Gospodarstvo

Podražitev mesa upravičena?

Ljubljana, 01. 10. 2008 13.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Gibanja na trgu mesa so privedla do tega, da mesnopredelovalna industrija ne more preživeti brez podražitev, trdijo v vodstvu panoge.

Če si štiričlanska družina privošči kilogram svinjskega stegna, ki v maloprodaji stane 5,5 do šest evrov, to na osebo pomeni izdatek v višini cene ene jutranje kavice. Boris Jež

Predelovalci rdečega mesa – perutninska panoga je v boljšem stanju – bodo zato do konca leta svoje prodajne cene, kot je že znano, zvišali v povprečju za 15 odstotkov. Do prvega tri- do petodstotnega zvišanja cen bo prišlo že z oktobrom, preostali del podražitve pa bo sledil do konca leta.

Kot pojasnjujejo v združenju, cenovne škarje in primež nezadržnega naraščanja cen surovin ter reprodukcijskega materiala in drugih stroškov poslovanja ne omogočajo več rentabilnega poslovanja slovenske mesnopredelovalne industrije. Ta je namreč že izrabila vse možnosti notranjega prestrukturiranja in vse notranje rezerve, enako pa so storili tudi rejci.

"Ogroženih je več kot 20 podjetij in več kot 2000 delovnih mest," je povedal direktor Gospodarskega interesnega združenja (GIZ) Mesna industrija Boris Jež in dodal, da je posledično ogrožen tudi primarni sektor, torej rejci. Ti zaradi nevzdržnih razmer že opuščajo vzrejo, kar pa predstavlja udarec tudi za ohranjanje kulturne krajine.

Svinjski zrezki
Svinjski zrezki FOTO: Reuters

Da mesna industrija nima drugega izhoda kot podražitev, je krivo tudi dejstvo, da je panoga z zadrževanjem prelivanja podražitev cen surovin v maloprodajne cene v času, ko je slovenske potrošnike pestila visoka inflacija, že izrabila tudi vse možnosti notranjega prestrukturiranja in vse notranje rezerve, enako pa so storili tudi rejci. O tem pričajo podatki o povečanju produktivnosti in dodane vrednosti na zaposlenega v panogi.

Maloprodajne cene mesa in mesnih izdelkov v Sloveniji so znatno, za 24 odstotkov nižje od povprečja v EU. V Italiji in Avstriji, kjer so neposredni tekmeci slovenske mesne industrije, so cene mesa nad evropskim povprečjem, za šest oziroma osem odstotkov. Po drugi strani pa so na primer slovenske cene prašičev, ki jih kupuje industrija, na ravni evropskega povprečja. "Ta zaostanek cen se nam zdaj zelo maščuje," pravi Jež.

Edino rešitev vidijo v podražitvi, druga alternativa je le zaprtje obratov. "Ogroženih je več kot 20 podjetij in več kot 2000 delovnih mest," je izpostavil Jež in dodal, da je posledično ogrožen tudi primarni sektor, torej rejci, saj slovenska industrija surovine, kolikor jih je na razpolago, kupuje na domačem trgu. Rejci zaradi nerožnatih razmer že zmanjšujejo oziroma opuščajo vzrejo, kar pa predstavlja udarec tudi za ohranjanje kulturne krajine.

