo tudi v Gorenjski banki.
Na Novi Ljubljanski banki (NLB) prav tako zaenkrat ne načrtujejo spremembe tarif. Bodo pa stranke o morebitni spremembi pravočasno obvestili prek spletne strani banke in poslovalnic.
Pri Abanki Vipa pravijo, da cene bančnih storitev oblikujejo skladno s poslovno politiko in razmerami na finančnem trgu. "Ta trenutek sprememb ne moremo napovedovati, prizadevali pa si bomo, da bomo s svojo ponudbo in bančnimi tarifami ostali konkurenčni tako na področju fizičnih kot pravnih oseb," so dodali.
Banke previdno s tarifami
Sicer imajo velik pomen za banke tarife za plačilni promet pravnih oseb, vendar pa banke želijo ohraniti komitente pravnih oseb, zato večjih sprememb tarif za njih ni pričakovati.
Čeprav je tarife lažje dvigniti pri prebivalstvu, pa banke morajo tudi tu postopati previdno. Po novem pravilniku lahko v optimalnih razmerah namreč postopek zamenjave banke traja največ 40 dni. Poenostavljen postopek zamenjave zdaj omogoča, da komitent lažje sledi cenovno ugodnejši banki, tako da preveč drastično zaračunavanje cen za storitve lahko odvrne stranko od banke.
Prepovedani dogovori bank
Banke so dvignile že veliko prahu, ko so začele zaračunavati provizijo za dvig gotovine na bankomatih drugih bank. Ker so NLB, Banka Celje, Nova KBM in Abanka Vipa provizijo uvedle na isti dan, je odločitev pod drobnogled vzel urad za varstvo konkurence. Takrat so na uradu prišli do ugotovitve, da so omenjene banke kršile Zakon o preprečevanju omejevanja konkurence ter provizije uvedle na podlagi prepovedanih dogovarjanj in ne avtonomno.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.