Na vprašanja, kako to, da pa predelovalci perutninskega mesa in tudi mleka ne napovedujejo podražitev, pa Jež odgovarja, da je do podražitev v zadnjem času prihajalo tudi v teh panogah.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (21)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tovarna
02. 10. 2008 05.28
jejmo slovensko uvoženo iz Poljske
didlos
02. 10. 2008 03.13
EJ---Naj lepo dovolijo , da kmet lahko spet sam kolje doma in sam prodaja meso, ker imamo dost teh pokvarjenih trgovcev-to je njihovo maslo ! Njaprej so prepovedal koline, zdej imajo pa monopol nad ceno, država jim je pa to omogočila !
srecnii
01. 10. 2008 23.48
Aja pa daleč od tega, da je odkupna cena živine od kmeta višja. kvečjem NIŽJA.
srecnii
01. 10. 2008 23.45
Aja ponavad so domače dobrine dražje, kot pa v trgovini, trgovina prodaja na pol umetne izdelke, pr nas pa vse sveže.
srecnii
01. 10. 2008 23.44
Meni ni treba nič kupovat mesa, mleka, kruha, ker imamo vse domače. Pri nas prodajamo 1kg mesa po 5 evrov, mleko po 60 centov (1,1/2 l), salame po 8 evrov, orehe po 6 evrov, krompir, zelnje, marsikaj prodajamo, čeprav je pa tudo ogromno dela. V trgovini pa kupujemo samo olje, sadkor, sol, moka, kvas, itd. OSNOVNO
dugme
01. 10. 2008 21.26
Še en korak k propadu Slovenske živilske industrije, končno bi lahko rekel, ker tole vegetiranje ne pelje nikamor.Pač kupujmo tuje saj smo v EU in je konkurenca velika.Potem pa naj hodijo ven z akcijami kupujmo Slovensko in podobnimi kretenizmi.Plače balkanske, cene skandinavske.Hofer, Lidl I am coming.
samorastnik
01. 10. 2008 20.34
ostane nam samo bojkot ... kupovali bomo zopet direktno pri kmetu,kot nekoč. In boljše bo kot je sedaj.. Mesarji pa naj potem stokajo da nimajo prometa...
CezDrnInStrn
01. 10. 2008 18.40
Tofu......to je rešitev za Slovence odkar nas je lakote rešila Marija Terezija,ko je nas Slovence naučila jesti krompir!
est
01. 10. 2008 18.29
kislo zelje in pa repa to naša bo dieta. Če ne želimo upoštevati nasvetov\"strokovnjakov\", da meso ni zdravo, nas bodo pa mesarji pripravili do tega, da bomo postali vegetarijanci. NE KUPUJTE MESA IN KLOBAS !
predaI
01. 10. 2008 18.23
saladin: v bistvu meso ni krivo za debelost. Prej so to enostavni sladkorji in predelani ogljikovi hidrati (vse iz bele moke, sladkarije...) lp
CezDrnInStrn
01. 10. 2008 17.51
POP-TV....vi ste najboljši na svetu!Ni boljših neodvisnih medijev od VAS!Čestitam na zasluženi nagradi!Brez VAS Slovenija ne bi bila kar je !Ste res najbolj zaslužni za vse v SLOVENIJI!Tudi vremena!
Anton Steiner
01. 10. 2008 15.15
meso se mora zato podražit da bodo ljudje shujšali ja ja to je tajni načrt ministerstva za zdravstvo tako kot so prepovedali kajenje pa še rečite da država ne skrbi za ljudtstvo saj vsi vemo koliko je predebelih ljudi država bi pa rada da bi čim dlje živeli oziroma delali
Buena Vita
01. 10. 2008 15.12
fuksel ja,organizirajo že, potem je treba delat, kot organizatorji smo v sloveniji na psu,več besed ,kot dejanj
fmarty@email.si
01. 10. 2008 15.10
na koncu se bomo lahko samo še pasli na pašnikih ko krave(če ne bo toče), ker za drugo hrano ne bomo imeli
Zakon1
01. 10. 2008 15.02
Larifari so besede te mesnopredelovalna inustrije, ki bo ugnobila samo sebe, mi pa se ji NE BOMO PUSTILI!!! IN TRGOVCEM TUDI NE!!!
mc_burek@email.si
01. 10. 2008 14.54
fuksel se strinjam s tabo
ambasador@amis.net
01. 10. 2008 14.51
tazadn cajt, da nehajo s telm kravcam trošit dragocene površine, ki jih bomo spremenil v industrijsko/obrtne cone in stanovanjska naselja.....
chemtrail
01. 10. 2008 14.26
Kako bodo pa ukrepali ljudje z najnižjimi plačami in penzijami. Kaj bodo naredili ljudje ko ne bodo mogli več preživeti, ta jaz zaj vas vprašam...?
veteran_91
01. 10. 2008 14.11
Nezaslišano !! Ob permanentnem padanju cen energije in hrane na svetovnih trgih je Slovenija očitno dežela iz druge galaksije. Pa kaj če propade 2000 delovnih mest v mesni industriji. Koliko jih je propadlo v drugih panogah ,ki se s cenami niso prilagodile mednarodni konkurenci. A domača mesna industrija se z mednarodno konkurenco nikoli ni soočala. Prvenstveni cilj je bil jejmo domače po najvišjih cenah v Evropi. Zdaj smo tu in na potezi je vlada ki mora o eklatantnem sesutju kmetijske in prehrambene politike nekaj ukreniti. Interventni uvoz ? Vsekakor tudi za cenouničenja slovenske živinoreje in mesne industrije. Kmetje na potezi ste. Koliko od podražiev bo šlo v vaš žep. Bore malo. Na koncu bodo ta kratko tako ali tako potegnili kmetje in rejci. Čas je za direkten dogovor kmet-potrošnik brez posrednikov, velikih treh in mesne industrije. Da končnam dvig cen za 15 % in več mesnim artiklom je nezaslišana svinjarija, odraz monopolnega položaja domačih mesarjev. Imamo monopolno trgovino (veliki trije ) in monopolno mesno predelovalno industrijo . To so dejstva, saj je drugače dvig cen za 15 % v everskem območju za hrano v drugih državah čista fantazija. a očitno je pri nas to mogoče.
blokirani
01. 10. 2008 14.03
Pa naj trgovci malo marže spustijo!